„Tabulkově budou soupeři favority, týmy jsou ale ve druhé lize natolik vyrovnané, že je úplně jedno kdo s kým hraje," zdůrazňuje Literák.

Petře, podzimní sezona by se dala rozdělit na několik částí. V té první jste čtyřikrát prohráli, navíc se vám nepodařilo vstřelit žádnou branku…
To máte pravdu. Takový začátek sezony byl vůbec nejhorší, co jsem kdy vůbec zažil. Ono vůbec čekat na výhru plných dvanáct kol, to bylo dost frustrující.

Petr LITERÁKNarozen: 30. listopadu 1980
Post: střední obránce
Číslo dresu: 6
Letošní bilance ve FNL:
10 zápasů/900 minut/1 gól/4 ŽK

Druhá část byla zase ve znamení remíz. Navíc vás určitě musí mrzet zbytečná porážka v Olomouci?
Tak ono nás může mrzet daleko více zápasů, které jsme buď smolně prohráli, nebo jej zremizovali. Určitě jsme měli více uhrát utkání s Opavou, Táborskem, nebo už se zmiňovaným béčkem Olomouce. Tak to ale ve fotbale chodí. My se musíme poučit, ať se nám to nestane v jarní části, která bude hodně důležitá.

Pojďme k závěru podzimu, který byl z vašeho pohledu nejvydařenější. Přivezli jste si cenný bod jak z Budějovic, tak i z Třince. K tomu jste na domácím hřišti porazili Vyšehrad s Vlašimí.
Souhlasím, závěr podzimu se nám opravdu povedl. Podle mne nás nakopl dobrý výkon v Českých Budějovicích. I ta následná výhra s Vyšehradem už musela zkrátka přijít. Co se týče derby v Třinci, tak tam nás rozhodčí okradl o dva body, kdy nám neuznal zcela regulérní gól na dva jedna. Zápas s Vlašimí jsme doslova ubojovali. Se závěrem sezony panuje spokojenost. Kdyby nám to tak šlapalo i na jaře, nebudeme se mít čeho bát.

Jste jediným týmem, který odehraje v jarních odvetách čtrnáct zápasů. Ostatní jich budou mít před sebou jen třináct. To může být pro vás určitě výhoda?
Když si vezmu k tomu výsledky z předehrávky jarního kola, která pro nás skončila vcelku přívětivě, tak se to dá považovat za určitou výhodu.

Každopádně bude třeba chytnout začátek jara, tam ale máte hodně těžký los – doma dosud neporažený Sokolov, zápas na hřišti ambiciózní Karviné a ani utkání s Hradcem nebude určitě snadné…
Tak ve druhé lize jsem ani lehký zápas nezažil. Tabulkové jsou sice soupeři favority, ale týmy jsou ve FNL tak vyrovnané, že je úplně jedno kdo s kým hraje. A Sokolov už přeci taky musí někdy prohrát.

Podle náznaků klubového vedení to vypadá, že se kabina opět značně promění. Tyhle časté změny asi na pohodě a sehranosti týmu nepřidají. Souhlasíte?
Nějaké informace o případných změnách jsme zaslechli. Uvidíme ale, jak to v zimní přestávce všechno vůbec dopadne. Každopádně, jestli se bude v zimě budovat nový tým, bude to v jarních odvetách hodně složité. Naštěstí je ale zimní příprava přeci jen delší, než ta letní. Věřím, že zásahy do kádru ale nebudou až tak razantní.

Na jaře bude třeba určitě vyladit i vaší defenzívu. Vždyť v podzimních čtrnácti zápasech jste jen v jednom dokázali udržet nulu vzadu…
To máte naprostou pravdu. Na práci obrany budeme muset hodně zapracovat, jelikož ten počet obdržených branek byl velký. Navíc jsme většinou inkasovali jako první a to se pak hraje dost špatně, když musíte dotahovat a soupeř se soustředí na obranu.

S tréninky jste skončili, přípravu zahájíte až začátkem ledna. Jak se ve svých letech udržujete ve fyzické kondici? Jaké doplňkové sporty provozujete?
Na posledním tréninku jsme dostali plány pro individuální přípravu, tak se to budu snažit splnit, i když to bude asi hodně přemlouvání. Jinak si chodím v zimě zahrát hokej, sem tam i nějaký fotbálek v tělocvičně a podobně.

Vánoční dárky jsou už nakoupeny, nebo jste jedním z těch, kteří vše dohánějí na poslední chvíli?
Dárky nakoupené nemám. Nejsem ten typ, co by běhal po obchodech a zběsile kupoval dárky. Většinou vše nakupuji přes internet z pohodlí domova.

MFK FRÝDEK-MÍSTEKUmístění: 13. místo
Bilance: 2-6-6, skóre 14:22, 12 bodů
Doma: 2-3-2, skóre 12:14, 9 bodů
Venku: 0-3-4, skóre 2:8, 3 bodů
Nejvyšší výhra: 3:2 nad Vyšehradem
Nejvyšší prohra: 0:3 v Sokolově
Nejlepší střelec: Lukáš Stratil – 4 branky

Diváci
Nejvyšší domácí návštěva: 1545 diváků s Ústím
Nejnižší domácí návštěva: 520 diváků s Pardubicemi
Celkem: 7 utkání, 6258 diváků – průměr 894 na zápas

Zajímavost: na vítězství v letošním ročníku FNL čekali fotbalisté Frýdku-Místku plných dvanáct kol. Až domácí duel na sklonku října s Vyšehradem byl vítězný (3:2)