Jak jste spokojen s dosavadním průběhem letní přípravy?

Maximálně! Splnili jsme absolutně všechno, navíc se nám nikdo nezranil. Stalo se to až v poslední den, kdy si Motyčka přivodil, pevně v to doufám, drobné zranění. Všechno ostatní proběhlo bez jediného problému.

Co vám ukázalo těch pět přípravných utkání? Jak velkou důležitost jste jim přisoudil?

Výsledky jsou důležité až v hlavním období, v soutěži. Myslím tím pohárové a ligové zápasy. Nerad bych, aby to vyznělo lehkovážně, že přípravné duely nemají smysl. V každém zápase jsme přidávali něco jiného, ať už se jednalo o taktiku či přístup k utkání. Zároveň jsme vybírali to nejlepší, co bylo k mání.

Váš tým ve pěti přípravných duelech skóroval pouze jedinkrát. Zneklidňuje vás to?

Našim největším problémem je útočná činnost, takže to až tak velké překvapení není. Uvědomme si, kdo v útoku nastupuje, jak dlouho, a proti komu jsme hráli. Střetli jsme se s druholigovými celky, které mají kvalitnější kádry než Třinec. Připadá mi, že se pomalu tvoří tabulka z přípravných utkání a Třinec v ní získal jen dva body. Tohle je špatný, nesmyslný a amatérský pohled na fotbal a přípravná utkání. Třinec v pěti přípravných duelech pouze dvakrát remizoval. Když to čtu, tak se směju. Vyměnili jsme prakticky polovinu kádru, snažíme se sestavit nový a lepší tým, než tady byl předtím. Proto je přirozené, že nebudeme suverénně porážet druholigové týmy. Proč tedy ten údiv a takové negativní články? Ti novináři se snad zbláznili, nebo co? Je třeba se vrátit do reality, uvědomit si naši sílu i kvalitu soupeřů a z toho úhlu pohledu to vidět.

Ředitel třineckého klubu Karel Kula po mizerném výkonu v Liptovském Mikuláši třinecké hráče zkritizoval. Navíc dle jeho mínění celky z první slovenské ligy, tedy druhé nejvyšší soutěže, se rovnají týmům z MSFL. Jako argument uvedl fakt, že když trénoval Karvinou, posily přicházející z týmů první slovenské ligy se do její sestavy natrvalo neprosadily.

Nebavme se o třetích osobách. Neříkejme to, co tvrdí někdo třetí, ať už je to kdokoliv. Já si stojím za tím, co říkám.

Vypadá aktuální kádr Třince podle vašich představ?

Ještě ne, prozatím není dotažen do konce. Konečný stav bude 16 + 2, dva gólmani a šestnáct hráčů do pole. Momentálně nám do tohoto stavu chybí dva hráči, proto bude naší snahou sehnat útočníka, případně krajního hráče.

Luboš Košulič z Brna, jehož jste zkoušeli proti Karviné (0:0), vás nezaujal?

Neuspěl. Byl zhruba na stejné úrovni jako hráči, kteří tady jsou, nebyl vysloveně lepší. Tím pádem také neuspěl. Přicházejí k nám pouze hráči, kteří jsou výkonnostně lepší než stávající fotbalisté. To je zásada každého přestupu.

Na soupisce jsou jako útočníci jenom Gavlák a nově také Christu. Pokusíte se přivést ještě jednoho forwarda?

Ano. Čekáme na to, jak ten hráč dopadne v klubu hrajícím vyšší soutěž než Třinec. Sehnat kvalitní útočníky je pro všechny týmy ten největší problém. Co si budeme vykládat, za poslední roky je to největší problém třineckého fotbalu. V rámci našich možností, to znamená už ne druholigového, ale třetiligového týmu, sehnat takovou kvalitu, aby nám zaručila, že budeme mít útočnou fázi vyváženou stejně jako tu obrannou.

Zatímco s některými testovanými hráči jste se rozloučil, jiné jste si zatím ponechal. Jedná se o Sporysze, Vlachoviče, Repu a Klimase.

Protože doladění té osmnáctky musí být citlivé, potřebujeme trochu času. Čekáme na ligové a druholigové celky, co nabídnou. Proto nemíníme nic uspěchat, potencionální otazníky zůstávají dále. Pokud získáme větší kvalitu, jmenovaní fotbalisté třinecký tým opustí. V případě, že nikdo lepší nepřijde, zůstanou u nás. Nemusíme nikam spěchat a dělat unáhlené kroky. Chceme sestavit co nejsilnější tým. Někoho podepíšeme, za dva dny se nám naskytne někdo lepší a my budeme litovat, že místo toho výborného jsme vzali prvního, který byl k mání. V tomto směru uvažujeme racionálně.

Na domácím trávníku se utkáte s béčkem Baníku a Petrovicemi. O co vám v těch přípravných duelech půjde především?

Samozřejmě. Po víkendovém volnu, které rozdělilo přípravu na dvě čtyřtýdenní části, první hrubou a druhou kvalitativně vyšší, už budeme chtít do hry vnášet takové prvky, které budeme chtít používat i v mistrovských utkáních. Už budou hrávat většinou ti fotbalisté, kteří budou mít blíže k základu. Naopak ti, kteří jsou kvalitativně horší, budou dostávat příležitostí méně. To je přirozené. Nyní už půjdeme do kvality a budeme to formovat tak, abychom byli co nejlépe připraveni na soutěž. Jak po stránce složení týmu, pak po stránce systému a způsobu hry, který chceme praktikovat jak v obranné, tak i v útočné fázi. (rom)