Nekompromisní obránce s citem pro rozehrávku Karel Orel, který se o minulé sobotě proháněl na kravařském hřišti se svou typickou dvojkou na zádech.

Karel Orel je na akcích tohoto typu pravidelně k vidění a v sestavě Staré opavské gardy chybí málokdy. „Je to výborná věc. Po roce nebo po dvou se sejít s kluky, se kterými jsme hrávali v Opavě. Na ni totiž nelze zapomenout. Sezony v ní byly něco úžasného. Super parta, plné ochozy téměř na každém zápase a mohl bych pokračovat. Vždy se mi na ty časy vybaví vzpomínky," řekl na úvod Karel Orel.

„Hlavní ale je, že se tyto akce konají na pomoc dětem, což je výborné. Rádi podobné akce přivítáme, a pokud bude čas, vždycky rádi přijedeme," dodal za celou Starou gardu Opavy jeden z jejích důležitých členů. Karel Orel se v současné době věnuje trenéřině. Je držitelem trenérské profi licence a ve spolupráci s Milanem Duhanem vede v MSFL Frýdek-Místek, který letos v závěru soutěže hodně proháněl HFK v otevřeném boji o postup do druhé ligy.

„Bylo to hodně těsné, hlavně na konci sezony. My jsme posledních sedm zápasů vyhráli, HFK ve dvou utkáních remizoval a rázem jsme od sebe byli vzdáleni jen o jeden bod. V posledních čtyřech kolech si to ale Holice, jak se říká, pohlídala a uhrála postup. My jsme do posledního duelu čekali na její klopýtnutí, ale bohužel se tak nestalo," pokrčil rameny padesátiletý stratég, který je ve Frýdku-Místku spokojen. „I v následujícím ročníku zůstávám jako asistent trenéra ve Frýdku. Bydlím tam, jsem tu doma, takže nemusím nikam dojíždět. Jsem spokojený. Za týden začínáme trénovat na novou sezonu a pokusíme se znovu porvat o postup," slíbil na dálku frýdecko-místeckým příznivcům Karel Orel.

V letošní sezoně se od frýdeckého mužstva boj o postup nečekal, ovšem vyklubal se z něj černý kůň celé soutěže a k postupu do druhé ligy nakonec nechybělo mnoho. „Neměli jsme za cíl postoupit, ale chtěli jsme hrát nahoře. Pokud by se postoupit podařilo, bylo by to jen dobře, protože na jaře na nás chodilo dvanáct, třináct stovek diváků. Myslím si, že na druhou ligu by si tři tisíce lidí cestu našlo," zamyslela se bývalá opora prvoligového Kaučuku.

„Veřejnost i sponzoři nyní navíc budou chtít, abychom se o první místo poprali, když jsme to letos dotáhli jen bod od postupu. Žádné tlaky ve smyslu, že postoupit musíme, ale nevznikají. Pokud se nám ale podaří udržet celý kádr a vhodně jej posílit, postupové ambice mít budeme," mířil vysoko zkušený trenér, který se na závěr vyjádřil i ke své budoucnosti. „Udělal jsem si trenérskou profi licenci a chci se fotbalu věnovat i nadále. Stále mě naplňuje, vždyť jej dělám odmalička," pousmál se Karel Orel.

Ten bude ve Frýdku působit nejen jako asistent třetiligových mužů, ale po odcházejícím kouči Tomáši Zářickém převezme jako hlavní trenér juniorku Valcířů. Ta bude po čtvrtém postupu v řadě působit v příští sezoně v krajském přeboru.

Střelci: 18 – H. Prokeš, 6 – Grussmann, Wozniak, Soukup, Biolek, 3 – Kostorek, Staněk, Literák, 2 – Hrdlička, Švrček, Chýlek, vlastní, 1 – Fromelius, J. Prokeš, Molnár, Talián, Schustrík.
ČK: bez červených karet.
ŽK: 5 – Literák, 4 – Biolek, Grussmann, 3 – Kostorek, Wozniak, Cesnek, 2 – Cabák, Byrtus, H. Prokeš, Soukup, Förster, Kostorek, Molnár, Staněk, 1 – J. Prokeš, Hrdlička, Chýlek, Talián, Švrček.
Odehrané minuty: 2700 – Švrček, 2583 – Wozniak, 2367 – H. Prokeš, 2316 – Literák, 2160 – Prepsl, 2070 – Staněk, 1900 – Grussmann, 1822 – Biolek, 1681 – Cesnek, 1432 – Soukup, 1299 – Kostorek, 1281 – J. Prokeš, 934 – Byrtus, 835 – Chýlek, 821 – Talián, 662 – Schustrík, 551 – Molnár, 540 – Lužný, 504 – Hrdlička, 475 – Förster, 402 – Cabák, 201 – Niedermeier…ostatní hráči odehráli méně než 90 minut.

JAN ŠIMEK