Je to jasný důkaz, že když je vůle na všech stranách, může se povést i takový husarský kousek. Samotný zástupce firmy dodávající potřebnou technologii se nechal v minulém týdnu slyšet, že se s takovým přístupem ještě nikde nesetkal.

„Když jsem tu byl v polovině dubna poprvé, říkal jsem si, že úvahy o vybudování hřiště tak, aby sloužilo už tuto zimu, jsou prostě utopické, protože všude tento proces trvá rok nebo i dva. Ale tady všechny strany chtěly, počínaje městem a fotbalovým klubem konče. Výsledek je ten, že se tu bude za pouhý půlrok hrát fotbal, což se nikde jinde nepovedlo,“ prohlásil na kontrolním dni Josef Durník, jehož firma zajišťuje subdodávku vlastního umělého trávníku. Ten bude mít ve Frýdku-Místku špičkové parametry, protože je zde položen trávník nejvyšší třídy třetí generace (čtvrtá ještě není), kdy se podobným může chlubit zatím jen fotbalový klub ze Slovácka.

Jedinečné hřiště v republice

„V republice další takové hřiště není, použitá vlákna mají paměťovou schopnost a zajišťují neustále co nejideálnější a nejměkčí povrch pro pohyb sportovců. Navíc použitím nadstandardního zeleného granulátu, který se tu musí ještě vsypat, budete mít zajištěn nejen prvotřídní vzhled, ale i celoroční využitelnost, což také není pro jiná hřiště typické,“ potvrdil jedinečnost projektu, na který město získalo evropské dotační peníze, Josef Durník.

„Jsem přesvědčen o tom, že v daném případě není skromnost na místě. Odvedla se tady po všech stránkách perfektní práce a chtěl bych vyzdvihnout činnost speciální pracovní komise, kterou jsme zřídili a která vše úspěšně koordinuje, protože v ní jsou zastoupeny všechny strany. Město, jako majitel, ocenilo i jistou oponenturu klubu, který nás seznamoval se svými potřebami, jež jsme korigovali tak, jak si to situace vyžadovala. Výsledek mě už nyní těší, jsem rád, že se vše povedlo tak rychle a už od zimy budeme šetřit zdejšímu fotbalu značné finanční prostředky,“ řekl náměstek primátora Petr Cvik.

Žádosti o využití hřiště se jen hrnou

Radomír Myška za fotbalový klub přítomným potvrdil, že stavba má už nyní v okolí obrovský ohlas, takže je klub zavalen žádostmi o využití hřiště jinými oddíly. Frýdecko-místecký fotbal tak nejenže nebude muset již vydávat horentní sumy za zimní přípravu na jiných hřištích, ale město současně i získá pronájmem hřiště další finanční prostředky. „Ta rychlost, s níž se stavba zvládla, je opravdu fantastická. Dokonale se sešly okolnosti, všechno bylo výborně připravené. Čekali jsme sice chvilku na nezbytný déšť před vlastním pokládáním trávníku, ale nakonec srážek spadlo přesně tolik, kolik bylo zapotřebí, a koberec byl položen prakticky za pouhé čtyři dny. Teď potřebujeme pro změnu sucho, aby mohl být kvalitně vsypán granulát. V řádu dní už pak může hřiště sloužit především fotbalové mládeži, ale i veřejnosti,“ naznačil Radomír Myška, sportovní ředitel frýdecko-místecké kopané, že areál bude otevřený aktivitám všech občanů města.

Pro představu, co museli na ploše bývalého škvárového hřiště stavebníci v rekordním čase zvládnout: demontáž stávajících sloupů osvětlení, demontáž branek, vykácení stromů a křovin, odvodnění stávající plochy hřiště drenážním potrubím. Na ploše hříště byly vybudovány vyrovnávací podkladní vrstvy z kameniva, byly osazeny nové osvětlovací stožáry včetně kabelových rozvodů a moderních osvětlovacích těles. Na přístupových cestách ke hříšti byla položena zámková dlažba a bylo provedeno osazení obrubníků kolem hříště. V minulém týdnu už byl položený travnatý koberec, vyřezávaly se běloskvoucí lajny a hřiště už působilo vskutku majestátním dojmem.

Slavnostní otevření bude v listopadu

Vytoužená „umělka“ se bude slavnostně otevírat v neděli 1. listopadu zápasy Moravskoslezské žákovské ligy, kdy se zde od 10 a 11.45 hodin střetnou starší a mladší žáci se svými vrstevníky z Vítkovic. Od 13 hodin bude hřiště patřit ročníkům přípravky a od 17 hodin se pod umělým osvětlením odehraje exhibiční zápas zástupců radnice a klubu. (red)

Po úpravě spodních vrstev byl na plochu hřiště položen umělý trávník s elastickou podložkou. Jedná se o trávník s paměťovým monofilním vláknem (vlákno drží kolmý směr díky tvaru a tloušťce cca 330 mikronů). Vlákno je dvoubarevné s tvarem S a bude doplněno ve spodní části zásypem z křemičitého písku a v horní části gumovým granulátem zelené barvy. Výrobcem trávníku je italská firma LIMONTA SPORT SPA, která má dlouholetou tradici a zkušenosti s umělými trávníky. Patří k předním světovým výrobcům a má za sebou řadu úspěšných projektů. Podložka, která bude umístěna pod trávník, je prefabrikovaná a vyrobena ze směsi gumy a pojiva. Jedná se o unikátní patentovanou podložku, kterou vyrábí český výrobce TENNIS Zlín a.s. Ten je i dodavatelem celého povrchu hrací plochy. Díky tomu, že bude umělý trávník doplněn i pružnou podložkou, budou sportovně technické vlastnosti celého systému na vysoké úrovní a fotbalové hřiště se tak zařadí mezi nejkvalitnější v České Republice.

Celý systém, tedy trávník se zásypem a podložkou, je zcela totožný se systémem, který je již nainstalován ve Sportovním areálu Širůch Staré Město, kde je jedna z největších fotbalových akademií v republice. Zmodernizované hřiště bude k dispozici nejen fotbalistům, ale i veřejnosti k sportovnímu vyžití.