Ve dnech 22. – 23. května se v 1600 km vzdáleném francouzském městečku Estaires uskutečnil 25. ročník mezinárodního fotbalového turnaje starších a mladších žáků. Turnaje se zúčastnilo celkem 32 týmů z osmi států světa. „Kromě našich mládežníků to byli fotbalisté z Francie, Belgie, Nizozemí, Polska, Finska, ale také z daleké Brazílie či ostrova Le Réunion,“ řekl šéftrenér střediska mládeže Fotbalu FM Radomír Hlaváč.

Do Francie se mladí valcíři vrátili po třech letech a kvalita turnaje opět za tuto dobu stoupla nahoru. „Do Estaires jsme jezdívali předtím pravidelně, jenže před těmi třemi lety se to nějak zadrhlo. Letos jsme od pořadatelů dostali opět pozvánku, takže jsme s přihlášením příliš neváhali,“ dodal Hlaváč. Dalekou cestu na severozápad Francie absolvovala tři mládežnická družstva včetně doprovodu.

Mladší žáci skončili pátí

Větší část výpravy tvořili mladší žáci Frýdku-Místku (ročník 1997), kteří se ve Francii rozdělili na dvě družstva, které měli na starosti trenéři Ján Balko a František Hutník. „Narozdíl od České republiky, se ve Francii hraje v této věkové kategorii na polovinu hřiště s počtem hráčů šest plus jedna,“ prozradil Hutník. Mladí valcíři skončili nakonec na turnaji pátí a jedenáctí.

Výsledky - Fotbal FM 2 (skupina): - Estaires 2 (Francie) 8:0 - branky FM: Holeksa 2, Uhlíř 2, Krischke 2, Jirát a Nguyen, - IC Lambersart (Francie) 0:3, - Lieusaint (Francie) 0:1.
O 11. - 12. místo:
FM 2 - Estaires 1 (Francie) 4:0 - branky FM: Krischke 2, Jirát, Vokoun.
„Jedenácté místo je pro nás trochu smolné. V základní skupině nám chybělo i štěstí. Kluci si však dokázali, že i v silné konkurenci se neztratí. Vždyť postupující z naší skupiny došli až mezi první tři celky celého turnaje,“ pochválil své svěřence trenér František Hutník.

Fotbal FM 1 (skupina): - La Gorgue (Francie) 1:0 - branka FM: Janošec, - Violaines (Francie) 9:0 - branky FM: Prudký 2, Skokan 2, Šimek 2, Macíček, Janošec, Vojvodík, - Ferrain roč. 96 (Francie) 0:1.
Čtvrtfinále:
FM 1 - IC Lambersart (Francie) 1:2 - branka FM: Janošec.
„Vyzdvihl bych všechny hráče, kterým nelze nic vytknout. V rozhodujícím zápase jim bohužel chybělo více štěstí. K výkonům, které kluci předvedli jak ve skupině, tak i ve čtvrtfinále, bych chtěl určitě poděkovat,“ řekl po návratu domů trenér Ján Balko.

Starší žáci slavili prvenství

Velkého úspěchu dosáhli ve Francii ti nejstarší. Ligoví starší žáci skončili pod vedením trenérů Radomíra Hlaváče a Roberta Schedling na prvním místě, když ve finále zdolali na penalty brazilský výběr Parany.

Výsledky - Fotbal FM (skupina): - Rochette Vaux Le Penil (Francie) 0:0, - Bergues (Francie) 0:0, - Comines Warneton (Belgie) 4:0 - branky FM: Macíček 2, Paleček, Střalka.
Čtvrtfinále:
Fotbal FM - Abbeville (Francie) 0:0 - PK 4:3 (Macíček, Burda, Hill, Paleček)
O semifinále se starší žáci Frýdku-Místku střetli se soupeřem, který ve své základní skupině porazil favorita celého turnaje a obhájce loňského ročníku - St. Leu. „V zápase jsme měli herní převahu, gól však nepadl. O postupujícím tak musely rozhodnout penalty. Po třetí sérii se radovali všichni exekutoři pokutových kopů. Za nás to byli postupně Macíček, Burda a Hill. Ve čtvrté sérii soupeř zaváhal a Paleček nás poslal mezi nejlepší turnajovou čtyřku,“ vzpomíná trenér Hlaváč.
Semifinále: Fotbal FM - Poissy (Francie) 1:1 - branka FM: Burda - PK 3:0 (Macíček, Burda, Hill). Pro mladé valcíři to byl asi nejtěžší soupeř na turnaji. „Úvod zápasu nám vyšel, když se ve 2. minutě trefil z trestného kopu Burda. Naše radost ale trvala jen dvě minuty, kdy soupeř po chybě vyrovnal. Další gól nepadl, šlo se tedy opět na penalty. A v nich doslova čaroval brankář Hill. První penaltu dal soupeř vedle, ale další dvě pak Dominik chytil. My jsme byli opět stoprocentně úspěšní, když se trefili postupně Macíček, Burda a Hill,“ řekl kouč frýdeckých starších žáků.
Finále: Fotbal FM - Selection Parana (Brazílie) 0:0 - PK 6:5 (Macíček, Rimel, Le Dinh, Sušovský, Kedroň, Střalka). Finále se hrálo na 2 x 15 minut. „V parném počasí to bylo hodně náročné. Navíc proti nám stáli samotní Brazilci. Hrál se vyrovnaný zápas s viditelnou únavou na obou stranách, gólu se však asi tisícovka přihlížejících nedočkala. Následné penalty byla doslova loterie. Rozhodlo se až v desáté sérii. To si vzal míč do ruky Adam Střalka a střelou k tyči rozhodl o výhře valcířů,“ radoval se z úspěchu Hlaváč.

„Do Francie jsme si jeli užívat fotbal a mezinárodní turnajovou atmosféru. Výsledek, který jsme tady dosáhli, je fantastický. Kluci dávali do hry všechno svoje umění a hlavně srdce. Turnaj zvládli i po psychické stránce, vždyť ve třech utkáních v řadě zvítězili až na pokutové kopy a finálové utkání rozhodla až desátá série. V těchto rozstřelech byl fantastický náš brankář Dominik Hill. Největší zážitek mají kluci určitě z finálového utkání proti Brazilcům, kdy na začátku duelu byl každý hráč představen a poté následovaly státní hymny, při kterých i nám trenérům běhal mráz po zádech. Myslím si, že je to pro kluky odměna za jejich přístup, výkony a výsledky, které odváděli během celé ligové sezony. Velký dík patří také rodičům, kteří mají velký podíl na tom, že jsme se mohli tohoto turnaje zúčastnit a samozřejmě sponzorům, kteří nám poskytli část finančních prostředků na pokrytí nákladů,“ shodli se oba frýdecko-místečtí trenéři.

Za odměnu do Paříže

Dalším nezapomenutelným zážitkem pro mladé frýdecko-místecké fotbalisty byla návštěva Paříže. „Nejdříve jsme si prohlídli fotbalový stadion v St. Denis, poté již následovala návštěva Eiffelovy věže, projížďka lodí po Seinně a také prohlídka slavné Champs Élysées s Vítězným obloukem,“ podotkl Hlaváč. Pak již následovala daleká cesta k domovu. „Příjezd domů byl doslova parádní. Rodiče nám připravili suprovní uvítání,“ narážel brankář Hill na přivítání hráčů, jako by vyhráli mistrovství světa. „Klukům, ale i jejich trenérům, musím poděkovat za vynikající reprezentaci nejen našeho fotbalového klubu, ale i samotného města Frýdek-Místek. Porazit ve finále technicky vyspělé Brazilce musel být pro kluky určitě vynikající zážitek. Blahopřeji jim,“ vysekl poctu mladým fotbalistům sportovní ředitel Fotbalu Frýdek-Místek Radomír Myška.