Úplně nahlas se o tom v Třinci sice nemluví, ale při zachování současné formy je jasné, že se o tom mluvit bude muset.

Parta trenéra Jiřího Nečka zkrátka hraje o ligu, se kterou je ale vždy spojená řada dalších podmínek, které musí být při vstupu mezi českou elitu splněny. Tou nejzásadnější je samozřejmě odpovídající stadion. A ten v Třinci momentálně není.

Vzpomeňme, že v posledních letech musely mimo svůj domácí stánek hrát ligové celky z Ústí nad Labem, Znojma nebo třeba Hradce Králové. Šel by Třinec v případě postupu do „rizika“ a hrál domácí zápasy někde v regionu, a jaké kroky vlastně podniká pro to, aby se někdy v budoucnu mohla pod Javorovým první liga hrát?

Na to už odpověděl první muž třineckého fotbalu Karel Kula.

Překvapilo vás, že je Třinec tak vysoko a ve hře o postup?
Mně to překvapilo hodně. Mužstvo se teprve loni skládalo, vzali jsme k nám pár hráčů, jenže další zase odešli. Skládání mužstva je takový dlouhodobý proces, ale letos si zřejmě všechno sedlo tak dokonale, že hrajeme o první místo. Pro nás bylo zásadní hlavně to, že jsme udrželi trenéra Jirku Nečka. Mohl pokračovat v tom, co na jaře započal. Doplnili jsme tým o Ilka, Kateřiňáka, Juřenu a Vaňka, všichni do týmu skvěle zapadli. 

Když jsme u trenéra Nečka. Má na současném postavení týmu největší zásluhu?
Ano. Mužstvo je dobře trénované, každý z hráčů ví, co má hrát, jaké má úkoly. Organizace hry je výborná a současný herní styl nám vyhovuje. Kluci pochopili, že to na hřišti není o jednotlivcích, kteří se sem přišli předvádět. Je to o kolektivu, který šlape a ví, jak se chovat v určitých herních situacích. Tady je třeba hledat počátek našeho úspěchu. A na tom všem má Jirka zásluhu. Pro mě je to nejlepší trenér ve druhé lize a to není přehnaná chvála, to říkám jako někdo, kdo měl s Jirkou možnost pracovat u jednoho mužstva. Na vlastní oči vidím, jak se náš současný tým prezentuje. 

Zmínil jste dobrou trénovanost hráčů. Pomohly jim speciální tréninky bojových sportů?
Snažíme se jít s dobou. Tréninkový proces jsme obohatili o jednotky thaiboxu, myslím, že tady můžeme hledat příčiny toho, že se nám vyhýbala zranění. Po takových trénincích je tělo zocelené, hráči z osobních soubojů neuhýbají, protože tělo je z tréninku nastavené tak, že v pohodě přijme ránu a já můžu říct, že většinu soubojů na hřišti vyhráváme. A nakonec právě skutečnost, že se nám zranění vesměs vyhýbala, má velký vliv na našem postavení v tabulce, protože se nemuselo tolik sahat do sestavy. To v minulých letech neplatilo. Pamatuji si, jak tady trenér Marek Kalivoda udělal trenéra měsíce, my získali za pět zápasů jedenáct bodů, jenže pak se potýkali s dlouhodobě zraněnými a ve zbytku podzimu už se udělalo jen pět bodů. 

Posílit kádr hodláte?
Určitě. Máme tady dva kluky na hostování, což jsou Masař a hlavně Kateřinák. Bez ohledu na to, jestli u nás budou pokračovat, potřebujeme zkvalitnit lavičku. Hráče máme pod smlouvou, takže v tomto ohledu můžeme být klidní v tom, že nám v zimě nikdo neodejde. A s některými, kterým končí v létě smlouva, budeme jednat o jejím prodloužení. Věřím, že kádr zůstane zachován a ještě posílíme, abychom mohli hrát o přední příčky.

Na tiskové konferenci k úspěšnému podzimu fotbalového Třince hovořili zleva Karel Kula, tisková mluvčí Lucie Trnková a trenér Jiří Neček.

Na jaké posty budete shánět hráče?
Předně chceme stopera. Máme tři, a když někdo vypadne, musíme měnit herní rozestavení, což není dobré. Pak by to chtělo jednoho záložníka, tady ještě uvidíme, jak to nakonec bude s Kateřiňákem. A myslím, že by nám slušel ještě jeden kvalitní útočník. Vše budeme řešit po dohodě s trenérem. Každopádně víme, že nás na jaře čeká těžší úloha, soupeři už na nás budou více připravení a bez posil se neobejdeme. Právě náhradníci jsou velmi důležití a mohou rozhodovat vyrovnané zápasy. Naše práce nekončí, naopak, po novém roce teprve začíná. A jak říká i trenér, hráči už ví, že dostanou zase více zabrat, aby se sami herně někam posunuli. Důležité pro nás je, že samotní hráči na sobě chtějí pracovat. 

Zásadní otázka je, bude Třinec chtít bojovat o ligu? Má na ni?
Podívejte se, my si vážíme toho, že jsme tam, kde jsme. Postup rozhodně nehrotíme, už kvůli tomu, že sezona je dlouhá a na jaře se může stát cokoliv. Všichni nás budou brát jako jednoho z kandidátů na postup a budou se na nás chtít vytáhnout. Tam se nám ty zápasy budou uhrávat podstatně hůř. Pokud si naše postavení udržíme, řekněme, do pětadvacátého kola, pak asi bude dávat smysl bavit se o možném postupu. Ale do té doby se o něm, prosím, nebavme. Chceme se dál držet poctivé práce všech lidí, kteří mají na chod klubu vliv. Opravdu se sluší poděkovat všem, kdo se o to přičinili a také našim fanouškům, kteří nás dotlačili ke koruně druholigového půlmistra.

No dobře, ale na postup musí být klub dopředu připraven, protože vyřešit vše během jednoho dvou měsíců nelze. Jak bude Třinec postupovat? Bude vyvíjet jednání s městem nebo dalšími sponzory ohledně možnosti případného postupu?
Samozřejmě bude, protože víme, že podmínky tady nejsou ideální. V podstatě ani není vypsaný žádný pořádný dotační program na rekonstrukci stadionu. My vlastně pořád čekáme na to, až se na ministerstvu školství vše urovná. Víte, jaké tam teď byly problémy. Kromě toho trávníky jsou také ve špatném stavu na obou stadionech a začínají nám chybět tréninkové plochy. Dětí nám přibývá, bylo by asi dobré zrekonstruovat areál Na Borku. 

Jednání s městem budete iniciovat vy? Je to otázka dnů, nebo spíš týdnů?
Spíš týdnů. Rozpočet města na další rok je už pravděpodobně schválen, je to otázka i na naše další partnery a sponzory, jak se k tomu budou stavět oni. Je jasné, že v případě postupu bychom pro novou sezonu museli hledat řešení, kde bychom ligu hráli. Nejbližší ligový stadion je v Karviné. V Ostravě by to asi taky šlo, ale tam jsou dva mančafty. Zatím se tím nezatěžujeme. To je ještě daleko. Musíme postupovat pečlivě a hledat reálné možnosti. Neuvážený postup by nás taky mohl zničit, to je třeba mít na paměti! V tuto chvíli si můžeme akorát užít vánoční svátky, které budou v Třinci moc pěkné.