Loňskou euforii z postupu střídá žal z letošního sestupu. O svém pádu do I. A třídy sice fotbalisté Brušperku už nějaký ten týden ví, přesto je tuto skutečnost stále těžké skousnout. Celek z blízkosti Ostravy však už spřádá plány, jak se do nejvyšší soutěže na krajské úrovni zase za rok vrátit.

Nováček soutěže se dlouho se držel naděje, že se v krajském přeboru zachrání. Zvlášť, když nakonec ze soutěže padá pouze jeden tým. Ještě po porážce v Bohumíně, čtyři kola před koncem, trenér Leon Dostalík věřil, že šance na udržení je. „Stále je ve hře dost bodů, takže budeme bojovat. Teď hrajeme dvakrát doma, a pokud se podaří tyto zápasy zvládnout, tak se lze zachránit," říkal tehdy Leon Dostalík.

Jenže ony dva domácí zápasy (s Hájem ve Slezsku a Vendryní) se však zvládnout nepovedlo a po těchto porážkách bylo nad slunce jasné, že jeho tým je definitivně přikován ke dnu. Důvody sestupu však Dostalík hledá jinde, než ve dvou zmíněných prohrách.

Dvě části sezony

„Sezonu bych rozdělil na dvě části. První polovina byla z naší strany velmi špatná. Tady bych hledal určitě příčinu neúspěchu, protože jsme ztratili zbytečně mnoho bodů. Rozdíl přesto nebyl velký a pořád tak nebylo nereálné se na jaře porvat o záchranu," potvrzuje Dostalík, že i při zisku osmi bodů z úvodních šestnácti kol pořád věřil.

To také v prvních soutěžních kolech druhé poloviny ročníku bylo zřejmé. Týmu se povedly souboje s ostravským trojlístkem. Nejprve remizoval s Petřkovicemi, vyhrál v Heřmanicích a porazil také Polanku, čímž opustil poslední místo. V dalších jedenácti zápasech ale přidal k původním patnácti bodům pouze čtyři, což bylo na záchranu pochopitelně málo.

„V prvních třech kolech jsme bodovali, šlo nám to, ale poté jsme zase smolně padli v Českém Těšíně (0:1) a následně doma i s Břidličnou (2:3). To byli naší přímí konkurenti, kteří nám najednou odskočili, a pak už bylo těžké to dohánět," nachází zlomové momenty Dostalík.

Zpackaný podzim

„Vedle zpackaného podzimu to je další důležitý fakt. Kdybychom si z Těšína odvezli alespoň bod, tak věřím, že doma Břidličnou porazíme," myslí si Dostalík, přičemž vzápětí dodává známou pravdu. „Bohužel, na „kdyby" se nehraje. Musíme to brát jako realitu," krčí rameny.

„Když to ale shrnu, tak hlavní příčinu musíme hledat v podzimu, kde nám uteklo množství bodů, které nám teď chybí. To bylo rozhodující. Na jaře jsme se tak dostali do pozice, kdy jsme museli v každém zápase bodovat, nejlépe však vyhrát. To už je ale složité. Navíc týmu nepomohlo, že spoustu zápasů jsme prohráli jen o gól a k tomu především v závěrech. Potom frustrace narůstá a je to těžší a těžší," uvádí Leon Dostalík.

Sám však flintu do žita nehází a doufá, že se klub nejlépe už za rok do krajského přeboru vrátí. „Myslím si, že s jarem už můžeme být výrazně spokojenější, byť nám to na záchranu nestačilo. Musím ale ocenit, že kluci se bili a bojovali. Na tom všem lze stavět," věří.

Co však bude potřeba pro případný postup? „Určitě udržet hráče, které tady máme. Víme o tom, že kluci dostávají nabídky a je o ně v okolí zájem. K tomu pak pokud možno tým vhodně doplnit," nadhazuje řešení s tím, že pokračovat u týmu chce i on sám.

„Nemám informace, že bych měl končit," uzavírá s lehkým úsměvem trenér Leon Dostalík.

Zápasy Brušperku v sezoně 2013/2014

1. kolo Rýmařov – Brušperk 4:1 (Polášek)
2. kolo Brušperk – Vítkovice 3:2 (Šlesinger, Kalmus, Galajda)
3. kolo Petřkovice – Brušperk 2:0
4. kolo Brušperk – Heřmanice 1:3 (Ručka)
15. kolo Brušperk – Frýdlant n. O. 0:2
5. kolo Polanka – Brušperk 6:0
6. kolo Brušperk – Český Těšín 1:3 (Ručka)
7. kolo Břidličná – Brušperk 4:0
8. kolo Brušperk – Krnov 2:2 (Kalmus 2)
9. kolo Kravaře – Brušperk 1:0
10. kolo Brušperk – Pustá Polom 1:3 (Demel)
11. kolo Háj ve Slezsku – Brušperk 1:2 (Polášek, vlastní)
12. kolo Dětmarovice – Brušperk 4:0
13. kolo Brušperk – Bohumín 0:3
14. kolo Vendryně – Brušperk 1:1 (Demel)
16. kolo Brušperk – Rýmařov 0:2
18. kolo Petřkovice – Brušperk 1:1 (Blahut)
19. kolo Heřmanice – Brušperk 0:2 (Galajda 2)
20. kolo Brušperk – Polanka 2:1 (Ostrák, Galajda)
21. kolo Český Těšín – Brušperk 1:0
22. kolo Brušperk – Břidličná 2:3 (Galajda, Dvořák)
23. kolo Krnov – Brušperk 0:6 (Demel 2, Šlesinger, Galajda, Dvořák, Kalmus)
24. kolo Brušperk – Kravaře 0:2
25. kolo Pustá Polom – Brušperk 2:1 (vlastní)
27. kolo Brušperk – Dětmarovice 0:2
28. kolo Bohumín – Brušperk 1:0
26. kolo Brušperk – Háj ve Slezsku 1:3 (Galajda)
29. kolo Brušpek – Vendryně 1:2 (Polášek)
30. kolo Frýdlant n. O. – Brušperk 2:2 (Kalmus, Šlesinger)
17. kolo Vítkovice – Brušperk 6:1 (Zajac)