V týmu Valcířů věří, že klub s největšími druholigovými návštěvami, nebude hrát v letošním ročníku druhé housle. Během léta se totiž kádr výrazně obměnil, přišel také nový trenér. A tak Deník vyzpovídal místopředsedu klubu Libora Kovala.

Dnes startuje druhá nejvyšší soutěž. Nabízí se tedy otázka, v jakém stavu se v současné době váš klub nachází?

Od 1. července máme fungující akciovou společnost, dle podmínek FAČR, která bude řídit fotbal dospělých. Mládežnické týmy dále řídí zapsaný spolek MFK Frýdek-Místek. Co se týká mužů, doznal tým mnoha změn. Hráči se už těší na zápasy druhé ligy, nejen na samotná utkání, ale i na atmosféru na Stovkách. Věřím, že diváci budou na fotbal chodit a vytvoří opět skvělou kulisu a hráči se jim za to odvděčí výkonem a vstřelenými góly.

Los nemáte vůbec jednoduchý, na úvod doma Opava, poté jedete k exligové Olomouci…

Ano, začátek soutěže není vůbec jednoduchý. Opava je ambiciózní tým, který se bude určitě snažit hrát na špici. Posílili, návrat Zdeňka Pospěcha je toho důkazem. O Olomouci, myslím, není potřeba příliš hovořit, chtějí ihned zpět do první ligy a udělají pro to určitě vše. V třetím kole přivítáme Táborsko, které loni skončilo třetí a účast v nejvyšší soutěži jim unikl až v posledním kole. Los je hodně náročný. My se ale určitě připravíme tak, jak nejlépe to půjde. Bylo by hezké, kdyby se nám start povedl jako vloni. Ale s tím se počítat nedá. Jak jsem již zmínil, hráči se těší a určitě se před našimi fantastickými diváky budou chtít předvést v nejlepším světle.

V klubu nastala přes letní pauzu spousta změn, a to jak ve vedení oddílu, tak i na trenérském a hráčském poli. Můžete všechny změny fanouškům osvětlit?

Trenér Milan Duhan se rozhodl svobodně, že v našem klubu skončí. To nás překvapilo. Trenéru musím za práci v MFK moc poděkovat. Odvedl obrovský kus práce a posunul klub zase o něco dál. Angažování trenéra Vladimíra Goffy je určitě dobrý počin. Je to zkušený trenér. Co se týká hráčů, tak jsme museli tým vhodně posílit. Lovili jsme v českém rybníce, ale i v zahraničí. Čeští hráči jsou však hodně drazí a příliš se k nám na Moravu nehrnou. Tak jsme se vydali cestou angažování hráčů ze Slovenska, kteří byli volní a tudíž zadarmo. Mnohé z nich si vyhlédl už trenér Duhan. Jistě, nebrali jsme vše, co má ruce a nohy, ale vybírali jsme co největší kvalitu na posty, kde jsme měli jisté rezervy. Museli jsme také zacelit díru po Hynkovi Prokešovi. Věřím, že jsme vybrali dobře a hráči jako je Ďurica, který hrál i za slovenskou reprezentaci a zahrál si také Ligu mistrů v Žilině, dále pak Ilko, Pribula, Matúš, Gavlák, Ďuriška, Uškovič a brankář Mihálek budou platnými posilami. Chceme také dát šanci našim dorostencům, kteří v loňské sezoně hráli nejvyšší dorosteneckou soutěž. S áčkem trénují také naši nadějní mladí dorostenci.

Vedle prvního týmu bude v divizi působit i Lískovec, což je v podstatě vaše farma. Bude mít klub nadále dva seniorské týmy v soutěžích? Vaši konkurenti své rezervní týmy spíš ruší…

Ano, i nadále budeme mít farmu v Lískovci, kterou jsme ponechali, i přes vítězství v minulém soutěžním ročníku. Divizní soutěž je kvalitní. Nastupovat zde budou hráči širšího kádru, kteří tak budou stále v zápasovém rytmu, a také hráči z dorostu, kteří se tak potkají s mužskou kopanou, která je od té dorostenecké přece jen odlišná. A je dobré také mít možnost pro rozehrání hráčů po zranění. O zrušení jsme tedy neuvažovali.

Co se týče rozpočtu klubu, je nadcházející sezona z tohoto pohledu zabezpečena?

Ekonomická situace v klubu je stabilní. Všechny soutěže, mužské i mládežnické, jsou finančně pokryty díky městu Frýdek-Místek, který je generálním partnerem klubu, tak také díky sponzorům z města a okolí a v neposlední řadě i díky slovenským akcionářům.

Jak pokračuje spolupráce s okolními kluby?

Myslím, že spolupráce s kluby je na dobré úrovni. Navzájem si vycházíme vstříc, a to jak s kluby z nižších soutěží, tak i s Baníkem Ostrava, kde jsme nastavili jasná pravidla spolupráce, aby nedocházelo k nedorozuměním při přestupech a hostování hráčů, jak tomu bylo v minulých letech. Velice dobrou spolupráci máme také s dalšími fotbalovými kluby z města, ať už s Realem Lískovec, tak i s FK Chlebovice. Za to všem patří dík.

Jaký vliv na chod frýdecko-místeckého klubu mohou mít komunální volby, které se nezadržitelně blíží? Přeci jen klub nese název Městský fotbalový klub Frýdek-Místek…

Fotbal je ve městě sportem číslo jedna. Ať se to někomu líbí nebo ne. Na zápasy chodí nejvíce diváků, průměr 3500 na jeden zápas je neskutečný. V porovnání návštěvnosti klubů z obou profesionálních fotbalových soutěží jsme se umístili i před mnoha prvoligovými kluby. Trénuje zde přes tři stovky dětí a mládeže, a toto působí také jako prevence proti kriminalitě mladých. Město má s MFK uzavřenou smlouvu o spolupráci. Věřím, že i po komunálních volbách bude tato spolupráce pokračovat. Bez ohledu na to, jakou politickou reprezentaci budeme mít v dalších letech. Tato spolupráce je klíčová pro fungování celého klubu, bez ní by zřejmě fotbal ve Frýdku-Místku skončil.

Co byste frýdecko-místeckým fanouškům vzkázal před startem druholigové soutěže?

Choďte a fanděte! V co největším počtu. Velice rádi vás přivítáme na stadionu ve Stovkách. Ze všech sil se snažíme pro vás, fanoušky, udělat maximum, abyste se na fotbale cítili co nejlépe. Za hráče si troufnu slíbit, že budou podávat co nejlepší výkony a tím nám všem dělali radost. Jste nejlepší ve druhé lize a hráči i vedení klubu si toho nesmírně váží. Zároveň vás chci požádat o shovívavost a pochopení v prvních domácích zápasech, kdy bude ještě finišovat rekonstrukce vnitřku hlavní tribuny. Za podporu i pochopení moc děkujeme. Těšíme se na vás.