Před nedávnem Sláma oslavil své šedesáté narozeniny. „Cítím se ale pořád stejně, jako vloni. Akorát už tam není ta pětka na začátku," směje se při rozhovoru Josef Sláma.

 Dostal jste nějaký dárek i od svých frýdlantských svěřenců?

A víte, že jo. Hráči mě i mou paní velice mile překvapili, jelikož jsme od nich dostali víkendový pobyt na horách. Těším se, určitě si to tam užijeme.

Když v paměti prolétnete vaší fotbalovou kariérou, který moment se vám vybaví nejrychleji?

Ono toho bylo hodně. Strašně rád vzpomínám na zápas proti Bayernu Mnichov. To bylo v dresu ostravského Baníku v roce 1976, když jsme hráli v Poháru mistrů. Hrálo se u nich na olympijském stadionu. Pak si vybavuji určitě přestup do Frýdku-Místku, kde jsem pomáhal k návratu do první ligy. Tehdy jsem se stal dvakrát po sobě nejlepším střelcem druhé nejvyšší soutěže.

A co vaše trenérská kariéra? Tam je určitě také na co vzpomínat…

Já na každé mé trenérské působení vzpomínám moc rád. V každém z těch klubů, ve kterém jsem působil, bylo více úspěchů, než neúspěchu. A to je pro každého trenéra velkým oceněním.

Když jste před třemi lety přišel do Frýdlantu, byl zdejší A tým mužů na pokraji záchrany. Dnes už ale patříte k celkům horní poloviny tabulky…

Do každého celku, kde jsem šel trénovat, jsem vstupoval s maximálním úsilím dosáhnout co nejlepších výkonů hráčů. Ve Frýdlantu se mi podařilo mužstvo přebudovat a zároveň pak přesvědčit hráče, že fotbal se bez tréninku na kvalitní úrovni hrát nedá.

Frýdlant hrál kdysi v divizi. Uvažujete opět o postupu do této soutěže?

Ono každý postup je odměnou za práci celého kolektivu a pocity jsou pak nádherné. Frýdlant je na dobré cestě, ale ještě nás čeká hodně práce. Jak se ale říká, nic není nemožné.

Nyní jste v plné přípravě. Co jste svým svěřencům naordinoval?

Náš plán přípravy je v podstatě podobný, jako každý rok. Drobné změny mohou nastat jen vlivem nepříznivého počasí. Novinkou pak je krátké soustředění, které absolvujeme v Nové Vsi.

Jsou nějaké změny ve vašem kádru?

Do přípravy jsme zařadili naše dorostence Lekače s Ledvoněm. Pak s námi ještě trénují Kubásek z béčka, útočník Chýlek z Frýdku a také šikovný záložník Pešek ze Staříče. Věřím, že se hostování posledně jmenovaných fotbalistů podaří dotáhnout. Ještě uvidíme, jak dopadne zkouška obránce Kornety, kterého zkouší v třetiligovém Frýdku-Místku. (dm)