„S prací u mládeže jsem byl moc spokojen. Je sice odlišná, než když pracujete se seniorským týmem. U mládeže musíte brát v potaz i výchovné a vzdělávací faktory, které ty kluky hodně ovlivňují v jejich poblázněném období, kdy dospívají. U mládeže se určitě nenudíte," pousmál se nový kouč frýdecko-místeckých hokejistů, kteří se čerstvě stali farmou extraligového týmu z Třince.

Spousta frýdecko-místeckých fanoušků se ptá, co spolupráce mezi HC Oceláři Třinec a HC Frýdek-Místek vlastně přinese?
Podle mého by spolupráce měla hlavně přinést zkvalitnění zdejšího seniorského hokeje. Hodně si také slibujeme od bližší spolupráce v mládežnickém hokeji mezi oběma kluby.

S přípravou na novou sezonu jste začali už před několika týdny. Můžete prozradit, čím si již hráči prošli a naopak, co je ještě v té nepopulární části přípravy čeká?
Vzhledem k tomu, že jsme začínali relativně později, hráči absolvují tradiční dril letní přípravy. To znamená, že střídáme atletickou průpravu s posilováním. Navíc klukům přípravu zpestřujeme ještě plaveckými tréninky. Vše pak vyvrcholí kondičními testy.

Kdy plánujete, že se hráči dostanou na led?
Kluci na led vyjedou koncem července v Třinci. O týden později nás pak čeká první přípravné utkání v Prostějově. Druhá liga by měla startovat dvanáctého září, ale prozatím není stále ještě znám přesný model soutěže.

Vzpomněl jste model soutěže. Nedávno se v Praze konalo setkání zástupců druholigových týmů, kteří jednali právě o nové podobě soutěže. Vy osobně byste se přikláněl k jaké podobě třetí nejvyšší soutěži v republice?
Já osobně bych preferoval takový systém, kde bude více zápasů, méně cestování a samozřejmě pro diváka co nejvíce atraktivních zápasů.

Loňskou sezonu zakončili frýdecko-místečtí hokejisté na desáté příčce. Sledoval jste výkony svých budoucích svěřenců?
Ano, i když ne v plné míře. Sledoval jsem převážně hráče třinecké juniorky, kteří zde odehráli některá utkání (Jaroš, Heider, Severa, Christov, pozn. red.). Byl jsem však stále ve spojení s manažerem Martinem Kurajským a trenérem týmu Mirkem Kameníkem.

Jak moc se změnil loňský kádr a můžete už prozradit jména případných nových posil?
Myslím si, že oproti loňské sezoně se kádr změní hodně. Nové posily nebudeme zatím prozrazovat, jelikož se stále vedou jednání.

Ale o složení týmu jakous představu určitě máte…
Základem úspěchu je vždy kvalitní brankář. Myslím, že tento post se nám podařilo vhodně obsadit (do Frýdku přišel z Havířova Lukáš Daneček, pozn. red.). Z hráčských postů bychom se chtěli opřít o několik zkušených hráčů v obraně i v útoku a ty pak vhodně doplnit mladými šikovnými hokejisty.

Dalo by se říct, že se vracíte na známé místo, jelikož jste ve Frýdku už působil nejen jako hráč, ale i jako trenér. Stará hala je už ale zbourána, takže přeci jen jdete do neznámého…
Samozřejmě nostalgické vzpomínky se vrací. Vždy tady byla kolem hokeje výborná parta lidí. Například Karel Nogol, Ladislav Kostelecký, Josef Furmánek. Byla tu však i spousta výborných hráčů, jako Lumír a Roman Kotalové, Zdena Moták, Mojmír Trličík, Radek Benedik, Miroslav Zberovský a spousta dalších. Na angažmá ve Frýdku-Místku vzpomínám jen a jen v dobrém. Každopádně Polárka poskytne lidem lepší zázemí a komfort, než tomu bylo ve staré hale.

Už s vámi mluvilo klubové vedení, co se týče sportovních cílů před nadcházející sezonou?
Sportovní cíl je jasně dán. Musíme v co nejkratší době postoupit do první ligy.

Kromě vás má údajně stejné ambice i Vsetín…
To nebude pouze Vsetín. Jsou ty celky jako Poruba, velmi dobré mužstvo postaví i Technika Brno. Vše ale ukáže až samotná sezona. Uvidíme, jak to vše bude vypadat, jelikož jsme se v prostředí druholigové soutěže nepohybovali, takže nemáme až takový dokonalý přehled o ostatních celcích.

Jak se těšíte na spolupráci s Markem Malíkem?
Těším. Spolupracovali jsme spolu už vloni v Třinci, kdy Marek dělal trenéra individuálních dovedností. Práce u seniorského mužstva bude sice trochu odlišná, ale pro nás to představuje novou motivaci do další trenérské práce.

Co chybělo Ocelářům, aby dosáhli letos na druhý mistrovský titul v historii klubu?
Série s Litvínovem byla velmi vyrovnaná. V tom sedmém, rozhodujícím zápase, se pak více toho sportovního štěstí přiklonilo na stranu Litvínova.

Kádr HC Frýdek-Místek v přípravě
Brankáři: Andreas Kubáň, Lukáš Daneček.
Obránci: Jakub Kania, Petr Heider, Radim Minařík, Marek Mravec, Pavel Kowalczyk, Michal Krutil.
Útočníci: Marek Ivan, Petr Slovák, Ondřej Sluštík, Petr Vacula, Ondřej Kovařčík, Adam Kofroň, Jan Sonnek, Vladimír Luka, Tomáš Franek, David Klimša, Tadeáš Jaroš, Jakub Ižacký, Martin Piecha.

Přípravné zápasy
7. srpna pátek 11.00 Prostějov – HC FM
11. srpna úterý 18.00 Jastrzebie – HC FM
18. srpna úterý 18.00 HC FM – Oswietim
20. srpna čtvrtek 18.00 HC FM – Jastrzebie
25. srpna úterý 18.00 Poruba – HC FM
27. srpna čtvrtek 18.00 HC FM – Opava
1. září úterý 18.00 Oswietim – HC FM
3. září čtvrtek 18.00 Opava – HC FM
9. září středa 18.00 HC FM – Poruba