DIVIZE – SKUPINA E

LÍSKOVEC - HRANICE 3:0 (2:0)

Třetí výhrou v řadě si divizní fotbalisté Lískovce upevnili druhou příčku tabulky (dle zákulisních informací farma druholigového Frýdku-Místku o postup do třetí nejvyšší soutěže v republice zájem nemá, pozn. red.). Už v 6. minutě našel Schroner z levé strany obloučkem nabíhajícího Staška a ten přízemní střelou nedal Tomečkovi v bráně hostí šanci – 1:0. „Rozdíl mezi oběma týmy byl v motivaci hráčů. Domácí měli jednoznačně větší chuť hrát fotbal a vybojovat si vítězství. Škoda, že jsme v úvodu nedokázali potrestat chybnou rozehrávku domácích, mohli jsme se tím třeba chytnout," hodnotil úvod zápasu hranický trenér Alexander Bokij.

aké v dalších minutách byli domácí aktivnější. V 16. minutě obral v pokutovém území Staško o míč nedůrazného Kalouse, ale Šigut levačkou střílel přesně do míst, kde stál hranický gólman. A tak udeřilo o dvacet minut později. Lískovečtí založili rychlou akci po pravé straně, Hopp uvolnil Coufala a po jeho přízemním centru stačilo Staškovi jen správně nastavit nohu – 2:0. Největší šance hostí přišla krátce před přestávkou, kdy Čáp našel úplně volného Kušnera, ten si ale na Hlaváče nepřišel. „O přestávce jsme museli hráčům domluvit. Chtěli jsme oživit hru a udělali jsme také dvě střídání. U Kušnera jsme hlavně nechtěli riskovat to, že dostane druhou žlutou kartu. Chyběl by nám totiž v tom nadcházejícím domácím zápase," prozradil hranický lodivod.

Hosté se sice ve druhé půli zlepšili, ale dorazila je třetí branka, kterou dal po Schronerově trestném kopu kapitán Literák. „Zápas rozhodla střelecká potence Honzy Staška. Poté jsme měli utkání pod kontrolou. Soupeř byl snaživý, ale my jsme dobře pracovali v defenzívě. K ničemu vážnějšímu jsme je nepustili," řekl po utkání spokojený kouč Lískovce Karel Orel.

Sezonu tak Lískovečtí zakončí v sobotu 14. června na hřišti petrovické Lokomotivy.

Branky: 6. a 36. Staško, 56. Literák. Rozhodčí: Streit – Futerko, Slavík. ŽK: Alaev, Kušner, Pokorný (vš. Hranice). Diváci: 100.

Lískovec: Hlaváč – Hopp, Javorek, Literák, Musiol – Šigut (74. Curylo), Coufal, Juříček, Schroner – Staško, Glembek (81. Koloničný). Trenér: Karel Orel.

KRAJSKÝ PŘEBOR

SK BRUŠPERK – TJ VENDRYNĚ 1:2 (1:0)

Domácí byli v prvním části hry iniciativnějším celkem, do kabin odcházeli s jednobrankovým náskokem, když se po půlhodině hry prosadil Polášek. „Byl to jejich poslední domácí zápas, chtěli se rozloučit se svými diváky vítězstvím. Nám jakoby chyběla energie, naše trápení předznamenala šance Plisky. Přízemní centr na pětku se pokusil trefit patičkou, což se mu však nepovedlo," řekl trenér Vendryně Zdeněk Černek. Po změně stran začal jeho celek na trávníku dominovat a po hodině hry se dočkal vyrovnání. Stoszek zahrával trestný kop, sudí nechal standardní situaci opakovat a Chlebek vyrovnal. V nastaveném čase strhl vítězství na stranu Vendryně Stoszek. „Klobouk dolů, jak se kluci s nepříznivým vývojem poprali. Ve druhé půli jsme pozměnili sestavu, domácí se postupně začali vytrácet. Měli jsme nespočet šancí, rozhodující gól se nám však dlouho nedařilo vstřelit. Třem bodům jsme šli naproti," dodal Černek. Smutný byl po utkání domácí kouč Leon Dostalík. „V prvním poločase hráli kluci dobře a zaslouženě jsme šli do vedení. To jsme po změně stran bohužel neudrželi, na bod jsme ale dnes určitě měli," řekl.

Fotbalisté Brušperku již ví, že je sestup z nejvyšší krajské soutěže již nemine. Naposledy svěřenci trenéra Leona Dostalíka podlehli doma s Vendryní 1:2.

Branky: Polášek - Chlebek, Stoszek.

Brušperk: Eliáš – Cigánek, Jaroš, Vančo, Pavlas – Bačo (70. Ščigel), Polášek (85. Šlesinger), Ručka, Vodvářka – Dvořák, Galajda. Trenér: Leon Dostalík.

Vendryně: Csikán – Buzek, Chlebek, Broda, Fojcik – Kohut, Martinčík, Hanus, Baron (46. Repaský) – Stoszek, Pliska (46. Kajfosz). Trenér: Zdeněk Černek.

HÁJ VE SLEZSKU - FRÝDLANT N. O. 1:2 (0:2)

Poučeni z předešlého domácího nezdaru začali fotbalisté Frýdlantu více aktivně, což se jim nakonec vyplatilo. Už ve 2. minutě našel Žáček na zadní tyči číhajícího Papřoka, ale ten mířil pouze do brankáře Rozhona. V 16. minutě už ale udeřilo. Chlebek poslal z rohu míč přesně na hlavu Prečiho a hosté šli zaslouženě do vedení. Než se stačili opařeni domácí vzpamatovat, inkasovali podruhé. To se přízemní střelou prosadil Vyvial. Když pak v závěru poločasu prováhal tutovku M. Němec, skončila první pětačtyřicetiminutovka výhrou hostí 0:2.

Krátce po změně stran odpustil rozhodčí domácím penaltový zákrok na pronikajícího Chlebka. Domácí trenér Miroslav Karas provedl změny v rozestavení a v 64. minutě bylo po spolupráci exligistů Kiši a skórujícího Lukeše 1:2. Závěr utkání přinesl dramatickou podívanou, hosté si ale výhru již vzít nenechali. „Už podle výsledku nám zápas nevyšel. Chtěli jsme konečně zpečetit naši záchranu, tak budeme bojovat až dokonce. První dva góly padly po našich chybách. Ve druhém poločase jsme se chtěli do zápasu vrátit. Pomohl nám kontaktní gól Martina Lukeše. Doufal jsem, že se nám podaří vyrovnat, bohužel poté jsme se už proti dobře bránícímu soupeři nedokázali prosadit," řekl po utkání domácí lodivod Miroslav Karas. „Je to zasloužená výhra, škoda jen, že jsme neproměnili více brankových příležitostí. Zápas tak mohl být rozhodnutý už dříve," dodal jeho trenérský protějšek Pavel Smatana.

Branky: 64. Lukeš – 16. Preči, 20. Vyvial.

Frýdlant: Jež – Střižík, Junga, Preči, Křiva – Kubáň – Papřok (84. Březina), Vyvial (80. T. Němec), Žáček (88. Ledvoň), Chlebek – M. Němec (68. Šigut). Trenér: Pavel Smatana.

I. A TŘÍDA – skupina B

Stonava - Čeladná 7:3 (3:0)

Ač byli hosté v úvodu agilnější, domácí je vycvičili nakonec z produktivity. V 17. minutě se k odraženému míči dostává Feber a poprvé v tomto zápase pokořuje Murína. O tři minuty později si kanonýr Zoller pohrál s obranou a střelou k tyči zvyšoval na 2:0. Po půlhodině hry je to již rozdílem tří branek, autorem gólu opět Zoller. V závěru poločasu mohl snížit ještě Padych, mířil však mimo branku. Začátek druhého dějství a zlepšení nepřichází. Zollera v samostatném úniku vychytal Murín. V 53. minutě už ale hostující gólman souboj s Feberem prohrává – 4:0. Poté se ke slovu hlásí také Čeladenští. V 63. minutě snížil z penalty Staskevič, o devět minut později upravil Trubač na 4:2. Domácí korigování stavu neznervózní a střídající hráči Frait se Zachatou opět upravují na čtyřbrankový rozdíl. Střelecké hody v závěru ještě vyšperkuje hostující Petr a skóre uzavírající Frait.

Čeladná: Murín (84. Parma) – Machanec, Indra, Čáp (34. Pazděrný), Pyšno (70. Pytlík) – Chýlek, Staskevič, Bláha, Drevňák – Petr, Padych (58. Trubač). Trenér: Petr Nesrsta.

Veřovice - Bystřice 1:1 (0:0)

V úvodní části střetnutí fotbalisté Bystřice jednoho z favoritů soutěže sice potrápili, ale z jejich platonického tlaku nic nevzešlo. Druhá část střetnutí přinesla změnu, zásluhou slovenské spolupráce to bylo 0:1 – Puraš adresoval přesný centr Žuborovi a ten si s ním dokázal poradit. Domácí hráči se s prohrou nesmířili, nejdříve vyrovnali na 1:1 a posléze protivníka mohutně sevřeli. Bystřická defenzíva odolala, hosté si odvezli bod za plichtu. „Naše bodové konto se rozrůstá příliš pomalu, nicméně pevně věřím, že závěr soutěže zvládneme a zachráníme se," neklesl na mysli kouč Bystřice Miloš Koloničný.

Bystřice: Gaszczyk – M. Teofil, L. Teofil, Samek, J. Rusz – Placzek, Klár, Buryan (72. Zahradnik), Puraš – Žubor, Opluštil. Trenér: Miloš Koloničný.

Frenštát p. R. - Raškovice 2:2 (1:1)

Hosté začali ve Frenštátu pěknou střelou Juřici, ta si však cestu mezi tři bílé tyče nenašla. Udeřilo až v 19. minutě, ale na druhé straně, kdy Plachký zužitkoval přihrávky od Štiky. Vyrovnat se povedlo ve 33. minutě Klimkovi, který dorážel odražený míč po střele Škapy. Obraz hry druhé půle si byl velice podobný. Raškovičtí začali šancí Juřici, ten nedal a na druhé straně v 58. minutě trestá Plachký zaváhání hostujícího obránce. Hosté nakonec za svou snahu přeci jen srovnali. V nastavení se dostal míč ke střídajícímu Koláčkovi a ten hlavou srovnal na 2:2. „Dnes se nám vyplatilo hrát až do konce. Po spálených šancích kluci nerezignovali. Prohrát jsme si tady určitě nezasloužili, remíza je myslím si spravedlivá," řekl k utkání hostující kouč Miroslav Onufer.

Raškovice: Škarabela – Šalata (73. Koláček), Špadt, Farský, Kacíř – Juřica (89. Feike), V. Škola, Škapa, Klimek (87. Platoš) – Boráň (82. Kotásek), Vochta (85. Kučák). Trenér: Miroslav Onufer.

B. Albrechtice - Sedliště 3:3 (2:0)

První půle nic nenaznačovala, že by si hosté z Albrechtic nějaký ten bodík odvezli. Už ve 2. minutě otevřel hlavou skóre domácí Béreš, na kterého v 18. minutě navázal Smiga. Sedliště byly blízko gólu v závěru poločasu, ale Krejčok mířil do břevna, následná dorážka Sekaniny zase do gólmana Jačka. Rozhodnutí měl na kopačce v 58. minutě Novák, toho ale gólman Šupolík vychytal a tak udeřilo na druhé straně. V 62. minutě našel Krejčok zpětnou přihrávkou Sekaninu a ten nezaváhal. Uběhlo dalších šest minut a bylo srovnáno! To zaváhání domácí obrany trestal Krejčok. Tentýž hráč pak hlavou poslal v 85. minuty hosty do vedení, jenže domácí mají v týmu Béreše, který lobem upravil na konečných 3:3.

Sedliště: Šupolík – Prudký (62. F. Koníček), Foukal, Javorek, Kmošťák – Mokroš, Kovalík, Bílek (62. T. Majer), Pohludka – Krejčok, Sekanina. Trenér: Josef Sláma.

I. B třída – sk. B

Václavovice - Vřesina 4:1 (2:0)

Dokonalý políček zasadili domácí fotbalisté vedoucí Vřesině. Ta po osmi vítězstvích zaslouženě padla. Výhra Václavovic se začala rodit už v úvodní minutě, kdy se prosadil P. Novotný. Poté hosté získali územní převahu, leč na dobře organizovanou obranu domácího celku si nepřišli. Krátce před přestávkou navíc Berka střelou k tyči zvyšoval na 2:0. Začátky poločasů domácím v tomto zápase vyšly. I po změně stran udeřili zásluhou přesného lobu útočníka Škrkoně. A aby toho nebylo málo, dostal favorit v 67. minutě od téhož hráče čtvrtý gól. Hostům se vzápětí sice podařilo A. Hruzíkem snížit, to však bylo z jejich strany vše. Tedy až na ta dvě nastřelená břevna ve druhém poločase.

Václavovice: Ometák – Habernal, Berta, Hájek, Ludvík – Bednář (Kozel), P. Novotný, Zezulčík, Langer – Berka (P. Sládek), Škrkoň. Trenér: Jaromír Sládek.

I. B třída – sk. C

Dobrá - Staříč 2:2 (1:1)

Derby nakonec skončilo smírem. První změnu skóre přinesla 28. minuta, kdy Palarčík našel z rohového kopu hlavičku Kiszy a ten nedal Smetanovi šanci. Z vedení se domácí příliš dlouho neradovali. Pěknou střelou z poza šestnáctky srovnal stav Kolek. Staříč, který se v posledních zápasech výsledkově trápí, šel do vedení na začátku druhé půle. To zaváhání domácí obrany potrestal Šištík. Dobrá přidala na obrátkách a zásluhou jí byla vyrovnávací branka Damka v 82. minutě.
Dobrá: Lamoš – Pietroszek, Figura (46. Imričko), Šebestík, Šmahaj – Palarčík, Lužný, Fojtík (60. Knödl), Rajnoch, Filipčík – Kisza (35. Damek). Trenér: Tomáš Zářický.

Staříč: Smetana – Kocich, Janota, Váňa, Strakoš – Jukl, Kolek, Prokop, Malý – Kempa, Šištík. Střídali: Matula, Řezáč, Folvarčný. Trenér: Karel Pešek.

Fryčovice – Dobratice 1:4 (1:0)

Souboj dvou nejlepších týmů soutěže nakonec dopadl lépe pro vedoucí Dobratice. Lídr tabulky sice prohrával od 36. minuty, kdy skóroval Rumel. Po změně stran se ale vše změnilo. V 55. minutě fauloval v pokutovém území Makuch a následoval dvojí trest. Stoper Fryčovic totiž vyfasoval druhou žlutou kartu, navíc se pískala i penalta. Tu následně proměnil Hlaváč. Početní výhodu poté hosté náležitě zužitkovali, když se postupně ještě prosadili Marián Causidis, Dobiáš a Farny.

Fryčovice: Ivánek – Hlavatý (77. Plesník), Holub, Makuch, Galásek – Janek (52. Šlosar), Šponiar ml., Soško, Žurovec – Rumel, J. Vrtný (68. Quitt). Trenér: Jan Šponiar st.

Písek – Mosty 2:2 (1:1)

Před týdnem v premiéře to ještě nevyšlo, ale v Písku se nový kouč Mostů Igor Lysek, který na lavičce nahradil Stanislava Kluze, dočkal premiérového bodu. Příliš spokojený nebyl, od svých hráčů prý čekal více. „K zápasu nepřistoupili tak, jak měli, nehráli to, na čem jsme se před utkáním domluvili. Remízu můžeme považovat za výhru," prohlásila bývalá opora mosteckého celku. Lyska potěšil bývalý spoluhráč T. Nieslanik, který dvakrát zareagoval na vedoucí trefy Písku. V obou měl prsty centrující Čmiel, nejdříve přichystal palebnou pozici pro Zogatu a později pro Lubojackého. „Chtěli jsme vyhrát, místo toho jsme doma znovu ztratili. Věřím, že by to vypadalo lépe, kdybychom šli do utkání v plné síle," pravil trenér Písku Vladislav Ligocki.

Písek: Kunák – P. Kajzar – Cieslar, Marian Sikora, Kantor – Fuják (71. J. Kajzar), J. Ligocki, Lubojacki, Čmiel – Zogata, Karpecki. Trenér: Vladislav Ligocki.

Mosty: Cymorek – Lukosz, Šafařík (78. D. Nieslanik), Czepczor, Szotkowski – S. Kufa, Bula (55. Bažant), P. Kufa, Jochymek – T. Nieslanik, Kolář (65. Turek). Trenér: Igor Lysek.

Hnojník – Hrádek 1:1 (1:1)

Všechno podstatné se odehrálo v úvodních pětačtyřiceti minutách, kdy nejdříve Bojko předal míč L. Kluzovi, ten se šikovně uvolnil mezi obránci a přesně zamířil. Na druhé straně výtečně zacílil Ganczarczyk, jeho trestný kop z 25 metrů skončil v horním růžku. Ostatním hráčům se už v koncovce tolik nedařilo, slibné možnosti propásli Jochymek (na straně hostů) a trio Klus, Kušnirák, Jantoš (na straně domácích). „Zvítězit se nám nepodařilo a díky remíze jsme získali stoprocentní jistotu záchrany," našel pozitivum kouč Hnojníku David Grygar. „Připadalo mi, že ve druhém poločase byla obě družstva spokojená s bodem. V našem případě se počítá každý. K záchraně v soutěži budeme potřebovat aspoň čtyři," počítal nahlas trenér hostů Marian Kuczynski.

Hnojník: V. Pielesz – Škarka – Kozel (70. L. Pielesz), A. Klus, T. Jantoš (46. Javorek) – M. Stryja, Kušnirák (80. M. Klus), Komár, Papřok (75. Franek) – Ďurfina, Ganczarczyk. Trenér: David Grygar.

Hrádek: Mrozek – Bojko, Jochymek (80. Rusz), Bauman, Liberda, Turoň – Kisza, Duda, M. Pav, Roček – Kluz. Trenér: Marian Kuczynski.

Jablunkov – Horní Suchá 2:0 (1:0)

Druhé jarní vítězství Jablunkova, na které čekal devět kol, se začalo rodit už v prvním dějství, kdy Hudzieczek potrestal hosty za faul na pronikajícího Szotkowského, který vzápětí spálil vyloženou šanci. Suchá ve druhém dějství nastřelila břevno, nicméně Jablunkov byl o poznání nebezpečnější. Stoprocentní příležitosti se nabízely Čečotkovi, Michálkovi, M. Kluzovi a Hudzieczkovi, jenomže brankář hostů byl doslova k nepřekonání, zaskvěl se několika reflexivními zákroky. Před koncem střetnutí nestačil na opakovanou střelu kapitána Szotkowského, jehož vysunul Šigut. „Myslím, že jsme byli bojovnější a agresivnější, lépe jsme se vypořádali s úmorným horkem. Přestože jsme udělali rázný krok k udržení, zachráněni ještě nejsme," zdůraznil výtečně hrající stoper jablunkovského Spartaku Martin Hudzieczek.

Jablunkov: Pindor – A. Kluz, Hudzieczek (89. Kufa), Marek Sikora, Cienciala – Michálek, Šigut (81. Chrascina), Zowada, Janeczek (51. M. Kluz) – Szotkowski, Čečotka (85. Venit). Trenér: Jan Gomola.

Nýdek – Petrovice 0:2 (0:0). Fotbalisté Nýdku překvapivě nestačili na zachraňující se Petrovice, předvedli jeden z nejhorších výkonů sezony, po kterém vedoucí mužstva Tomáš Michalík jen těžce hledal vhodná slova. „Nemám nic, co bych k tomu řekl. Byl to slabý zápas, divákům se nemohl líbit. Hosté nehráli nic, a my byli ještě horší. Asi nás potkal den blbec, nic nám nevycházelo," pokrčil rameny. Nýdečtí fotbalisté se zmohli na dvě tři nebezpečné střely, obě branky inkasovali ve druhém dějství po rychlých výpadech Interu.

Nýdek: Heczko – Cienciala (46. P. Labaj), Kocur, Babilon, Strokosz – Spratek, Frýda (83. Raszka), Rakowski (76. Sliž), Mazurek (46. Konderla) – Tlacháč, Hadrava (46. R. Labaj). Trenér: Pavel Mazurek.

Finstal Lučina – TJ Durman Staré Město 4:1 (1:0)