ČESKO U18 – MAĎARSKO U18 3:2 (3:1)

Necelých šest stovek diváků bylo v sobotu odpoledne zvědavo, jak dopadne finálový souboj Memoriálu Václava Ježka mezi českými a maďarskými mladíky. Lepší vstup do zápasu měli Češi, kteří se v 18. minutě ujali přesnou střelou Holzera vedení. Po půlhodině hry se k odraženému míči dostal Matoušek, který křižnou střelou nedal brankáři Hrabinovi šanci – 2:0. Tři minuty před přestávkou zahrával soupeř z Maďarska rohový kop a po Neméthově centru se hlavou prosadil Lorentz. To však ještě v první čtyřicetiminutovce nebylo vše. Ve 39. minutě dostal nádhernou kolmici za obranu soupeře Holzer a ten přízemní střelou podél gólmana poslal český celek opět do dvoubrankového vedení.

I po změně stran si výběr trenéra Josefa Csaplára udržoval herní převahu, gólu se však už bohužel nedočkal. Naopak pár vteřin před uplynutím řádné hrací doby snížil po chybě obrany Vida. Mladým Maďarům pak už na vyrovnání nezbyl čas. „Stejně jako v předcházejících dvou zápasech se nám dařilo hrát aktivně a atraktivně. Jsem rád nejen za vítězství, ale i za to, že jsme znovu nabídli útočný fotbal plný pěkných kombinačních akcí. Chci poděkovat trenérům za to, jak hráče připravili a také Moravskoslezského fotbalovému svazu a fotbalové asociaci, že dokázaly připravit hodně kvalitní turnaj, který se vyrovnal těm nejvyhledávanějším turnajům v zahraničí," řekl krátce po slavnostním vyhlášení trenér české osmnáctky Josef Csaplár.

Branky: 18. a 39. Holzer, 32. Matoušek – 37. Lorentz, 80. Vida

Rozhodčí: Zelinka – Duda, Vojkovský. ŽK: Asztalos, Kalmár, Nagy (vš. Maďarsko)

Diváci: 590

ČR U18: Krásný – Kadlec, Ševčík, Hůlka, Vondra – Matoušek (78. Funda), Prosek, Brož, Michna (61. Held) – Kurušta (48. Šašinka), Holzer (61. Záviška). Trenér: Josef Csaplár

Csaplár: „Severní Moravě patří velký dík"

Devatenáctý ročník mezinárodního dorosteneckého turnaje Memoriál Václava Ježka je již minulostí. Tým trenéra Josefa Csaplára se radoval z prvenství.

Ještě než čeští reprezentanti oslavili vítězství nad svým finálovým soupeřem, poprosili jsme trenéra české osmnáctky, Josefa Csaplára, o krátké zhodnocení jejich severomoravské mise.

Dokázali jste vyhrát nejen celý memoriál, ale také i všechny tři utkání, které jste zde odehráli. Jak jste s výkonem vašich svěřenců spokojen?
Samozřejmě panuje velká spokojenost. Hlavně poděkování severní Moravě, jak celý turnaj dokázala zorganizovat. Turnaj měl opravdu velmi dobrou úroveň a já vím, o čem mluvím, jelikož takovýchto turnajů už jsem absolvoval spousty, takže mám s čím srovnávat. Co se týče té sportovní stránky, tak jsme tady odehráli tři utkání. Všechny tři byly myslím si zajímavé a atraktivní. Diváky jsme museli potěšit nejen vytvořenými šancemi, ale i góly, které kluci dávali. Takže jak jsem již řekl, musíme být spokojeni. Jen bych chtěl ještě poděkovat všem trenérům nominovaných hráčů, jak je pro reprezentaci připravili.

Už před finálovým zápasem jste říkal, že apelujete na hráče, aby diváky fotbalem bavili. Povedlo se to i teď?

Pro mě je to jako že dýcháme. Hráči běhají, snaží se, jezdí po zadku a chtějí dávat góly. Je to taková samozřejmost jako dýchání. Já bych se divil tomu, kdyby tomu bylo jinak.

Co vás a vaše svěřence v nejbližších dnech nebo měsících ještě čeká?

Teď se kluci rozjedou domů do svých klubů a měli by určitě tak dva či tři dny odpočívat, jelikož jsou hodně utahaní a unavení. Další program nás čeká v neděli 23. září v Uherském Brodu, kdy máme před sebou čtyřdenní testovací blok. V říjnu se pak střetneme se Švýcarskem. (sch)

Šašinka: „Hrálo se mi fakt dobře"

V nominaci trenéra Csaplára byl i odchovanec staříčské kopané Jakub Šašinka.

S fotbalovými krůčky začínal útočník Jakub Šašinka v nedalekém Staříči. Odtud si jej vyhlédli trenéři Frýdku-Místku, ale talentu vytáhlého forvarda si brzy všimli v ostravském Baníku. Následoval tedy přestup do Ostravy. I proto nebylo divu, že šikovný útočník měl při finálovém zápase s Maďarskem na hlavní tribuně největší počet fanoušků.

Celý turnaj je považován za jednu z velmi prestižních akcí reprezentační osmnáctky. Jak vaše vystoupení na turnaji hodotíte?
Myslím si, že jsme odehráli velmi dobrý turnaj. S klukama jsme pohromadě již třetím rokem, takže je to pořád o tom sehrávání. Ale už nám to celkem šlape.

Vám se asi nejvíce povedlo utkání s Norskem, ve kterém jste dvakrát skóroval…

Jo jo, v tom utkání se mi zrovna dařilo (smích).

A co samotné finále?

Mělo výbornou úroveň.

Vy jste před odchodem do ostravského Baníku strávil nějaký čas i zde ve Frýdku-Místku. Jak se vám vlastně hrálo v bývalém domácím prostředí, navíc před rodinou a kamarády, kteří vás do Stovek přišli povbudit?

Vrátil jsem se tam, kde jsem s velkým fotbalem začínal. Jsem rád, že tu byla se mnou rodina, hrálo se mi fakt dobře, jsem spokojen.