Do své třetí divizní sezony jste vstoupili domácí výhrou nad Petrovicemi, poté ale přišlo sedm zápasů v řadě, kdy jste nevyhráli…

Tahle soutěž je letos strašně vyrovnaná. Nemá ani vyloženého favorita na postup, ani outsidera na sestup. My jsme pak v domácím prostředí třikrát po sobě remizovali, naopak ze zápasů hraných venku jsme toho moc nepřivezli. Hlavně ty domácí duely teď mrzí, jelikož ve dvou utkáních jsme vedli, ale vše jsme v posledních vteřinách zápasů prohospodařili. To se následně projevilo i na našich výsledcích v tabulce. Byli jsme sice v její dolní polovině, ale bodové rozestupy byly zcela minimální.

Pak ovšem došlo k naprostému obratu, kdy jste měli sérii šesti vítězství a jedné remízy…

Chytli jsme se a najednou jsme před předehrávkou prvního jarního kola byli na tom bodově tak, že kdybychom duel v Petrovicích nakonec zvládli, tak jsme mohli přezimovat na prvním místě. Jak jsem už ale řekl, vše je o té vyrovnanosti letošní soutěže. Kdybychom například doma neporazili Havířov, tak oni se na nás dotáhli a najednou se to mohlo v tabulce mlít zprava zleva.

Váš tým je dost zkušený, takže ty vaše výsledky z úvodu sezony nebyly určitě vinou ztráty sebevědomí?

To určitě ne, my jsme si v každém zápase věřili. My jsme třeba jako jediný tým v soutěži v domácím prostředí neprohráli. Šlo opravdu o to, že jsme doma třikrát po sobě jen remizovali. Pokud máte tříbodový systém, tak nám ty body zkrátka do tabulky nenarůstaly. I když jsme se pohybovali v dolní části tabulky, tak jsme si stále věřili. Zase tak velký bodový odstup před námi nebyl.

Zmínil jste domácí sérii, tady skutečně platilo pořekadlo můj dům můj hrad…

Určitě to potěší, jelikož fotbal se hraje hlavně pro fanoušky. Lepší je vyhrávat doma, než venku, kde tuto výhru až tolik fanoušků nevidí.

Lískovec hraje ve čtvrté nejvyšší soutěži v republice, ale na vaše domácí zápasy nechodí zrovna hodně diváků. Čím si to vysvětlujete?

Přiznám se, že nevím, v čem je ten hlavní problém. Hodně ale návštěvy určitě ovlivňují televizní přímé přenosy, které o víkendech běží. Vůbec například nechápu, proč naše liga hrávala v televizi v sobotu o půl třetí. Někteří lidé se tak zkrátka zajdou podívat na určité zápasy, ale jinak se dívají asi na fotbal doma. Jde to poznat i na těch ligových návštěvách, kdy například Jablonec hraje o ligový titul, ale na jejich domácí zápas dorazí sotva patnáct set diváků. O čem to tedy je? Lidé asi strašně zpohodlněli.

Martin Šrámek uprostřed

Jak byste v krátkosti charakterizoval lískovecký celek?

Takovým prvním velkým milníkem byl postup do divize, kdy tým prošel opravdu obrovskou hráčskou obměnou. Spousta kluků, kteří se podíleli na postupu z krajského přeboru, tak u nás skončila. Nějakou chvíli tedy trvalo, než si nový tým sedl a sehrál. Řekl bych, že na jaře loňské sezony už vše fungovalo, jak má. Je tu dost zkušených hráčů, které ale například doplnilo i pět dvacetiletých kluků, kteří nastupovali v základní sestavě. Myslím si, že lískovecký celek je teď dobře poskládaný.

Není ale veřejným tajemstvím, že se Lískovec ocitl ve velkých finančních problémech. Jak to tedy s týmem v tuto chvíli vypadá?

Fámy to bohužel nejsou. Pokud někdo situaci kolem našeho klubu sleduje, tak ví, že my jsme závislí na financích našeho generálního sponzora, který se na našem rozpočtu podílí asi osmdesáti procenty. Od té aféry s alkoholem se ale vše zlomilo, jelikož je majitelem nedaleké likérky. Ještě dnes se tam nic nevyrábí, vůbec netuším, v čem je problém. Hlavně vím, že tím vším bylo poškozeno jeho jméno. Pokud se tam výroba v nejbližších dnech nerozjede, tak Lískovec divizi podle mě hrát nebude.

Máte na mysli od příští sezony, nebo může nastat černý scénář již v jarních odvetách?

Pokud se neseženou finance pro chod klubu v jarní sezoně, tak určitě tým opustí nejen někteří fotbalisté, ale s největší pravděpodobností také trenér. Jestli se pak jarní část soutěže odehraje a hlavně s kým, tak to už je spíš otázka na vedení lískoveckého klubu.

Vy sám jste před nedávnem ohlásil svůj konec v Lískovci. Má to něco společného s tím, jak to v klubu momentálně vypadá?

Ne ne, s tím to nemá v žádném případě nic společného. Někteří kluci, včetně mě, jsme chtěli končit ještě před startem podzimní sezony. Pak jsme si ale řekli, že ještě novou sezonu společně rozjedeme a po půlroce skončíme. Stejně jako já, se rozhodl i Lukáš Čerňák, ale se situací v klubu, nebo se zdravím, to nemá opravdu nic společného. Ony ty roky přibývají a já mám navíc ještě spoustu jiných aktivit. Už se zkrátka při tom všem nestačím na takhle vysokou soutěž dobře připravit. Nejde to už dennodenně trénovat.

Jde o váš úplný fotbalový konec, nebo si ještě půjdete zahrát někde do nižší soutěže?

S fotbalem končit ještě nechci, ale už to bude spíš tam, kde se tolik netrénuje a hlavně tam, kde se fotbalem budu bavit.

Když se podíváme na průběžnou tabulku, tak je obrovská škoda, že to může v Lískovci špatně dopadnout?

S tím souhlasím. Je velká škoda, že se klub dostal do finančních problémů, jelikož kádr se v Lískovci ustálil a zkonsolidoval. Stačilo by, aby se rozšířil ještě o dva fotbalisty a mohlo se s tímhle týmem klidně bojovat o postup do třetí nejvyšší soutěže. Podzim je dobře rozehraný, navíc jsme měli papírově lehčí soupeře doma, takže na jaře by se dalo určitě pomýšlet na postup.

Jak hodnotíte své pětileté působení v Lískovci?

V Lískovci byla vždy super parta. Já tu zažil jako hráč i jako trenér nádherný postup do divize a Lískovec navždy zůstane mou srdeční záležitostí. Navíc jsem tu poznal spoustu pro fotbal zapálených lidí, kteří dokázali svým srdcem a obětavostí dostat vesnický klub až na divizní úroveň. Za těch patnáct let se tam udělal obrovský kus práce, a proto věřím, že vedení klubu i přes finanční problémy najde cestu na udržení fotbalu v Lískovci. Otázkou však zůstává, v které to nakonec bude soutěži.

Trenér lískoveckých fotbalistů Miroslav Onufer:

Miroslav Onufer

Kdyby Lískovec odstoupil, to by byla pro region velká škoda

Velkou smůlu při trenérském řemeslu má devětačtyřicetiletý Miroslav Onufer. Není to tak dávno, kdy se z finančních důvodů poroučely Janovice až do nejnižší okresní soutěže. Tehdejšímu trenérovi Janovic nezbylo nic jiného, než loď opustit a zakotvit v týmu ambiciózního Lískovce. Leč, co čert nechtěl, i tento klub je v této chvíli na pokraji svého krachu. „Lískovecký fotbal se několik sezon škrábal pomalu nahoru. Teď, kdy se v divizi zabydlel, nastala poměrně vážná situace. Byla by obrovská škoda pro region, kdyby z finančních důvodů musel po podzimu tým ze soutěže odstoupit. Já ale pevně věřím, že se najde opět silný sponzor a divize se v Lískovci bude hrát i na jaře," přeje si zkušený trenér.

A přitom si Lískovec v právě skončené podzimní sezoně nevedl vůbec špatně. „Do soutěže jsme vstupovali s přáním uhrát co největší počet bodů a nedopustit situaci z loňského podzimu. Po velice špatném rozjezdu jsme nakonec pouhé dva body od prvního místa, a proto bych podzimní část hodnotil velice kladně. S předvedenou hrou i s výsledky jsem nadmíru spokojen," dodal Onufer. A který divizní zápas se jeho týmu vyvedl nejlépe? „Tak na to až tak konkrétní odpověď nemám, protože během celého podzimu jsme se snažili předvádět ofenzivní fotbal a i v zápasech, které jsme nezvládli výsledkově, jsme si vytvořili několik šancí. Pouze v jednom utkání jsme tahali za kratší konec, a to doma se Slavičínem, který byl posílen o hráče Zlína. Jenže ten jsme paradoxně vyhráli," vzpomíná lískovecký kouč, který by v divizním celku rád působil i v jarních odvetách: „Pokud to všechno dopadne dobře a bude o mé služby zájem, budu tady rád pokračovat. V opačném případě bude klub nucen divizi ze soutěže odhlásit a všichni kmenoví hráči si budou hledat nové angažmá. Družstvo A mužů pak v Lískovci asi ukončí svou činnost."

MIROSLAV ONUFER

Narozen: 30. března 1963

Hráčská kariéra: Válcovny plechu FM, Baník Ostrava, Považská Bystrica, Vítkovice, Opava, Karviná (1. liga), Rakousko(6. liga), Raškovice, Janovice

Trenérská kariéra: Raškovice, Jakubčovice (asistent trenéra), MFK Frýdek-Místek (dorost), Janovice, Lískovec