Frýdek-Místek by totiž rád postoupil do druhé nejvyšší soutěže.„Je to sen nejen klubu, ale také všech našich fanoušků,“ uvedl Radek Látal.

V první trenérské štaci se vám zatím daří. Jak zatím hodnotíte své roční působení ve Stovkách?

S rolí trenéra se teprve sžívám a pořád objevuji nové a nové věci. Je to prostě úplně něco jiného, než když jsem se na fotbal díval jako hráč. Řadu věcí si jako fotbalista neuvědomujete, berete je jako maličkosti. Teď jsem na druhé straně barikády a vím, že pro trenéra jsou tyhle věci důležité. Musím sám přiznat, že práce trenéra je mnohem těžší, než jsem si ještě jako fotbalista myslel. Stejné poznatky má ale asi každý trenér, který kdysi fotbal hrával.

Bylo hodně těžké přejít z profesionálních podmínek na ty amatérské, které jsou ve Frýdku-Místku?

Profesionální podmínky jsem zažil jen jako hráč. Teď začínám od nuly a pořád se učím. Rozhodně si myslím, že každý trenér by měl začínat v nižších soutěžích nebo s mládeží. Ono podle mě nejde naskočit hned do ligy a myslet si, že když jste byl dobrý hráč, jste i vynikající trenér. Předpoklady k tomu asi máte, ale to je tak vše. Ve Frýdku-Místku jsem spokojený, dali mi šanci trénovat i prostor pro práci a toho si vážím. Některé věci, které jsem po mém příchodu chtěl, tak mi byly díky sportovnímu manažerovi umožněny.

Svůj předsezonní cíl, skončit po podzimu do třetího místa, jste si splnili.

S umístěním jsme spokojeni, ale pořád je co zlepšovat. Chybí nám v tabulce čtyři body, které jsme ztratili doma s Bystrcí a Karvinou.

Třetí ligu prozatím vede béčko Sigmy Olomouc, které tak má nakročeno k návratu do druhé ligy. Jak se díváte na působení ligových rezerv v naší druhé nejvyšší soutěži?

V Olomouci je to uděláno tak, že v sobotu hraje áčko. Hráči, kteří nedostanou příležitost v základu, tak jdou automaticky hrát v neděli dopoledne za béčko. Trenéři chtějí, aby všichni hráči měli, zatížení stejné. Ono je to taky hned v tabulce vidět, když do béčka přijde několik hráčů A týmu. To se musí někde projevit.

Měl jsem spíše na mysli, jestli schvalujete působení juniorek v druhé nejvyšší soutěži, nebo je pro ně lepší hrát třetí ligu.

Ono taky hodně záleží na tom, jakou cestou se ten klub zvolí filozofii. Mužstva jako Sigma nebo Baník chtějí s hráči, kteří vycházejí z dorostu, pracovat dále, a připravit je tak pro své seniorské týmy. Ale rozdíl mezi dorostem a juniorkou je obrovský. Podle mého názoru je druhá liga na ty mladé kluky moc, ale záleží na strategii klubu. To mi moc nepřísluší komentovat.

Koho fanoušci stále populárnější Lipiny na jaře neuvidí?

My stále ještě na těch odchodech a příchodech v klubu pracujeme. Vypadá to ale, že se do Vítkovic vrátí Plešek s Fromeliusem, kterým končí hostování. Nepočítám ani s Milanem Prčíkem. Někteří možná již vědí, že Lukáš Fujerík má před podpisem profesionální smlouvy s ligovým Jabloncem. Dále se ještě musí vrátit do svých mateřských klubů Kufa a Šrámek.

Na jaře se tedy budete muset obejít bez služeb a hlavně branek nejlepšího střelce MSFL Lukáše Fujeríka.

Lukáš patřil ke klíčovým hráčům týmu. Momentálně musíme tedy zapracovat na příchodu kvalitních ofenzivních hráčů. Je to pro nás priorita. Sice má začít s tréninkem Lukáš Myšinský, ale vůbec nevíme, jak na tom na začátku přípravy bude. Jeho tělo v podstatě půl roku nebylo zvyklé na zátěž, a musí začít postupně. Všechny nás ale strašně těší, že boj se zákeřnou nemocí zvládl, a že je zpátky mezi námi. Ono to, že bude s námi jenom trénovat, bude pro celý tým velikým impulzem.

Určitě máte vytipované možné posily. Můžete být v některém případě již konkrétní?

Oslovili jsme již několik hráčů, jenže ona je zimní příprava a spousta kluků je ještě vázána mateřskými oddíly. Vše potom bude závislé na tom, zda nám je kluby budou schopny a ochotny uvolnit. Určitě ale mužstvo posílíme o kvalitní hráče, to můžu fanouškům slíbit.

Jak s odstupem času vzpomínáte na vaši pohárovou cestu Pohárem ČMFS, kdy jste senzačně vyřadili Baník Ostrava? V podstatě ani duel s Jabloncem nemusel dopadnout tak, jak nakonec dopadl.

Pro nás to byly nádherné chvíle. Kluci si v těchto zápasech dokázali, že se dá hrát s každým, když na hřišti nechají trošku toho srdce a bojovnosti. S Baníkem hráči předvedli bezchybný výkon a musím uznat, že jsme měli i štěstí. S Jabloncem jsme udělali dvě hrubky a těch umějí kvalitní soupeř využít. Mně se ale potom líbilo, že po takto těžkých zápasech kluci dokázali zvládnout utkání v Mutěnicích či v Břeclavi. To si na tom kolektivu hodně cením.

Úspěšné výsledky zvýšily zájem o vaši osobu. Odmítl jste už několik nabídek z druhé ligy. Můžu se zeptat proč?

V prvé řadě je to proto, jelikož jsem tady ve Frýdku-Místku rozdělal nějakou práci, kterou chci dokončit. Také by to nebylo fér vůči celému týmu a hlavně klukům, jelikož jejich hra a výsledky mi dělají trenérské jméno. Slíbili jsme si, že se pokusíme o postup a nějaká šance tady je. Frýdek mě v mé trenérské kariéře oslovil jako první. Já si toho nesmírně cením a chci tady smlouvu dodržet.

Určitě jste sledoval losování Eura. Jak vidíte šance našeho týmu? Mohli jsme se dostat do těžší, i lehčí skupiny.

Největší obavy mám z úvodního utkání se Švýcary. Myslím si, že tenhle zápas bude rozhodovat. Portugalci již nemají takovou sílu, jakou měli kdysi. Navíc ani v kvalifikaci se nevyhnuli problémům. Turci jsou nevyzpytatelní, můžou zazářit i zklamat. Skupina je ale zcela otevřená.

Kromě trénování ve Frýdku-Místku stále hrajete okresní přebor za Janovice. Jak to vše časově zvládáte?

Za Janovičky hraji hlavně proto, že je pro mě fotbal takovým vysvobozením od trenérského stresu. Pěkně si tam zaběhám, zanadávám a uvolním se (smích). Navíc klub vlastní můj kamarád Pavel Kubina, takže mu ještě pomůžu s návratem do I.B třídy. On bere fotbal hrozně vážně, což se mi ale na něm taky líbí. I pro něj to je během sezóny super relax. Nemá problém se mnou dvacet minut mluvit třeba o zápase v Bašce (smích).

Celý život se pohybovat v nejvyšších soutěžích a najednou hrát druhou nejnižší. To musí být hrozná změna, co říkáte?

Změna to určitě je, navíc roky se nedají zastavit. Ono to je ale na druhé straně strašně příjemné, když přijedete do Janovic, a vidíte tam to krásné hřiště. Přijdou lidi, vy si zahrajete fotbal a potom to v pohodě rozeberete u pivka. Jak jsem již řekl, pro mě tyto zápasy jsou strašně uvolňující. Navíc já bez pohybu být moc nemůžu a je to pro mě daleko lepší než běhat někde v parku. S tou změnou soutěže jsem se vyrovnal i dříve, když jsem u nás na Hané hrával I. B třídu za rodné Němčice.

V Janovicích se netají s cílem postoupit. Budete za ně hrát i v příští sezoně?

Tak to je zatím ve hvězdách, neřeším to. Uvidíme v létě. Po Vánocích odlétám do Toronta za Pavlem Kubinou a určitě si najdeme chvilku o tom všem se pobavit. Moc se tam těším. Vidět hokejovou NHL bylo vždycky mým velkým snem, tak jsem strašně rád, že se na dva zápasy podívám.