Fotbalový oddíl v Palkovicích si chce sobotní oslavy 80 let od založení užít se vším všudy. Pro návštěvníky je připraven bohatý program, jehož vrcholem bude exhibiční fotbalový zápas s Kubina Teamem.

„Vstup na celou akci, která začíná už dopoledne, je zdarma. Po zápase proběhne i autogramiáda,“ uvedl jeden z hlavních organizátorů akce Josef Bílek.

Exhibiční zápas začíná v sobotu v 17.30 hodin.

V Palkovicích se představí tradiční opory týmu osobností – Pavel Kubina, Tomáš Fleischmann, Rostislav Olesz, Miloš Holaň, Vladimír Vůjtek (na snímku), Marek Malík či bývalí fotbalisté Pavel Srniček a Petr Samec.

Palkovice, které mají přes tři tisíce obyvatel, slaví totiž 80 let od založení zdejšího fotbalového klubu (SK Olešná Palkovice). Už samotný pohled do historie palkovické kopané přináší spoustu zajímavých informací.

Píše se jaro roku 1931 a několik kluků z Palkovic přišlo s nápadem založit zde svůj fotbalový oddíl. Začínající fotbalisty inspirovaly především kluby vzniklé v nedalekém Místku a Frýdku.

Kopaná tehdy nebyla vůbec podporována existujícími tělovýchovnými spolky, jakými byl Sokol, Orel či DTJ. Na školách byla navíc úplně zakázána. I proto vznikl v červnu 1931 na sokolském cvičišti Bařina tým SK Olešná Palkovice, jako samostatný fotbalový sportovní klub. Jeho předsedou se stal Alois Morys. Začátky ovšem nebyly vůbec jednoduché.

První zápasy palkovický tým vysoko prohrál. S Frýdlantem 0:11 a následně s Frenštátem 0:6. Prvního vítězství se SK Olešná dočkal až v duelu na Ostravici, který vyhrál 2:1 díky gólům Aloise Moryse. V roce 1941 se klub SK Olešná přejmenoval na SK Palkovice a poprvé se objevil v registrované soutěži (II. třída krajské soutěže). Na konci padesátých let se přikročilo k budování hlavní tribuny pro 250 diváků a šaten. Tribuna byla dokončena na jaře 1961.

V roce 1978 byla slavnostně otevřena tělocvična, která je v samé blízkosti palkovického hřiště. V sezoně 2005/06 se Palkovicím opět podařil vybojovat postup do okresního přeboru, kde hrají dodnes.

Jak natoto období vzpomíná trenér Martin Blahuta, který již tehdy stál na lavičce palkovického družstva?

Martine, v roce 2005 jste jako hrající trenér (Blahuta hrával ještě za Lískovec, pozn. red.) přivedl Palkovice do okresního přeboru. Jak na to období zpětně vzpomínáte?
Byl jsem v trenérských začátcích, po celkem úspěšném půlroce v Raškovicích se přiznám, že se mi moc do Palkovic nechtělo. Přeci jen okresní soutěž byl pro mě krokem zpět. Ale dnes vím, že jsem chybu neudělal. Po spanilé jízdě jsme s velkým náskokem postoupili do přeboru, takže jsme si pak oslavy náležitě užívali.

Poté jste na tři roky palkovický celek opustil, abyste se v létě 2010 znovu vrátil…
Ano byl jsem rok v Chlebovicích, rok v Nošovicích a v sezoně 2009/10 krátká hráčská zastavení v Palkovicích, Sedlištích a trénování ve Staříči B. Tam byla opravdu radost pracovat. Poté jsem dostal nabídku od předsedy Palkovic pana Bílka, kterou jsem nemohl odmítnout, jelikož si toho člověka nesmírně vážím.

Vraťme se k loňské sezoně. To byly Palkovice blízko postupu do krajské soutěže. Proč to nevyšlo?

I když je už měsíc po posledním utkání, pořád cítím velké zklamání. Získali jsme 58 bodů, dvacetkrát v řadě jsme neprohráli, navíc kluci poctivě trénovali, ale i když jsme první Dobratice dvakrát porazili, měli jsme nakonec méně bodů. Mrzí mě to i kvůli klukům jako jsou J. Merta, Poledník či Lesniák. Ti by si za roky strávené v okrese kraj zasloužili. Vše ale rozhodla naše nešťastná porážka v Řepištích.

V sobotu váš tým čeká souboj s Kubina Teamem. Co pro vás samotný zápas se slavnými osobnostmi znamená?
Kubina Team jsem viděl v Lískovci, udělali na mě ohromný dojem. Je to pro nás všechny čest si proti nim zahrát. Do zápasu půjdeme rozhodně s cílem zvítězit, ale když jsem viděl v Lískovci chytat Pavla Srníčka, tak nevím, kdo ho dokáže překonat. To je opravdu Pán gólman. Jednou jsem mu ale gól dal. To bylo před pětadvaceti lety z penalty při utkání učilišť. Diváci se mají opravdu nač těšit a snad k té kvalitní podívané přispějeme i my. Byť jsme teď v tvrdé přípravě, ale to samé platí určitě i u všech hráčů z Pavlova výběru.

Akce má také charitativní podtext…
Já si osobně vážím hráčů, kteří rozdávají lidem nejen radost, ale i to další. Pavle, děkuji ti za celé Palkovice, že tvůj tým přispěje k dobré náladě u příležitosti 80. výročí založení našeho oddílu.

Foto: Martin Blahuta na snímku Zdeňka Šrubaře