Třinec bude na jaře hrát o udržení. Vy osobně s tím máte bohaté zkušenosti. 
To rozhodně. Nacházíme se jen bod od sestupových příček, takže v zimní přípravě děláme vše pro to, abychom se vyhnuli sestupu. V živé paměti mám ještě ten předloňský. Nic se nám nedařilo, nedovedli jsme dávat góly. Už bych to nechtěl zažít, jednou mi to stačilo.

Čeká vás třetí jaro v řadě, kdy budete pod tlakem. Nejdříve jste hráli o záchranu, pak o postup a teď znovu o udržení. Co je podle vás náročnější?
Těžko říct. Když se hraje o postup, je třeba všechno vyhrát a skončit první. V bitvě o udržení je obvykle namočeno více klubů, takže to je možná o fous jednodušší. Záleží na tom, proti komu se o záchranu hraje. I tak to bude hodně těžké.

K úspěchu bude třeba začít vyhrávat doma, což se vám v podzimní části nedařilo.
No právě. Doma musíme začít vyhrávat a dávat soupeřům najevo, že z Třince se už body vozit nebudou. Loňský půlrok jsme vyhráli snad jen jednou, což je doslova tristní. Body jsme sice vozili zvenku, jenomže doma jsme je nepotvrdili, což byla příčina našeho nezdaru.

Po příchodu Benjamina Vomáčky už nejste nejstarším hráčem v kabině. Povedete třinecké mužstvo společně coby tandem lídrů?
Podle věku se to nedá brát. Kolem sebe mám spoustu mladých kluků, v mladém kolektivu se cítím mladý. Benjiho ani jako starého neberu. Je to další člen do party, která bude na jaře usilovat o to, aby Třinec zůstal ve druhé lize. Benji určitě nepřišel do Třince sestoupit. Na jaře do toho musíme dát úplně všechno, abychom se zachránili.

Máte ve svých 34 letech dostatek sil na to, abyste dál pendloval podél pravé postranní lajny?
Pro úspěch se budu snažit udělat maximum. Snad ještě nepatřím do starého železa, v zimní přípravě náš tým tahám i při běhání. Myslím si, že kondičně na tom jsem docela dobře.

Spoluhráči jsou na tom podobně?
Snad ano. Některé tréninky byly docela kruté, ale tak je to v každé zimní přípravě. Hráči obvykle běhají neradi, ale musejí, protože to je práce, která je živí a baví. I když někdo brblá, že toho je moc, že je to fyzicky náročné, je to pořád lepší, než kdyby chodil do zaměstnání, které by ho nebavilo. Na konci tréninku si stejně každý řekne, že to nebylo až tak strašné a jede se dál.

V posledním utkání Tisport ligy jste měli proti Brnu řadu šancí. Jste spokojen s výkonem, který jste proti ligistovi odvedli?
Spokojeni bychom mohli být, pokud bychom uhráli dobrý výsledek, tedy aspoň remízu. Trenér Kula nám nařídil hrát na výsledek, pokusit se vyhrát nebo aspoň remizovat, což se nám bohužel nepodařilo. Pravdou je, že šance jsme měli, a nebylo jich málo. Kdybychom aspoň jednu proměnili, dosáhli bychom aspoň na remízu.

Koncem podzimu se rozhodlo o tom, že manažer Karel Kula, který se třineckého mužstva ujal v závěru podzimu, je povede z pozice trenéra i na jaře. Považujete to za výhodu, že svého trenéra velmi dobře znáte?
Myslím si, že je to dobrá varianta. V těch posledních zápasech, kdy přišel k mužstvu, jsme začali hrát jiným způsobem. Na dva útočníky, což by nám na jaře mohlo více vyhovovat. Systém s jedním útočníkem mi připadá takový zvláštní. Padá v něm méně branek, než když se hraje na dva útočníky.
Pokud my to tam Gavlisovi (Tomáš Gavlák – pozn. aut.) dáme a on je v útoku sám, podržet míč je pro něho velmi těžké. Jednoho beka má za sebou, druhého vedle sebe, další z levé i z pravé strany. Pokud jde míč z obrany, my záložníci nestihneme útočníka rychle doplnit a pomoc mu. Hra na dva útočníky, kterou jsme praktikovali v závěru podzimu, nám vyhovovala více. Výsledky sice nebyly, ale náš herní projev se začal zlepšovat, do šancí jsme se dostávali častěji.

Znepokojuje vás skutečnost, že z jedenácti přípravných duelů, šesti letních a pěti zimních, jste vyhráli pouze jediný?
Vyhrát chce úplně každý, byť je to třeba jen přípravný zápas. Jde o to, že od začátku ledna hrajeme pokaždé v jiné sestavě na dvě jedenáctky a pokaždé s jinými hráči. Každé střetnutí se vyvíjí jinak, někdy dostaneme gól hned v úvodu, jindy neinkasujeme a naopak ho vstřelíme my. Ještě na sebe nejsme zvyklí, přišli noví hráči. V lednu i na začátku února jsou zápasy zaměřeny na fyzickou kondici, abychom jí nabrali, protože zápas je v tomto směru vždycky lepší než trénink. Trenér avizoval, že s postupem času se budeme snažit hrát na výsledek i ty přátelské zápasy, abychom před sezonou neměli devět proher a nešli do prvního mistrovského utkání s tím, že jsme v přípravě nic nevyhráli. Budeme se snažit hrát na výsledky a snad se konečně prosadíme.

ROMAN BASELIDES