Na fotbal chodí sotva tisícovka vesměs naštvaných diváků, mužstvo mužů včera odehrálo poslední druholigový zápas, skončilo poslední a od příští sezony bude hrát až třetí ligu.

Zatímco mládežnickému fotbalu se daří, budoucnost mužského frýdeckého MFK je zatím nejasná. Jistou útěchou pro klub může být fakt, že se alespoň napravují pošramocené vztahy s městem, které sice nemá v akciové společnosti žádný podíl, přesto i do fotbalu mužů pumpuje peníze.

V pondělí, tedy den po definitivním pádu A týmu do třetí ligy, schválili městští zastupitelé dotaci 850 tisíc korun pro družstvo mužů. Při únorovém zasedání přitom tento bod stáhli.

„V klubu se loni za podivných okolností změnilo vedení. V tichosti z něj byli odvoláni místopředseda představenstva i člen představenstva, který jako zástupce města dohlížel na využívání dotací ze strany města,“ řekl tehdy primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký. Podle primátora ani jeden z nich o svém odvolání nebyl informován a opožděně se o tom dozvědělo i město.

Klub přispěchal s vyjádřením, ve kterém odmítl jakékoliv spekulativní nařčení o možném podvodném jednání. I přes neúčast zástupců města ve statutárních orgánech akciové společnosti prý vzájemná spolupráce fungovala. Vedení klubu ale přislíbilo, že bude s městem dál jednat.

„Proběhlo několik jednání s akcionáři akciové společnosti, kde byly dány podmínky ze strany města, a to i navrácení pana Kovala a Mamuly do orgánů, to znamená do správní rady akciové společnosti, k čemuž došlo minulý týden ve čtvrtek,“ okomentoval poslední vývoj náměstek primátora Pavel Machala při jednání zastupitelů.

O dalších 850 tisících korunách, které by měly podpořit mužstvo mužů, je však město ochotno jednat až poté, co zástupci klubu předloží vizi a koncepci fotbalu do budoucna. Jasno by mělo být do příštího městského zastupitelstva, které je na programu na přelomu srpna a září.

„Myslím si, že to zas tak černé není, sic to samozřejmě sportovně bolí. S touto variantou jsme kalkulovali, určitě jsme ji neplánovali, ale museli jsme se o tom bavit a zvážit, jakou cestou se vydáme. O druhou ligu jsme bojovali pět let, byly tam euforické momenty, jednou jsme se radovali, jednou jsme byli zklamaní,“ zhodnotil současnou situaci člen správní rady klubu Radim Mamula. Doplnil, že už po minulém ročníku se klub ve druhé lize zachránil ne po sportovní, ale administrativní stránce. „Domnívám se, že teď, když jsme skončili na posledním místě, není tato možnost ani formální. Ani pokud by byla, cestou nějakého dalšího pokusu bychom úplně jít nechtěli.“

KLUB CHCE ZAPRACOVAT ODCHOVANCE

Filozofie klubu ve třetí lize by podle něj měla být postavena na tom, že do přípravy a soutěží zasáhnou v drtivé většině odchovanci a hráči z regionu. „Osobně vnímám jarní část fotbalové sezony docela pozitivně. Když opomenu to, že se sestoupilo, kdo chodil na fotbal, viděl zlepšený sportovní výkon a zapojení odchovanců,“ řekl náměstek primátora Pavel Machala.

„Pravdou je, že jsme to pohřbili už na podzim. Přece nelze každého půl roku střídat trenéry a vyměnit polovinu mančaftu. A tady máme důsledek. Každý rok boj o záchranu a letos definitivní sešup o soutěž níž,“ uvedl jeden z fanoušků na facebookovém profilu klubu.

Skepsi z fungování klubu neskrýval ani trenér A mužstva Martin Pulpit. „Tohle není o jednom utkání, tady chybí cesta, cíl, vize celého frýdeckého fotbalu. Aby se v tomto krásném prostředí nastartoval fotbal, musí se něco změnit. Je mi líto fanoušků,“ řekl zkušený kouč před týdnem po utkání s Ústím nad Labem.

Předseda fanklubu Michal Žídek při jednání zastupitelů poznamenal, že celá situace došla do fáze, kdy fanoušci měli rozepře s vedením. Uvedl, že klub zlepšil komunikaci s fanoušky. „Nikde není napsáno, že bychom se třeba příští sezonu nemohli znovu podívat do druhé ligy,“ věří Žídek.

MĚSTO: ODKUP AKCIÍ NENÍ NA POŘADU DNE

Už dříve padaly návrhy, že by město mělo získat A-tým pod svá křídla. Od února, kdy se o tom mluvilo i na zastupitelstvu, ale žádný posun nenastal. „Nepřišla žádná oficiální nabídka ze strany fotbalu na odprodej akcií. Na společných jednáních nebyla naznačena ze strany fotbalu vůle něco prodávat. My s nimi budeme v tuto chvíli jednat, co dál,“ řekl Deníku náměstek primátora Machala. Zájem města o nákup majoritního podílu akcií ale nevyloučil. Dříve se mluvilo o částce pět milionů korun, podle Machaly by po sestupu mužů ale bylo logické, kdyby částka poklesla. „Zájem města je na tom, aby situace ve fotbale byla stabilní a aby se to někam posunulo. Jsme domluvení, že vytvoří koncepci a vizi fotbalu do budoucna,“ doplnil náměstek primátora.