Ti se ve dnech od 2. do 5. června zúčastní oficiálního mistrovství Evropy neprofesionálních týmů – EURO Des Montagnes 2016, které se rovněž koná ve Francii, v alpském městečku Morzine-Avoriaz.

Českou republiku zde budou reprezentovat hráči 1. BFK Frýdlant nad Ostravicí hrající Moravskoslezskou divizi. Frýdlantští jsou navíc obhájci titulu vicemistra Evropy z roku 2012, kdy se šampionát konal v rakouském Kleinarlu.

Tento turnaj neprofesionálních týmů svým významem a rozsahem zdaleka překračuje hranice našeho regionu a má pověst světově uznávané akce. V Evropě pak půjde o vůbec největší akci, která je určena pouze amatérským hráčům. Mezi hosty šampionátu budou například Aimé Jacquet, francouzský trenér mistrů světa z roku 1998, nebo jeho trenérský kolega Jacques Santini. Na turnaj dorazí i nejlepší brankář světa roku 1987 a legenda mnichovského Bayernu Jean Marie Pfaff z Belgie. „Když se Euro poprvé konalo v roce 2008 ve Švýcarsku, byl jsem rád, že jsem mohl být u toho. Nyní se naše zraky upínají k Morzine a fanoušci se mohou těšit na ideální předkrm před opravdovým Eurem," prohlásil Ottmar Hitzfeld, trenérská legenda Bayernu Mnichov. Palce českému týmu bude rovněž držet hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák. „Jsem velmi rád, že Českou republiku bude po čtyřech letech opět reprezentovat klub z našeho regionu. Fotbalistům Frýdlantu proto přeji hodně úspěchů," dodal hejtman.

Hráči 1. BFK Frýdlant nad Ostravicí.

Fotbalisty 1. BFK jede do Francie podpořit i početná skupina frýdlantských fanoušků a mezi nimi nebude chybět ani starostka města Helena Pešatová a místostarosta David Pavliska. „Konkurence bude určitě velmi silná a každý z týmů se bude chtít předvést v co nejlepším světle. Našim klukům budu držet palce a fandit přímo v Morzine. Určitě to nebudou mít lehké, ale věřím, že budou důstojně reprezentovat Frýdlant nad Ostravicí i Českou republiku," říká Helena Pešatová a místostarosta David Pavliska dodává: „Účast na mistrovství Evropy považuji pro naše město za výbornou propagaci, zároveň pro naše hráče za neocenitelnou možnost porovnat svou výkonnost na mezinárodní úrovni a přeji tak našim fotbalistům mnoho sil a toho pověstného sportovního štěstíčka."

Do francouzského Morzine zavítá dvanáct reprezentačních výběrů, kdy podmínkou jejich účasti byla úspěšně zvládnutá kvalifikace áčkových reprezentací. Fotbalisté Frýdlantu tak na dálku drželi palce českému výběru trenéra Pavla Vrby, bez postupu A týmu by se do Francie totiž nepodívali. „Pro spoustu kluků to může být vrchol jejich kariéry, i proto jsme v klubu rádi, že se znovu může Frýdlant takové akce zúčastnit. Nevíme sice, co očekávat od jiných týmů, ale každopádně si Euro budeme chtít jako parta užít," usmál se hrající kouč 1. BFK Michal Chlebek.

Ve skupině A si společně zahrají domácí Francie, Rakousko, Ukrajina a obhájce titulu Španělsko. Skupinu B tvoří celky Švýcarska, Belgie, Česka a Itálie, v C skupině na sebe narazí týmy Anglie, Německa, Ruska a Švédska. Český celek do turnaje vstoupí pátečním zápasem s Itálií (8.30 hodin).

Šampionát se hraje na zmenšeném hřišti 60 x 40 metrů se sedmi hráči v poli.

Pořadatelem šampionátu je Francouzský fotbalový svaz společně s UEFA a všechny zápasy budou živě přenášeny prostřednictvím streamingového vysílání na www.morzine2016.com.

Frýdlant na Euru 2012
Základní skupina
1. BFK Frýdlant n. O. (ČR) – FC Gspon (Švýcarsko) 5:0 (branky Frýdlantu: Žáček 2, Křiva, Rybář, Abgottspon vlastní)
1. BFK Frýdlant n. O. – RK VV Vijen (Nizozemí) 0:0
1. BFK Frýdlant n. O. – Team ISI (Dánsko) 2:0 (Březina, A. Šigut)
Čtvrtfinále
1. BFK Frýdlant n. O. – Sportverein Saig 1908 (Německo) 2:2, 3:2 na pk (Fajčák, Březina)
Semifinále
1. BFK Frýdlant n. O. – Italia Selezione Piedemulera (Itálie) 3:3, 3:2 na pk (Korneta, Křiva, Ursini)
Finále
1. BFK Frýdlant n. O. – Telmo Pelequeros F.C. (Španělsko) 1:1, 4:5 na pk (A. Šigut)