Prozradil jste, že v Třinci nejspíš skončíte. Údajně jste měl odejít už před sezonou, je to pravda?

Ano, ale zřejmě nesehnali jiného gólmana a tak jsem zůstal tady a dál to už neřešil. Jsem rád, že to tak dopadlo a že jsem mohl pomoct Třinci zpátky do druhé ligy, protože předešlý ročník se nám nepodařil, ze soutěže jsme vypadli. Teď už to opravdu vypadá tak, že se naše cesty rozejdou. Ještě to není oficiální, ale po rozhovoru s ředitelem klubu (Karlem Kulou pozn. red.) k tomu všechno směřuje.

Někde jsem se dočetl, že po první sezoně v Třinci jste měl možnost vrátit se do nejvyšší soutěže na Slovensku.

Těch nabídek bylo více, ale já neměl důvod z Třince odcházet. Raději bych chytal druhou českou ligu než první slovenskou. Odchytal jsem v ní nějakých dvě stě padesát zápasů a moc se mi nechtělo vracet. Slovenskou nejvyšší soutěž znám a vím, jaké jsou v ní poměry i úroveň. Pořád si myslím, že druhá česká liga má podobnou úroveň jako první slovenská. Finance i zázemí mají Slovan, Žilina a týmy bojující o špici. Zmíním Slovan, je to opravdu velký klub a dělá fotbal tak, jak má.

V Třinci jste nakonec strávil pět sezon v pozici brankářské jedničky. Jakých těch pět let bylo?

Myslím si, že pohodových. Víte co, já byl v Třinci opravdu spokojený. Odchytal jsem tady pět let, potkal jsem tu skvělé lidi. Někteří měli své mouchy, ale ty má asi každý z nás. Angažmá v Třinci beru po všech stránkách pozitivně.

I proto, že jste týmu pomohl zpátky do druhé ligy? Sestup je jedna z nejhorších věcí, která může fotbalistu potkat.

Po tom, co se sestoupilo, jsem řekl, že pokud o mě bude zájem, tak zůstanu a pomůžu Třinci zpátky do druhé ligy, což se nám nakonec také podařilo. I když ta sezona z mé strany… Ještě nikdy se mi nestalo, že by mě postihla dvě zranění. V předchozích čtyřech letech, co jsem tu byl, jsem žádné vážné zranění neměl. Až teď, ve třetí lize.

Koncem roku jste musel na operaci s břišními svaly, na jaře vás trápilo lýtko.

Teď na jaře jsem chyběl necelý měsíc, jenomže v tom zhuštěném programu to vyšlo asi pět zápasů, které výborně odchytal Venca (Bruk, pozn. red.). Poraněné lýtko je poměrně běžná věc. Štval mě především ten utržený břišní sval, protože na podzim jsem s ním odchytal asi pět zápasů. Žádná legrace to nebyla.

Tajil jste to tak dobře, že to skoro nikdo nevěděl. Bylo to kvůli soupeřům, aby do vás náhodou nešli?

To ani ne. Trenér o tom samozřejmě věděl. Chtěl, abych byl v bráně, tak jsem prostě chytal. Osobně jsem s tím žádný problém neměl, ale po zápase jsem míval šílené bolesti. Trenér mi vycházel vstříc, měl jsem určité úlevy, ale na zápas jsem byl stoprocentně připraven. V prosinci jsem se podrobil operaci a zimní pauzu využil k tomu, abych se dal stoprocentně dohromady.

Pět let byl v Třinci brankářskou jedničkou Martin Lipčák. Teď to vypadá, že se s klubem ve Slezsku rozloučí.

S Václavem Brukem jste po celou dobu tvořili vyrovnanou brankářskou dvojici, i když většinou jste chytal vy.

Aniž bych se teď někoho dotkl, anebo si až příliš fandil, troufám si říct, že jsme byli nejvyrovnanější brankářskou dvojicí. Sám nevím, jestli měl někdo takovou ve druhé lize. Myslím si, že s Vencou jsme si sedli i lidsky, nedělali si žádné naschvály. Většinou jsem sice chytal já, ale jakmile naskočil Venca, odchytal si to, co měl a mužstvo vždy podržel.

Teď vaše brankářská spolupráce končí. Tušíte už, kam budou směřovat další brankářské kroky?

Na něčem se už pracuje. Už dříve jsem bral v potaz to, že klub se mnou možná přestane počítat a tak jsem podnikl určité kroky.

Máte nabídky z Česka, Slovenska nebo i ze zahraničí?

Nezlobte se, zatím bych to nechtěl konkretizovat. Chytat chci každopádně dál. Kdekdo poukáže na můj věk, ale já se ve svých osmatřiceti letech cítím velice dobře. Doufám, že se najde nějaký klub, kterému budu schopen pomoct.

Třeba vás angažuje klub, který bude potřebovat pomoct při výchově své brankářské naděje. Svými zkušenostmi jste jistě hodně pomohl brankáři Brukovi.

Za tu dobu, co jsem tady byl, se Venca o hodně zlepšil. Je nepochybně dobrým gólmanem, jen potřeboval najít ten správný směr. Potřeboval více sebevědomí, protože v případě gólmana je to pouze o hlavě. Že se mu to podařilo, dokázal v těžkých jarních utkáních, kdy mužstvo v rozhodujících chvílích podržel.

Bruk v jednom rozhovoru řekl, že gólman nemůže najednou rapidně změnit svůj brankářský styl a začít používat nové metody.

To je pravda. Hlavně to nesmí být nějaká lopata nebo dřevák. Důležité je, pokud brankář něco umí. To ostatní pak přijde samo, s věkem a se zkušenostmi. Pokud mu nevyjde zápas nebo dostane hloupý gól, musí to pustit z hlavy a neřešit to.

O víkendu končí třetí liga, kterou jste projeli doslova jako nůž máslem. V klíčových utkáních jste ukázali, že jste prostě nejlepší. Souhlasíte s koučem Kouřilem, který řekl, že Třinec nemá ve třetí lize co dělat?

Měli jsme úzký kádr, ale kvalitní. Trenéři udělali všechno pro to, abychom byli na zápasy dobře připraveni. Do každého utkání jsme šli s tím, že ho chceme vyhrát. Někdy se nám to nepodařilo, což se stává. Vezměte si takovou Plzeň, která měla dva mečboly, ale na titul dosáhla až v posledním kole. I velká mužstva někdy zaváhala a zakopla, což je, myslím, v dlouhodobé soutěži obvyklý jev. Stalo se to i nám. Síla třineckého mužstva se ukázala v duelech se Slováckem, Prostějovem a ve Frýdku-Místku. Ve Žďáru jsme vybouchli, ale to se prostě stává. Je možné, že nás to nakonec nakoplo. Šli jsme za svým cílem a nakonec jsme ho dosáhli.

Dopřejete si nějakou dovolenou, než naskočíte do přípravy na novou sezonu?

Trochu si od fotbalu odpočinu a pak uvidím, co se mi podaří sehnat. Jak říkám, chtěl bych dál chytat. Fotbalem se nejenom živím, ale také bavím. Motivaci si hledat nemusím, mám ji v každém zápase, na každém tréninku.

MARTIN LIPČÁK

Post: brankář

Číslo dresu: 1

Narozen: 22. prosince 1975

Kariéra: 1. FC Košice, FK Rožňava, Dukla Trenčín, FK Artmedia Petržalka, FC Spartak Trnava, Zalaegerszegi TE (Maďarsko), AEK Larnaca (Kypr), FK Neded, Fotbal Třinec (od jara 2008)

ROMAN BASELIDES