Již čtvrtou sezonu trénuje frýdlantské fotbalisty Pavel Smatana. Jako hráč je známý ze svého druholigového působení ve Válcovnách plechu Frýdek-Místek. Jako trenér zase z působení v Dobré a nyní Frýdlantu nad Ostravicí. Čtyřletá kapitola se však pro trenéra Smatanu uzavírá. S vedením frýdlantského fotbalu se domluvil na ukončení spolupráce.

Co vás vůbec přivedlo k otázce odchodu z Frýdlantu?

Jsem tady již čtvrtým rokem. Možná, když odejdu, pomůže to klukům k lepším výsledkům. S novým trenérem přijde nová motivace. Také bych tímto chtěl dementovat zprávy, které se poslední dobou šířily, že jsem byl z Frýdlantu vyhozen. Naopak. Byl jsem to já, který po dlouhých zvažováních přišel za předsedou a na odchodu se s ním domluvil.

Frýdlant do soutěže vstupoval se smělými plány. Co se vlastně nepovedlo?

Dnes už není jednoduché ty kluky namotivovat. Znají mě už se vším všudy a to je právě i příčina mého odchodu. Kluci potřebují nějaké oživení. Kádr je hodně silný, ale chybí tu síla kolektivu. To jsem ale odbočil od otázky.

Nevadí. Mluvil jste o síle kolektivu. Není problém také v tom, že za Frýdlant nyní hraje velice málo místních kluků? Přeci jenom každý tým má mít svůj patriotismus.

Za tu dobu, co tady trénuji, nebylo tomu tak vždy. Vždycky existovalo rozdělení na Frýdek a Frýdlant. Ze začátku zde hráli dva až tři mimofrýdlantští hráči. Dnes se situace zcela obrátila. Může to být problém, ale musím říct, že Frýdlant momentálně tak kvalitní hráče nemá.

Co byste tedy svému nástupci poradil? Jakým směrem by se měl vydat?

Myslím si, že to nebude jednoduché pro žádného trenéra, ale se současnou situací se musí poprat. Nová tvář snadkluky oživí. Bude třeba ale stmelit kolektiv. Vedení určitě již v hledáčku někoho má, ale k tomu ať se vyjádří oni.

Někdo si možná bude myslet „Nedaří se mu, tak odchází“. Nezlobte se, ale připomíná mi to útěk z bojiště.

Ne (důrazně), tak to určitě není. Při rozhovoru s předsedou klubu jsem mu zdůrazňoval, že nejsem ten, který by z boje utíkal. Ba naopak. Jak jsem již řekl, ti kluci potřebují nový impuls a do mužstva se vždy přichází lépe v zimní přestávce, která je na poznání všeho kolem lepší.

Jak tedy na ta čtyři léta ve Frýdlantu budete vzpomínat?

Myslím si, že Frýdlant byl pro mě jednou z dobrých štací. Tehdy mě tu brali s úkolem postoupit do krajského přeboru a to se nám po roce podařilo. Je to taková ta třešinka toho mého zdejšího působení. Nelze zapomenout na oslavy, na diváky. Bylo to tehdy hodně emotivní. Další dva roky byly hrány v poklidném středu tabulky.

Frýdlant před časem dlouhou dobu hrával divizní soutěž. Vedení se netají s úmyslem vrátit jednou fotbal tam, kde kdysi býval. Má současný Frýdlant, se vším všudy, na to, aby se jednou divizní soutěž do města vrátila?

Před začátkem podzimu se o tom mluvilo, ale pro mě to byly přehnané plány. Věděli jsme, že k nám přijdou hráči jako Oborný nebo Čapka, kteří mužstvo ještě zkvalitnili. Přesto jsem tvrdil, abychom z té hrušky slezli dolů. Jenže je stará pravda, že jména nehrají. Hraje mužstvo a to nyní bohužel nešlape tak, jak by mělo. Myslím tím spojitost mužstvo-hráči-trenéři-vedení. A co se týče divize? Pro Frýdlant je momentálně krajský přebor stropem.

Co vás nyní čeká? Určitě se někdo z funkcionářů jiných oddílů ozve, ale co plánujete vy? Dáte si pauzu nebo se hned vrhnete na další práci?

Čekal jsem, kdy se mě na to zeptáte (smích). Nějaké telefony jsem již samozřejmě měl, v tom nebudu lhát. Ale po našem posledním zápase s Krnovem nechci o fotbale až do Vánoc slyšet.

Hráči již o vašem odchodu z Frýdlantu vědí?

Samozřejmě. Ale nejprve jsem o všem informoval Jaroslava Hovjackého a Milana Ježe. Až potom se to dozvěděli i hráči.

Jak na vaši rezignaci vedení klubu reagovalo?

Možná to bylo pro ně trochu překvapivé, ale po mém vysvětlení vše pochopili.

A jak reagovali hráči?

Hráči byli vlastně postaveni před hotovou věc. Na druhé straně se tu otevírá možnost pro kluky, které jsem v kádru třeba neměl. Každý trenér má na fotbal jiný náhled.

Kdybyste si mohl ze současného kádru Frýdlantu vybrat, koho byste si s sebou na příští štaci vzal?

Z celého frýdlantského oddílu bych si vybral pana Hovjackého.

Proč právě jeho?

Protože si myslím, že je to maximálně schopný pracant. Jako chlap jej beru a taky si myslím, že naše spolupráce byla dobrá. Ale ono ve Frýdlantu bylo vůbec celé zázemí výborné. Spoustu dobré práce dělá pan Jež, ale i David Mareček. Pro Frýdlant je obrovská škoda, že pan Mareček skončil.