Koncem listopadu jste prodělal operační zákrok, koncem ledna jste se zapojil do tréninkového procesu s týmem a chytat jste začal až v půlce února. Pomohlo vám odložení tří duelů ke stoprocentnímu zotavení?

Byl jsem připravený už i na první jarní kolo, které se mělo hrát. Určitě, z mého pohledu bylo dobře, že se nehrálo. Teď, o tři týdny později, je to ještě lepší, mohl jsem se zcela doléčit. Vypadá to, že je všechno v pořádku. Už je ale načase, abychom začali hrát, protože už nám z toho šibe! Ale při tom počasí, jaké panuje, člověk nikdy neví…

Zažil jste někdy v průběhu své kariéry tak dlouhou zimu, potažmo zimní přípravu?

Když jsem šel chytat do Maďarska, do Zalaergeszegu, den před utkáním tam napadlo dvacet centimetrů sněhu. Udržel se, odložili nám první dvě kola. Ale něco takového, co je tady, jsem nezažil nikdy, tohle je opravdu extrém.

Ani z dob svého působení v rodných Košicích si nevybavujete tak vytrvalou zimu?

Zrovna teď jsem byl doma, ale v Košicích jsme sníh neměli. Možná předtím tam nějaký byl. Ty haldy sněhu, které máme tady, jsou naprostým unikátem. Proto by bylo nejlepší, kdyby se už roztopily, konečně by vysvitlo sluníčko a začalo být teplo.

Příští sobotu byste měli nastoupit doma v jarní premiéře proti béčku Olomouce. Během týdne by se teploty měly vyšplhat nad deset stupňů, takže hrát by se už nejspíš mělo.

Po fotbale jsme hladoví. Už bychom potřebovali jít někam na trávu, protože trénovat čtyři měsíce na umělce, to také není žádná výhra. Jenomže není kam. Sám jsem zvědavý, kde se budeme na Olomouc připravovat. Snad se hřiště povede nachystat a my už konečně budeme hrát. A je jedno, zda na blátě, na sněhu nebo na trávě, pro nás jsou podstatné tři body. Jim musíme podřídit úplně všechno.

Vaši mnohem mladší spoluhráči si stěžovali, že je z umělé trávy všechno bolí. Vás také?

Při chytání mi umělka nijak nevadí, ale není to jak na přírodní trávě. Bolí z ní klouby a třísla. A po tom operační zákroku, který jsem prodělal, to zpočátku pro mě rozhodně nebylo příjemné. Na druhou stranu je moc dobře, že umělku v Třinci máme. Jenom ta představa, že bychom tady měli škváru, mě děsí. V současných klimatických podmínkách je umělka skvělá věc.

Čekají vás anglické týdny, budete mít nabitý program. Zvládnete ho?

Budeme hrát sobota, středa, sobota. Jestli je to dobře, nebo špatně, to se uvidí až na konci soutěže. Myslím, že máme natrénováno dost na to, aby únava po dobré regeneraci rychle odezněla. Na druhou stranu je pro nás rozhodně lepší hrát na velkém kvalitním travnatém hřišti, než na malé a úzké umělce. Takže možná je pro nás lepší, že se to nakonec odložilo.

Bude pro vás překážkou poměrně úzký kádr?

S tím nikdo z nás nic neudělá. Pokud se někdo z nás náhodou zraní, bude se muset dát rychle dohromady. V kádru je patnáct hráčů do pole plus dva brankáři, takže šanci dostanou všichni hráči. Jestli se něco přihodí, budou muset být připravením i ti, kteří stabilně nehrávají.

V přípravných duelech jste se spíše hledali, ale v tom posledním, proti druholigové Opavě, jste se prezentovali velmi dobrým výkonem. Zvýšili jste si sebedůvěru před jarní premiérou s béčkem Olomouce?

Snad ano. I přesto tam byly nějaké chyby, dostali jsme dva zbytečné góly. Vedeme jedna nula a pak najednou dvakrát naprosto zbytečně inkasujeme. Snad nám to zvedne sebevědomí, protože Opava je slušný soupeř.

Ptát se vás na jarní cíl Třince, by bylo asi nebylo na místě, že?

Náš cíl je jasný. Postup. Stanovili nám ho a my jej musíme splnit. I proto, že se s ním ztotožňujeme a postoupit chceme.

Svazuje vás to?

Na který tým dnes není vyvíjen tlak? Jedni hrají o záchranu, jiní zase o postup. Pokud se mužstvo s tlakem vypořádá, je dobré a silné, pokud ne, je to špatný tým. Nic jiného na tom není.

Budete stejně úspěšný mančaft jako na podzim, kdy jste doma neztratili jediný bod?

S Olomoucí to pro nás bude první zápas po dlouhé době. Soupeř už odehrál nějaké zápasy na trávě, pro nás to bude novinka. I přesto máme dostatečně zkušené mužstvo na to, abychom to zvládli. Jestli budeme předvádět pohledný, nebo naopak nehezký fotbal, nás ze začátku nemusí zajímat. Potřebujeme tři body a dát o gól víc než soupeř, nic jiného. Hlavně, aby tři body zůstaly doma. Nikdo od nás nemůže čekat výborný výkon hned v úvodu jara, nádherný fotbal od začátku hrát nebudeme. Potřebujeme získat body, zvednout si sebevědomí a zvyknout si na trávu. Pak snad přijde na řadu i ten pohledný fotbal.

S Třincem jste sestoupil, s Třincem jistě chcete postoupit.

Když jsem sem přišel, v Třinci byly horší podmínky, než jsou teď. Loni jsme spadli, což je pro Třinec velká škoda. Myslím si, že do třetí ligy nepatří. Uděláme vše pro to, abychom se vrátili do druhé ligy a Třinec se dostal tam, kde má být. (rom)

FOTBAL TŘINEC – SFC OPAVA 2:2 (2:2)

Branky: 14. Juřena, 42. Malíř – 31. Lokša, 33. Kostelný. Rozhodčí: Čecháček. ŽK: Eismann. Diváci: 20.

Třinec: Lipčák (46. Bruk) – Lisický (82. Samek), Hupka (77. Švec), Cigánek, Sporysz – Malíř (70. Klimas), Čtvrtníček (61. Kyselý), Motyčka, Eismann – Gavlák (65. Joukl), Juřena. Trenér: Miroslav Kouřil.

Opava: Štencel – Čarnota, Kostelný, Štrbák (46. Metelka), Potočný – Partyš, Sedláček (46. Wirth), Binar (46. Zapletal), Krčmařík (46. Šrom) – Lokša (46. Prokeš), Mrázek (46. Jurečka). Trenér David Vavruška.