Mnoho fotbalových fanoušků, ať už z Frýdku-Místku, ale i širokého okolí, má v paměti senzační tažení frýdecko-místeckých fotbalistů, kteří se postupnými kroky dostali z I. A třídy až do první ligy. Zkusme si v krátkosti připomenout, jak si Valcíři v nejvyšší soutěži vůbec vedli.

Nováček před ligou

Fotbalové oslavy ve Frýdku-Místku ještě nedozněly, fanouškové se opíjeli větou „Ligo vítej" a miláčkové města dříve, než si vyjeli oddechnout k vlnám Černého moře do Bulharska, museli absolvovat deset těžkých Zacharových tréninků. A tak vlastně ještě v létě roku 1976 začali s přípravou na ligový podzim.

Po dovolené se ale fotbalisté vrhli do práce. Od 14. července byl denně na programu dvoufázový trénink, většinou doma, neboť moderní zařízení stadionu stojí za to využívat, a v rámci přípravy sehrálo mužstvo i několik přípravných zápasů. Nutno podotknout, že bez porážky.

Pod vedením trenéra Zachara hráči tvrdě dřeli, na jejich svalech se pak denně zapotil masér Florián, starali se ale i ostatní kolem, neboť stadion ve Stovkách už v závěru II. ligy praskal ve švech, volal tak po rozšíření. A tak ze dne na den se jeho ochozy skutečně rozšiřují, neboť dosavadní kapacita osmi tisíc by se měla zvednout na patnáct tisíc.

„Perná část přípravy skončila 4. srpna, nyní je čas na doladění formy. Jsem spokojen, všichni hráči včetně nových tváří prokázali opět výbornou tréninkovou morálku. Jejich přístup k fotbalu mne uspokojuje. Z kádru odešel Krnáč do ČH Bratislava. Ti, kteří přišli, nejsou pro nás neznámí. Dlouho jsme je sledovali. Jsou to mladí a perspektivní fotbalisté, dostanou příležitost. Los nám ale nepřál. Zahajujeme v Praze na Slavii, pak hrajeme doma s Brnem, jedeme do Košic na Lokomotivu a hned zase do Prahy na Bohemians. Přiznávám trému, trošku i strach, ale to z nás na hřišti určitě spadne a budeme bojovat. Mohu prohlásit, že i ten největší favorit se ve Frýdku hodně zapotí," pověděl tehdy před sezonou trenér Ján Zachar.

Válcovny plechu Frýdek-Místek

Brankáři: Antonín Jurásek, Jiří Pasyk, Petr Velinský. Obránci: Ladislav Kubalák, Zoltán Gál, Jiří Markusek, Jan Barčák, Marián Lovíšek, Tibor Duda, Dušan Zbončák, Václav Pěcháček, Milan Targoš, Jiří Páleník. Záložníci: Ladislav Coufal, Ivan Kopecký, Jaroslav Šeděnka, Michal Čermák, Josef Gabčík. Útočníci: Petr Kokeš, Jozef Marchevský, Jiří Fabík, Lubomír Juřica, Miroslav Levinský, Jiří Mrázek.

Přišli: Pěcháček (Slezan FM), Targoš (Krásno), Páleník (OP Prostějov), Čermák (Žel. Prostějov), Gabčík (Uherský Brod), Levinský (ŽD Bohumín), Mrázek (TJ VŽKG).

Odešel: Krnáč (ČH Bratislava)

Trenér: Ján Zachar (1936), pracoval bez asistenta. Lékař: MUDr. Pavel Čuba.

close Rastr zoom_in

Pokračování příště…