V úctyhodných jednadevadesáti letech zemřela místní fotbalová legenda Leopold Žitník. Jeho jméno bylo známé nejen na Lučině, ale i v blízkém fotbalovém okolí.

„Tento muž stál v roce 1958 u zrodu Sokola, byl také u toho, když se začalo stavět zdejší fotbalové hřiště, na kterém se do dnešního dne vystřídaly generace fotbalistů. Svou funkcionářskou činnost ukončil v jednaosmdesáti letech. Na jeho počest tedy pořádá náš fotbalový oddíl turnaj Memoriál Leopolda Žitníka,“ řekl předseda lučinského klubu Miroslav Goroš.

Letošního ročníku se zúčastnila čtyři družstva, a to domácí Finstal Lučina, dále pak tým Old Boys Lučina, Panteři Havířov a hokejisté týmu AZ Havířov. Po tradičním uvítacím ceremoniálu los určil skladbu semifinálových zápasů. Jako první na hřiště vyběhli fotbalisté Finstalu a AZ Havířov. „Tento zápas byl fotbalově velmi atraktivní, kdy domácí hráče prověřili fyzicky velmi dobře připravení hokejisté Havířova,“ řekl k zápasu Goroš, a vzápětí pokračoval: „Po vzájemném oťukávání se jako první z branky radovali domácí. Po poločase pak Lučina přidala ještě další dvě branky a zaslouženě tak postoupila do finále.“

Ve druhém semifinále na sebe narazili hráči Old Boysu a Panteři. Po vyrovnaném a bezbrankovém poločase se po změně stran ujali vedení fotbalisté lučinského Old Boys a jelikož si toto hubené vedení udrželi až do závěrečného hvizdu, bylo tak o skladbě finále i zápasu o třetí místo, jasno.

Po krátké gulášové přestávce bylo nejprve rozehráno utkání o bronz, v němž se nakonec po velmi pěkné předvedené hře radovali z vítězství hráči AZ Havířov. Finálové klání mezi oběma domácími celky začali lépe a důrazněji hráči Finstalu, když po dvou krásných brankách vedli v půli 2:0. Fotbalisté z Old Boys však nesložili zbraně a zlepšenou hrou srovnali na 2:2. Rozhodnutí tedy muselo padnout ze značky pokutového kopu. V nich byli šťastnější v poměru 5:4 hráči Finstalu, když rozhodující penaltu proměnil Hánl.

„Tento jubilejní desátý ročník Memoriálu se herně vydařil, i proto bych rád poděkoval všem zúčastněným za kvalitní a fair play předvedenou hru. Díky patří i rozhodčím za bezchybné řízení utkání a všem organizátorům. Blahopřeji jednotlivým týmům k jejich umístění a věřím, že v dalším ročníku opět přispějí svou hrou k výborné úrovni tohoto turnaje,“ zhodnotil na závěr turnaje při předávání cen předseda Finstalu Lučina Miroslav Groš.

Pořadí turnaje:

1. Finstal Lučina

2. Old Boys Lučina

3. AZ Havířov a 4. Panteři Havířov

Zápasy odřídila trojice rozhodčích Radim Duda, Tomáš Krasula a Kamil Žvak

(kie)