Také poslední turnaj se hrál v tradičním formátu – tedy zápasy ve dvou základních skupinách a poté boje v play-off a play-out. Jelikož šlo ale o takové malé finále, získala družstva dvojnásobné bonusové ohodnocení, takže všichni na hřišti dostali ze sebe to nejlepší. No a jelikož se ve finále nakonec střetl první s druhým průběžného pořadí, o celkovém vítězi FM ligy se tak rozhodovalo tím nejspravedlivějším způsobem.

Vezměme to ale postupně.

Tým Roliza prožil vskutku krutý debut v soutěži. Ve všech předešlých turnajích obsadil vždy poslední příčku, navíc bez jediného zápasového vítězství, a nejinak tomu bylo i nyní. Pouze dílčí úspěchy, jako vítězný set s Rychvaldem či SKP, a chuť se těm nejlepším přiblížit, může hráče Roliza motivovat do další práce na trénincích.

SKP Ostrava odehrál jeden ze svých slabších turnajů a výsledkem bylo nejhorší umístění, když Ostravští zvítězili pouze v utkání o konečné 7. místo nad Rolizem. I toto umístění stačilo nakonec SKP k obhájení celkové šesté příčky. Navíc se jim podařilo začlenit do týmu mladého a nadějného Tomáše Žurovce, vnuka legendy frýdecko-místeckého nohejbalu Zdeňka Žurovce.

Rovněž tým Skleníku již zažil úspěšnější turnaje. A pokud si dělal naděje na zamíchání se do bojů o celkové medailové příčky, ty vzaly za své nepostupem ze skupiny, ke kterému pouhé dvě remízy nemohly stačit. V následném play-out sice nejprve zdolal Skleník Rolizo, ale v utkání o 5. místo podlehl Knedlíku. To vše jej stálo i odsunutí až na páté místo v konečném pořadí.

Naopak Knedlík odehrál jeden ze svých nejlepších turnajů. Po omlazení, které tento tým s jinak asi nejvyšším věkovým průměrem zřejmě potřeboval, předvedl povedené výkony. Nejprve sice prohrál s Rychvaldem, ale remíza s Fazoly, která je sice stála postup ze skupiny, je nakopla a poté již jen vítězil. Drtivé vítězství nad Rolizem ve skupině, jasná výhra nad SKP v prvním zápase play-out a nakonec i výhra ve dvou setech nad neoblíbeným soupeřem – Skleníkem, je vynesla na pátou příčku a jen vyšší počet lepších umístění ve prospěch SKP je nakonec odsoudil k sedmé příčce v celkovém pořadí. 

Čtvrté místo na posledním turnaji patřilo Kvardům. Jeden z největších favoritů na celkové prvenství sice začal ve velkém stylu, když vyhrál ve skupině jak nad SKP, tak i nad Skleníkem, ale vypuštěným druhý setem se Sviadnovem jakoby urazil nohejbalového boha. V semifinálovém zápase proti Fazolům prohráli v těsných koncovkách a zavřeli si tak cestu k celkovému vítězství. A ani v utkání o třetí místo se jim nepodařilo prodat vše ze svého umění. Přesto tým vedený zkušeným Lubošem Kvardou, se svými syny Romanem a Tomášem a doplněni Michalem Gubčem, byl jistě jedním z těch týmů, na jehož herní projev byla radost pohledět.

Tým Sviadnova po dvou nepovedených turnajích pomalu vycouval z bojů o medaile, ale povedeným závěrečným turnajem a neúspěchem Skleníku se dokázal dostat na celkovou čtvrtou příčku, zaručující účast v Superfinále. Paradoxně domácím k tomu stačila jediná výhra v turnaji. Ze skupiny totiž postoupili po třech remízách, v semifinále podlehli posledním možným míčem ve třetím setu Rychvaldu a teprve v utkání o třetí místo poznali domácí hráči, vedení smečařem Radimem Hallou, chuť vítězství, když se od Kvardů ukázali lepší.

Fazoli se od prvního turnaje drželi na čele průběžného pořadí. Před posledním kláním se ovšem jejich bodový náskok smrsknul na minimum. Bylo proto jasné, že se pro celkový úspěch musí probojovat minimálně do finále. To se týmu, jehož hlavní zbraní byla skvělá obranná hra polařů, povedlo, když po postupu ze skupiny z druhého místa, dokázali v semifinále po boji udolat Kvardy. V samotném finále pak začali výborně a ujali se brzy vedení 6:2. Poté však přišel kolaps a prohra 6:10. Ve druhém setu naopak od začátku dotahovali náskok soupeře, ale podobný obrat jako jejich rivalům se nakonec nepovedl. Tým, který v turnaji nastoupil ve složení Radim Koloničný, Dušan Jopek, Lumír Beier, a které v minulých turnajích doplňoval ještě Aleš Chmiel, tak nakonec obsadil konečnou stříbrnou pozici.

Vítězství v posledním turnaji a nakonec i obhajobu celkového vítězství si vybojoval Rychvald. Po nepovedeném prvním turnaji se tým, jehož předností byla obrovská zarputilost, pomalu ale jistě probojovával tabulkou nahoru. A v posledním turnaji šli za svým cílem znovu urputně. Svou skupinu vyhráli, když je na první místo posunula remíza s Fazoly. V semifinále pak byli krůček od vyřazení, když v rozhodujícím třetím setu za stavu 9:9 museli odvracet útok Sviadnova. Tam si ale hlavní slovo vzal mladý smečař Rychvaldu David Maršálek. Nejprve sám dvakrát zablokoval útok soupeřova smečaře a poté, kdy další útok zachytili jeho spoluhráči v poli, zakončil svůj útok s trochou štěstí a za pomocí pásky a poslal svůj tým do finále. A tam znovu tento mladý tým, ve kterém již zmíněného smečaře v poli doplňovali Patrik Mitera a Ivan Buchta, ukázal obrovskou bojovnost a dokázal nakonec zápas překlopit na svou stranu. Po posledním míči tak mohla mezi hráči Rychvaldu vypuknout obrovská radost.

Konečné pořadí zimní FM ligy: 1. Rychvald 210 bodů, 2. Fazoli 204 b, 3. Kvardi 186 b, 4. Sviadnov 168 b, 5. Skleník 162 b, 6. SKP Ostrava 132 b, 7. Knedlík 132 b, 8. Rolizo 96 b.

Ceny nejlepším, ale i ostatním účastníkům, pak na závěr předával starosta obce Sviadnova Boris Řeha. Ke kladům zimní FM nohejbalové ligy jistě patří fakt, že se i podeváté dokázaly sejít týmy a hráči, kteří tento krásný národní sport stále mají rádi. Navíc se začala zapojovat i nejmladší generace, což dává určitou naději i pro budoucnost nohejbalu.

A jak již bylo zmíněno, čtyři nejlepší týmy z ligy se nominovaly do nohejbalového Superfinále, ve kterém se v sobotu 23. dubna utkají v Bernarticích se stejně úspěšnými týmy zimních lig, které se souběžně odehrály právě v Bernarticích a Ostravě. (kr)