„Konkurenci určitě cítíme, ale to ve vzájemné rovině," kýval hlavou Prepsl. „Jsme konkurenti a o místo budeme samozřejmě vždy bojovat. Ten boj ale bude čestný. Rozhodně na sebe žádnou špínu nikdy házet nebudeme," dodává Hlaváč.

Kluci, oba jste v mládežnickém věku prošli ostravským Baníkem. Nakonec jste ale skončili v třetiligovém Frýdku-Místku. Jak jste v dětství měli namalovánu svou kariéru?

OP: Já si myslím, že sen nás obou bylo probojovat se do prvního týmu Baníku. A oba jsme k tomu měli celkem blízko. Nakonec jsme skončili ve Frýdku.

JH: Je to tak. Takovým snem každého hráče, který projde Baníkem, je dostat se do ligového áčka. Ten sen ale není přímo v žáčcích, ale spíš až v dorostu, kdy se pomalu přibližujete věkem k mužské kategorii.

Chtěli jste být odjakživa brankářem?

JH: Já byl z počátku asi dva roky obráncem. Až pak jsem se nějakou shodou náhod dostal do branky a už jsem tam zůstal. Od té chvíle jsem nad jiným postem ani neuvažoval.

OP: Já jsem do branky šel naopak hned. Přiznám se, že teď mě ale mrzí, že jsem si tehdy nikdy nevyzkoušel jiný post. To už ale teď nezměním.

Kdo je vlastně ve vašem týmu největší šoumen?

JH: Já (smích). Ne, dělám si srandu. Teď to je určitě Radek Gulajev, ten teď v šatně dělá velké věci. Ale pro mě překvapivě dělá super srandu i Wozy (Radim Wozniak, pozn. red.).

OP: Já bych tam zařadil ještě i Martina Cesneka, ten je jeden z hlavních organizátorů našich tématických střed. Celkově ale ta parta si u nás sedla. Podle mě ta dobrá atmosféra v týmu bude v nejbližších dnech i měsících hodně důležitá.

Co vlastně znamenají ty tématické středy v kabině?

JH: To jsme vymysleli asi před třemi týdny, kdy jsme si řekli, že každou středu musíme přijít v určité části oblečení, která je vtipná, nebo retro. Už jsme měli například Den trenek, kdy dva hráči přišli dokonce v tangách. Tento týden to byl zase Den dresů. Kdo tohle nesplní, musí zaplatit určitou částku do týmové kasy.

„V naší kabině to funguje. Právě to naladění na stejnou notu je hodně důležité. Teď jde jen o to, aby nám ta dobrá atmosféra v kabině vydržela co nejdéle." brankář MFK Frýdek-Místek Ondřej Prepsl

Vy se o srandu v kabině nestaráte? Přece jen vaše video z tréninku v šatně mělo na oficiálních webových stránkách klubu velkou odezvu…

OP: Samozřejmě, že se snažíme nějak ten stereotyp rozvířit. Přece jen jsme byli v přípravě čtyři měsíce od rána do večera pořád spolu. Když byli kluci na soustředění a my s Jirkou zůstali tady ve Stovkách, vymysleli jsme, že si natočíme krátké tréninkové video. Že to bude mít ale takový ohlas, to nás celkem zaskočilo. Chystali jsme se natočit i druhý díl, ale k tomu zatím ještě nedošlo.

JH: Chceme, aby to video bylo ještě lepší, než to první.

Fotbalisté pražské Sparty se zapojili do divoké taneční zábavy na internetu zvané Harlem Shake. Nemáte v úmyslu vymyslet něco podobného?

OP: Víte, o Harlem Shake jsme také uvažovali, ale pak z toho padlo. Nechtěli jsme být někde tisící v řadě. Mnoho kluků v kabině uvažuje, co bychom udělali pro to, abychom pobavili nejen sami sebe, ale například i naše fanoušky. A je super, že se do takových blbostí zapojí i starší hráči v kabině. Právě to naladění na stejnou notu je nesmírně důležité, sranda musí být.

Jak byste charakterizovali jeden druhého?

JH: Podle mého je Ondra člověk, který má svou hlavu. Jeho nejde jen tak lehce přesvědčit o své pravdě, ale když zjistí, že ten druhý tu pravdu opravdu má, tak dokáže ustoupit. Jinak je otcem rodiny a výborným kamarádem. Co se týče těch sportovních vlastností, tak jeho hlavní předností je hra jeden na jednoho. V tom je hodně silný, když jde hráč proti němu. Navíc je také dost zodpovědný.

OP: Ani já nemohu na Jirku říct špatného slova. A to se známe už asi osmnáct let. Jirka málo dá na radu druhého. Moc se v životě tedy nespálí. Jako gólman je taková technická hračička, na brankáře má výbornou nohu. Výborně řeší situace jeden na jednoho a podobně. A slabinou nás obou jsou pak centry.

Teď máte možnost položit si navzájem tři otázky. Jaké by to byly?

JH: Já bych se nejprve Ondry zeptal, kolik vlastně váží?

OP: Něco přes devadesát kilo. To jsi tedy pěkně začal (smích).

JH: Jaké jsou tvé sportovní cíle?

OP: Ten prvotní je stejný, jako máš ty. Chci postoupit do druhé ligy. Co jsem v zimě vnímal sílu našeho týmu, tak to nemusí být nereálné. Jinak bych se chtěl dostat výše, ať už s Frýdkem, nebo pak sám.

JH: Plánujete s Mončou další děti?

OP: Tady je to přímo úměrné naší finanční situaci. Pokud budeme finančně zajištěni, tak se o druhé dítě můžeme pokusit. Teď je ale pro nás prioritní postarat se o našeho syna. Tak, a teď já. Co bys chtěl v životě dosáhnout?

JH: Na tu otázku jsem se připravoval dopředu. Chtěl bych každý den usínat s pocitem, že jsem ten den nepromarnil.

OP: Kdy se konečně usadíš?

JH: (smích) Sám doufám, že to bude brzy. Nevím, už nejsem nejmladší, tak by to mohlo nastat brzy.

OP: Jaké jsou tvé sportovní cíle?

JH: Tak první cíl je postup s Frýdkem do druhé ligy a potom záleží na situaci. Buď se vrátím zpátky do Baníku a budu se snažit porvat se o místo, nebo pak zůstanu tady ve Frýdku. Jinou budoucnost zatím nevidím.

Neleze vám už ta dlouhá zima přece jen krkem?

JH: Mnoho lidí si myslí, že fotbalista má super práci. Ale trénovat někdy v devět ráno v minus pěti stupních není žádná paráda. Zvláště, když jste brankářem a musíte se na té zimné a zmrzlé zemi házet ze strany na stranu.

OP: Tohle téma je v posledních třech týdnech snad každodenní. Je to doslova na hlavu se ráno probudit a vidět, že zase sněží, že zase budeme trénovat na umělce. Už ať je konečně to jaro.

Ve Frýdku se o tužbě postupu do druhé ligy mluví strašně dlouho. Není už tedy na čase s tím něco udělat?

JH: Určitě je. Vždyť ty podmínky, které tady vytváří město a sponzoři, jsou na třetí ligu hodně nadstandardní. Všichni hráči jsou tady spokojení, a to je základ pro to, abychom s naším silným kádrem udělali ten nejdůležitější krok. Bude to ale hodně těžké, to všichni víme. Uděláme však pro to maximum.

OP: Jak jsem už řekl, letos už je to položené na nějakých reálnějších základech. V přípravě jsme přehrávali druholigové týmy, náš tým má už svou tvář a sílu. Takže kdy jindy, než letos.

Co děláte, když nemyslíte zrovna na fotbal?

JH: Velice rád si posedím s přáteli. Také rád vytáhnu tady Monču s Ondrou z jejich rodinného stereotypu. Navíc s Ondrou oba pracujeme v Apple, kde vůbec na fotbal nemyslíme, není na to čas. V příštím roce bych chtěl zkusit studia.

OP: Já to už mám celkem jasně nalajnované. Starám se o našeho novorozeného syna, ale není to jen o něj, ale o všechno kolem něj. Jsou to tedy rodinné povinnosti.

Ondřeji, jak se v roli čerstvého otce cítíte?

OP: Pro mě osobně to až tak velká změna nebyla. Je krásné vidět, jak syn vyrůstá a dělá pokroky. Malý je ale hodný, přes noc spí. Takže si užívám jen to dobré a doufám, že to tak i zůstane.

A co vy, Jiří?

JH: Já jsem ten typ, kdy bych chtěl dítě tak kolem třicítky. Chtěl bych nejdříve jít svou cestou a pak teprve cestou té rodiny.

Ovládají vaše polovičky fotbalová pravidla? Věděly by například vysvětlit, co je to ofsajd?

JH: Kdyby to šlo v hokeji, tak by to vysvětlit určitě dokázala. Ten fotbalový by ale určitě s malou nápovědou zvládla také.

OP: Monča je velkým fotbalovým nadšencem. Jezdí na všechny naše utkání, takže i ta pravidla doma probíráme. Ještě to ale není stoprocentní.

Chlapi, a teď vážně. Kdo je ve Stovkách vlastně tou brankářskou jedničkou?

JH: Asi začne chytat Ondřej.

OP: Jak říká Jirka, asi začnu já. Ve Frýdku je to tak, že chytá ten, kdo má aktuálně lepší formu. Klidně se může ale stát, že se můžeme brzy prohodit. Budu však dělat vše pro to, aby tomu tak nebylo.

JH: No a já budu zase dělat vše, aby se to změnilo (smích).

Tři bílé tyče třetiligových fotbalistů MFK Frýdek-Místek hájí v této sezoně odchovanci ostravského Baníku Ondřej Prepsl (vlevo) a Jiří Hlaváč.

Ondřej PREPSL

Narozen: 17. 2. 1988

Kariéra: Baník Ostrava, Vítkovice-Svinov, Baník Ostrava, Frýdek-Místek

Nejlepší fotbalový zážitek: Poslední půlrok v dorostu, kdy jsem byl v mládežnické reprezentaci. Určitě to byla také příprava s ligovým áčkem Baníku.

Vzor: Já jsem žádné vyložené vzory neměl. Spíš jsem měl vzory trenérské, ať už to byli Schmucker, Srníček, nebo teď Schäfer.

Jiří HLAVÁČ

Narozen: 17. 6. 1988

Kariéra: Baník Ostrava, SK Kravaře, Dolní Benešov, Baník Ostrava, Frýdek-Místek

Nejlepší fotbalový zážitek: Určitě to byla příprava s A týmem Baníku Ostrava, pak nějaké to období v béčku Baníku, kdy jsem se cítil spokojen. Dá se vlastně říct, že poslední tři roky v Baníku byly výborné. Sedět v šatně se Svěrkošem, Lukešem, to bylo pro mě hodně motivující.

Vzor: Měl jsem dva. Byli to Pavel Srníček a Jarda Blažek. Vzhlížel jsem ale také ke trenérovi Schmuckerovi, který mi dal opravdu hodně. Hodně mi pak dal i Pavel Srníček, který je doteď našim velkým kamarádem.