Probíhá zimní příprava podle vašich představ?

Mohu říct, že ano. Jsem s ní maximálně spokojený. Mrzí mě pouze to, že nikam nepojedeme na herní soustředění. Trénovat jedenáct týdnů na stejném místě je pro hráče poněkud únavné a ubíjející. Chtěli jsme na pár dnů z regionu vypadnout a utužit partu. Nabourat stereotyp a pročistit vzduch. Jinak je všechno v nejlepším pořádku, k přípravě máme vytvořené po všech stránkách kvalitní podmínky. Umělá tráva, hala, Lesopark, posilovna, gymnastický sál a regenerační centrum – všechno je perfektní.

Vaše výsledky v přípravě ovšem perfektní zdaleka nejsou. Trápíte se tím?

Výsledky jsou pro mě pouhým doplňkem. Podstatné je to, aby všichni dostali šanci. I ti, kteří zatím hrát nebudou. V přátelských zápasech jsme hráli proti dvěma ligovým a čtyřem druholigovým týmům. Použili jsme všechny hráče, kteří byli k mání, plus spousta dorostenců. Nemůžeme od nich očekávat nějaké výsledky, i když posun v jejich sebevědomí je patrný.

Bezbrankové remíza s Vítkovicemi jim na sebejistotě rozhodně nepřidá.

Na kluky jsem se ani moc nezlobil. Hrálo se na těžkém terénu a navíc to spíše bylo o kondici, než o nějaké herní kvalitě. Potěšilo mě, že hráči se o vstřelení branky snažili až do poslední chvíle. Soupeř z krajského přeboru se vzepjal k nadprůměrnému výkonu, k nejlepšímu v přípravě. Bránil důsledně a organizovaně. I přesto jsme měli spoustu šancí, ale neproměnili je. Ani mě to tolik nebolelo. Více by mě mrzelo, kdyby nemakali a zabalili to.

Zneklidňuje vás slabší střelecká potence útočníků? Schovávají si góly na jaro?

Nikdo si nic neschovává. Neexistuje, že by si hráč řekl, teď ho ještě nedám, to prostě nepřichází v úvahu. S efektivitou zakončení máme určité problémy. Silnějším soupeřům se herně vyrovnáme, místy je dokonce předčíme, ale gól nedáme. Noví hráči si prozatím hledají své místo v týmu. Do tohoto týdne jsme měli spíše kondiční přípravu, než herní. V posledním měsíci před soutěží to bude opačně.

V čem spatřujete nedostatky třineckého týmu?

I dnešní zápas (Třinec prohrál v Karviné 1:0 – pozn. red.) ukázal, že se musíme zlepšit v týmové souhře. Kluci musejí mít vyšší sebevědomí, nemohou se cítit jako třetiligoví hráči třetiligového týmu. Chceme do druhé ligy, proto musejí být o stupeň výš. Jako hráči mužstva, jež se chce do druhé ligy probojovat.

Dá se změnit uvažování hráčů?

V pondělí s nimi budu na toto téma hovořit. Obecně to chce více trpělivosti, samozřejmě i z mé strany. Kluci naskočí do zápasu proti druholigovému týmu a nějakou dobu jim trvá, než se doopravdy přesvědčí, že mají na to, aby se soupeřem odehráli vyrovnanou partii.

Na podzim jste se prezentovali oslnivou formou. Dostanete se do ní také na jaře?

Věřím, že když to doladíme tak, jak já si představuji, a my to tak doladíme, na jaře budeme hodně silní. Doufám, že budeme dobře připravení, všechno k tomu směřuje. Karviné i Zlínu jsme se vyrovnali, což je pozitivní. Věřím, že za měsíc na tom budeme ještě lépe.

Své největší konkurenty, Prostějov i Frýdek-Místek jste porazili shodně 3:0. Náskok před nimi však máte minimální, kvůli zbytečným ztrátám s tabulkově slabšími protivníky.

Naše výkony doma a venku, to byl zásadní rozdíl. Do jisté míry jsme s tím počítali, protože na podzim se v Třinci vytvořilo nové mužstvo. Věřím, že v tomhle ohledu to na jaře bude z naší strany lepší a výkony, jak doma tak také venku, budou vyrovnanější. Pokud chceme postoupit, musíme se vyvarovat zaváháním s papírově slabšími protivníky.

Potvrdíte to už v jarní premiéře ve Žďáru nad Sázavou?

Vynasnažíme se o to. Buď budeme hrát na přírodní, nebo na umělé trávě. Budeme sledovat počasí i soupeře. Hřiště s umělou trávou nahrává protivníkovi. Nemíníme si však pomáhat slovně, moc dobře víme, že jsme favorité každého zápasu a budeme muset to potvrdit.

Druhý Prostějov a třetí Frýdek-Místek se vám budou snažit vaší úlohu znepříjemnit.

Samozřejmě. Ale s oběma týmy hrajeme až v samém závěru. Do té doby už může být rozhodnuto. Sezonu se budeme snažit odehrát tak, abychom měli co nejméně bodových ztrát.

Třinec prohrál v přípravě o gól

S nejtěsnější prohrou odjeli z Karviné fotbalisté Třince. Domácí tým je v generálce na druhou ligu zdolal brankou Sobaly 1:0.

Vydatné sněžení utkání znehodnotilo. Přestože se hrálo na hřišti s umělou trávou, terén byl na hranici regulérnosti. „Já osobně bych nechtěl hrát generálku na sněhu. Takový fotbal je o ničem, klouže to v jakémkoliv obutí. Pro Karvinou, která příští týden zahájí druhou ligu, to může být do jisté míry problém. Umělka nemá s trávou nic společného, míč má jiný odraz, i samotná hra vypadá jinak," myslí si kapitán Třince Pavel Malíř, notabene odchovanec Karviném, kde dodnes bydlí. „My máme výhodu v tom, že na umělce možná odehrajeme jarní premiéru ve Žďáru nad Sázavou. Na umělku jsme zvyklí, hrajeme i trénujeme na ní pořád," dodává Malíř.

V úplné stejné situaci je také Karviná. A nejenom ona. Letošní zima je sice poměrně vlídná, ale za to stálá. Fotbalisty na přírodní trávník nepustila. „Za dobu, co hraji fotbal, se mi snad ještě nestalo, abych pár tréninků nebo minimálně generálku neodehrál na přírodní trávě. Bohužel to neovlivníme a nedá se s tím nic dělat. Navíc to nepostihlo pouze nás, ale celou republiku," lituje karvinský stoper David Mikula.

Fotbalisté Karviné byli v koncovce o poznání nebezpečnější, než jejich soupeř. Třinec se dostával k ohrožení brány spíše sporadicky, kdežto domácí si několik nebezpečných situací vytvořili. Fiala s Bestou je nezužitkovali. Prosadil se až Polák Sobala (zimní posila z Orlové), jenž střelou z malého čtverce zakončil výpad stopera Mikuly. „Dostali jsme se do rychlejšího protiútoku, chtěl jsem akci nějak podpořit. Trenéři nás neustále nabádají, že když taková příležitost nastane, máme to zkusit a pomoct ofenzivním hráčům. Proti Třinci se to podařilo, navíc branku dal Mariusz, který má také spíše defenzivní úkoly," líčí rozhodující okamžik střetnutí Mikula.

Jeho celek ohrozil třineckou bránu také ve druhém dějství, ale z příležitostí Besty, Limanovského a Vaclíka nic nebylo. „Zejména v prvním poločase to z naší strany nebylo to pravé ořechové. Všude jsme byli pozdě, soupeři jsme dovolili hrát, nebyli jsme tolik aktivní," připouští Malíř. Jeho celek opět vyšel střelecky naprázdno, už potřetí z posledních čtyř zápasů. „Pevně věřím, že útočníkům to tam bude padat stejně, jako na podzim. Je ni jasné, že nebudeme všechny své soupeře válcovat. Budeme rádi i za těsná vítězství," přiznává Malíř.

V dalších dvou přípravných střetnutích se fotbalisté Třince poměří se svými třetiligovými konkurenty. Dnes nastoupí v Orlové, v sobotu od 13 hodin přivítají na svém hřišti béčko ostravského Baníku.

MFK OKD Karviná – Fotbal Třinec 1:0 (1:0)

Branka: 31. Sobala.

Karviná: Paleček – Fiala (70. O. Cverna), Mikula, V. Cverna (46. Homola), Hottek – Hoferica (60. Limanovský), Sobala – Ciku (75. Puchel), Fischer (70. Vaclík), Knötig – Besta (67. Legierski).

Třinec:  Lipčák – Lisický, Švec, Cigánek (80. Samek), Sporysz – Hupka (61. Kyselý) – Malíř (61. Klimas), Motyčka (61. Matoušek), Čtvrtníček, Eismann – Juřena (70. Buryán). Trenér: Miroslav Kouřil. (rom)