Kapitán Valcířů se stal nejprve otcem (dcera Nella), poté vedl tým na hřišti žižkovské Viktorie, kde rozhodčí Proske v prvním poločase odpískal za jeho faul penaltu, po změně stran jej naopak po faulu nefaulu po druhé žluté kartě vyloučil. Nejen o tom všem jsme si s jednatřicetiletým fotbalistou popovídali.

Je to jen pár dnů, co jste se stal novopečeným otcem…
Co k tomu říct? Malá začala o sobě dávat vědět ve čtyři hodiny ráno, takže jsme jeli s přítelkyní do nemocnice. Do hodiny a půl pak byla Nella na světě.

Pyšný otec. Frýdecko-místecký kapitán Petr Literák se svou dcerkou Nellou.

U porodu jste byl?
Byl jsem, to jsem si nechtěl nechat ujít. Věřím, že jsem přítelkyni svou přítomností pomohl. Dokonce jsem přestřihával pupeční šňůru. Zážitkem také bylo, že mi malou dali krátce po porodu do náruče, takže jsem si ji mohl pochovat. Porod je zážitek na celý život a já všechny ženy v tomhle obdivuji. Přítelkyně rodila poprvé, takže jsme nevěděli, jak vše bude na porodním sále vypadat. Přiznám se, že i já si ten porod představoval nakonec úplně jinak.

Nechá vás dcera v noci vyspat?
Těch nocí jsem zatím s malou ještě moc nenaspal, takže uvidíme. Snad bude malá hodná a večer bude spinkat (smích).

Pojďme teď k fotbalu. Jak vidíte zpětně váš penaltový zákrok na Žižkově?
Hned jak jí rozhodčí odpískal, tak jsem byl přesvědčený, že určitě nebyla. Když jsem se ale po zápase podíval na sestřih utkání, tak bylo vidět, že při našem pádu jsem ty ruce na soupeře přeci jen dal. Jo, penalta to byla.

U té červené karty jste ale přeci jen cítil větší křivdu?
Podle mne zcela neoprávněná. Doteď si neumím vysvětlit, co to vlastně pan rozhodčí zapískal. Mě kartu odůvodnil tím, že jsem použil loket a že jsem soupeři tím zákrokem zmařil slibně se rozvíjející akci. Kdo tam byl a viděl to, tak musí uznat, že je to absolutní nesmysl. Nevím, co ta karta měla vlastně znamenat.

Pro vás to znamená, že při derby s Třincem budete muset sedět v hledišti…
A právě tohle mě strašně štve. Na utkání určitě přijde hodně diváků, bude to super zápas. Naštěstí se ale uzdravil Radek Coufal, takže věřím, že mě na hřišti plnohodnotně zastoupí.

Celý rozhovor s Petrem Literákem si budete moci přečíst v sobotním vydání Frýdecko-místeckého a třineckého deníku.