Jak je Třinec připraven na jarní pokračování druhé nejvyšší soutěže?

V otázce složení základní sestavy už mám víceméně jasno. Znepokojuje mě dlouhá pauza bez mistrovského utkání, bez soutěžního faktoru. To je neštěstí. Poslední střetnutí se hrálo v listopadu, pak mozky fotbalistů jakoby vypnuly, hráči nebyli pod tlakem. Dlouhá pauza může v jejich hlavách udělat neplechu.

Opravdu si to myslíte?

Ano. Přeji si, abychom do soutěže vykročili jiným způsobem, než je to běžné. To znamená pozitivně. Dobrým výsledkem a kvalitním herním projevem. Takto si v náročné soutěži, kterou druhá liga bezesporu je, můžeme vydobýt respekt protivníků.

Máme k tomu jedinečnou příležitost, do Hlučína pojedete jako favorit.

K tomu utkání musíme přistoupit tak, jako kdybychom hráli proti prvnímu celku tabulky. Varuji před jakýmkoliv podceněním! Hráč má právo mít špatný den, ale nemá právo to na hřišti odfláknout. To se nesmí stát. Zejména v profesionálních podmínkách, které v Třinci máme. Potrpím si na dobrý přístup a snahu. Pokud ji u někoho neuvidím, místo u mě v kádru mít nebude.

Takže do Hlučína si jedete pro tři body?

Chceme udělat maximum pro dobrý vstup do soutěže, v Hlučíně budeme chtít udělat vše pro vítězství. O totéž se jistě budou snažit i domácí. Chceme uspět nejen v tomhle utkání, ale rovněž v těch následujících. Na našem mužstvu musí být patrné, že chce jít za vítězstvím.

Ještě jsme se nedostali k přípravným zápasům. Co vám ukázaly?

Že chyby, kterých se dopouštíme, jsou vidět i ve vítězných utkáních. Neustále je rozebíráme a pracujeme na jejich odstranění. Řekl jsem, že se budu snažit mužstvo naučit vyhrávat.

V zimní přípravě se vám pokaždé zvítězit nepodařilo. V čem ještě musíte přidat?

Výrazným faktorem ve druhé lize je agresivita, tlak na míč, napadání a nucení soupeře k chybám už na jeho polovině hřiště. Devadesát procent týmů se snaží zlomit soupeře nátlakovým fotbalem, ve druhé lize je méně kombinační a oddychové fáze. Proto je žádoucí, aby hráči přidali na důrazu jak v defenzivní, trak i v ofenzivní části hry. Gólové příležitosti se rodí díky důrazu. Vytvořit si je umíme, ale dělá nám potíže jejich proměňování. Kromě toho musíme zpřesnit přihrávky a zkvalitnit přechodovou fázi. Zlepšit by se měly i individuální výkony hráčů, jejich práce s míčem musí být rychlejší.

Jak jste spokojený se složením hráčského kádru?

Naším záměrem bylo stabilizovat kádr, což se nám povedlo. Máme v něm většinu kmenových hráčů, tak jak jsem si to přál. Už dříve jsme přivedli útočníka Mrázka, posledními posilami se stali záložník Oboya z Mostu a obránce Minarčík ze Žiliny. Jedná se o zkušené, výbušné a rychlostně dobře vybavené fotbalisty, kteří pro náš tým budou přínosem a zvednou v něm konkurenci. Během jara budeme sledovat další hráče, potencionální posily s výhledem do budoucna.

Jaké si před sebe kladete cíle?

Byl bych velmi nerad, kdybychom museli řešit záchranářské starosti. Chtěl bych dosáhnout toho, aby Třinec byl respektovaným mužstvem, o kterém si soupeři řeknou: Pozor, je to Třinec, s ním to není jednoduché! Nad konkrétním umístěním nepřemýšlíme, chceme být co možná nejlepší. Rádi bychom předváděli pohledný, rychlý a agresivní fotbal, díky kterému by se dostal na vyšší úroveň.

Na podzim měl Třinec potíže s koncovkou. Doležal už střílí góly v Olomouci, Radzinevičius zase v Karviné. Dokáže to v Třinci vzít na sebe mladý Surynek, s osmi zásahy nejlepší střelec přípravy?

Je to mladý hráč, který se musí zlepšovat a sbírat zkušenosti. Má dobré fotbalové vlastnosti, ale jeho výkonnost je ještě stále kolísavá. Musí ještě přidat v osobních soubojích a zlepšit se při bránění. Góly očekávám od Štyvara a Mrázka.

Koho řadíte mezi největší favority druhé ligy?

Útok na postup do ligy veřejně vyhlásily Jihlava, Zlín a Dukla Praha. Za černého koně jara považuji hráčsky velmi silnou Karvinou. Očekávám, že obere o body i ty nejsilnější týmy.

FOTBAL TŘINEC - SOUPISKA

BRANKÁŘI
Václav Bruk 15. 5. 1982
Martin Lipčák 22. 12. 1975

OBRÁNCI
Michael Hupka 6. 4. 1987
Jaroslav Chlebek 10. 2. 1976
Radek Kuděla 3. 1. 1985
Petr Lisický 24. 6. 1986
Daniel Rehák 2. 4. 1985

ZÁLOŽNÍCI
Ondřej Byrtus 2. 4. 1991
Miroslav Ceplák 16. 6. 1983
František Hanus 22. 4. 1982
Petr Joukl 22. 3. 1983
Pavel Malíř 8. 4. 1979
Patrick Oboya 19. 2. 1987
Patrik Siegl 26. 2. 1976

ÚTOČNÍCI
Tomáš Mrázek 11. 5. 1986
Ebus Onuchuwku 9. 4. 1984
Martin Surynek 9. 1. 1991
Peter Štyvar 13. 8. 1980

TRENÉR: Ľubomír Luhový. Asistent: Patrik Krabec
ODEŠLI: Bednarek (Jastrzembie), Cihlář (konec hostování z Jihlavy), Doležal (konec hostování z Olomouce), Maroši (hostování Brno), Radzinevičius (Karviná).
PŘIŠLI: Minarčík (Žilina), Mrázek (Nové Zámky), Oboya (Most).

Pravděpodobná sestava na Hlučín: Lipčák - Lisický, Kuděla, Hupka, Minarčík - Malíř, Hanus, Siegl, Joukl - Oboya, Mrázek.

(rom)