FOTBAL FULNEK – FOTBAL TŘINEC 1:2 (1:0)

Hřiště ve Fulneku nebylo tak špatné, jak se čekalo, a domácí jedenáctka byla silnější, než všichni předvídali. I když ji poznamenaly odchody většiny tahounů, i tak se v ní našlo dost šikovných fotbalistů, kteří by byli schopni Třinec porazit. V nekompletní sestavě hrající hosté z Třince se v prvním dějství špatně vyrovnávali s protivětrem, houževnatým soupeřem a visačkou jasného favorita, který si z fulneckého podzámčí bez problémů odveze tři body.

Cviertnův tým v úvodních minutách působil dojmem, jako kdyby potřeboval zahřívací kolo. Rozjížděl se pozvolna, jeho souhra (především směrem dopředu) viditelně pokulhávala. Bylo zřejmě, že trénování na škváře nebo na úzkém umělém povrchu má s hrou na travnatém hřišti regulérních rozměrů pramálo společného.

Když už to vypadalo, že Třinečtí najdou svou tvář (v 15. minutě Hanus po Zbončákově centru vypálil těsně mimo), přišla standardní situace domácích. Třinečtí nejenže neodvrátili Huvarův centr, ale ani nepohlídali Schullmeistera a Vaculína, jenž placírkou napálil míč k levé tyči.
Třinečtí ihned pochopili, že tudy asi cesta nevede, odhodili pasivitu, převzali iniciativu a až do konce zápasu měli více ze hry. Ve zbývajících minutách se spíše jen zastřelovali, protože Joukl, Šalamoun ani Hanus nezakončili tak, aby se mohli radovat z vyrovnání. Gól na kopačce měl také Veselý, který si zpracoval Hanusovu přihrávku, jenže Pospěch proti němu skvěle zasáhl. Dobrý zákrok si gólman domácích schoval i na začátek druhé půle, kdy znamenitě zakročil proti Zbončákovi.

Hostům vyšlo střídání, kdy místo defenzivně laděného Šalamouna přišel do hry třetí útočník Přecechtěl. Hbitý forvard díky svému pohybu hru Třince viditelně oživil. Ještě předtím si však zhluboka vydechl, protože obránci zablokovali Černocha, který se dostal do slibné pozice.
Slezané měli důvod k radosti v 65. minutě. Joukl si naběhl na přihrávku, potáhl míč a od pravé lajny přesně našel k první tyči nabíhajícího Přecechtěla. Exbaníkovský útočník se neukvapil a poslal míč ke vzdálenější tyči. O pár minut později po centru Joukla měl na hlavě druhý gól, ale gólman Pospěch stačil míč vyrazit na roh.

Stěžejní okamžiky přinesla závěrečná desetiminutovka. Nejdříve domácí zahrávali rohový kop. Provedení standardní situace bylo bezvadné – Janoviak vstřelil hlavou vedoucí gól. Rozhodčí Býma však viděl prohřešek proti pravidlům a branku neuznal. O tři minuty později Hanus oslovil Szmeka, který pohotovou střelou do horního rohu rozhodl o vítězi. „Za gól jsem pochopitelně rád, ale myslím, že jsem nehrál moc dobře. Dnes to bylo těžké, Fulnek nebyl zas tak špatný, bojoval a kladl odpor,“ řekl Szmek.

Závěrečné minuty zbudily v prořídlém hledišti negativní emoce. A současně ukázaly, jak je ve sportu malá hranice mezi úspěchem a neúspěchem. „Jedna dva, a přitom to mohlo skončit úplně opačně,“ oddechl si brankář vítězů Martin Lipčák. Kdyby rozhodčí posoudil souboj Kuděly s Janoviakem opačně, tři body by zůstaly ve Fulneku. A jak viděli diskutabilní moment oba aktéři? „On mě celou dobu při té standardce držel. Pak jsem si chtěl udělat prostor a tak jsem po potáhl. Bylo to oboustranné, asi tak padesát na padesát. Ale přesto si myslím, že rozhodčí tu branku měl uznat. Řekl mi, že odpískal mé držení stopera,“ vrátil se k diskutabilnímu momentu Tomáš Janoviak, jenž před několika lety jednu sezonu odehrál v Třinci. „My jsme se s Janoviakem vzájemně drželi při všech standardních situacích. Ale při tom gólu mě potáhl a spadl jsem na zem. A nemám ve zvyku padat jen tak,“ řekl zase třinecký stoper Radek Kuděla.

Třinec: Lipčák – Lisický, Chlebek, Kuděla, Matěj – Joukl, Hanus, Šalamoun (56. Přecechtěl), Zbončák – Veselý (90. Cabák), Szmek (87. Hupka). Trenér: Erich Cviertna. (rom)