RADEK SZMEK
Narozen: 13. srpna 1986
Kariéra: Sokol Písek, Spartak Jablunkov, Fotbal Třinec, Fotbal Frýdek-Místek, Fotbal Třinec, 1. FC Slovácko, Zenit Čáslav, FC Chomutov

Přezdívka: DinoPoté, co se Radek Szmek neprobil do kádru prvoligového Slovácka, zamířil na hostování do rodného Třince a následně do Čáslavi. První část předešlé sezony odehrál v rezervě Slovácka a po půlroce se vydal do odlehlého Chomutova, účastníka ČFL. Stal se posilou ambiciózního, finančně velmi dobře zajištěného klubu s nádherným novým stadionem a vysokými sportovními ambicemi. „Majitelé Slovácka a Chomutova se znají, udržují spolu dobré kontakty. V Chomutově stavěli nový tým a hledali hráče, nějaké jim přislíbilo i Slovácko. Navíc kouč Chomutova Vágner se dobře zná s mým manažerem Nehodou, který mě doporučil. Přijel jsem tam na jeden zápas, trenér o mě projevil zájem. Měl jsem i další nabídky, tak měsíc jsem trénoval individuálně, na Slovácku a v Třinci. Nakonec to dopadlo tak, že mě Slovácko do Chomutova poslalo, takže jsem v podstatě ani neměl na vybranou," objasňuje Radek Szmek, jak se vůbec do Chomutova dostal.

Přestože domů, do Písku u Jablunkova to má 570 kilometrů, v Podkrušnohoří mu nic neschází. Stal se součástí kvalitního týmu složeného ze zkušených i perspektivních fotbalistů a navíc si okamžitě získal přízeň trenéra Roberta Vágnera – někdejšího útočníka pražské Slavie. „Trenér je skvělý. Nejsme pod žádným tlakem, vládne pohodová a kamarádská atmosféra, Pro nás, hráče, je to skvělé," pochvaluje si Szmek pozitivní náladu v chomutovské kabině.

Loni na jaře Szmek nastupoval v pozici hrotového útočníka. Odehrál všechny zápasy, na hřišti nechyběl ani minutu. Zaznamenal čtyři branky a pár asistencí. „Měl jsem trenérovu důvěru. Dařilo se mi podržet míč a sklepávat jej na krajní hráče nabíhající z druhé vlny. Docela nám to šlapalo," vrací se Szmek k jarní části předešlé sezony. Předchozí půlrok se Chomutovu nepovedl, namočil se do sestupového pásma. Na jaře pookřál, vyválčil kolem 30 bodů a posunul se do horních pater tabulky. Nebýt některých zbytečných bodových ztrát, proháněl by celky ze špičky ČFL.

Většinou to tak bývá, že úspěšné období střídá horší. Potkalo to rovněž urostlého útočníka Szmeka i jeho klub. „Asi v půlce jara mě začalo bolet koleno. Vyšetření na magnetické rezonanci odhalilo poškozený meniskus. Bolelo mě to, ale zase ne tak moc, že bych se musel na operaci okamžitě. Rozhodl jsem se vydržet a jaro dohrát. Poslední zápas sezony jsme odehráli v úterý a já šel ve čtvrtek na operaci. Následná rekonvalescence neprobíhala tak, jak bych si představoval. Nejhorší byl první týden po operaci, pak se to naštěstí postupně zlepšovalo. Nakonec se ukázalo, že oddálením operace jsem si ještě poškodil chrupavku, která mě pak trápila," líčí Szmek zdravotní lapálie, které ho potkaly.

V létě začal s tréninkem o dva týdny později než jeho spoluhráči, některé přípravné zápasy a tréninky vynechal. Nebyl zcela v pořádku, a přestože odehrál skoro všechny mistrovské zápasy, ztratil své výsadní postavení na hrotu. „Koleno je stabilnější, soubojů se už nebojím. Necítím se však optimálně, potřebuji se do toho znovu dostat. Máme druholigové ambice, ale moc se o tom nemluví. Vstup do sezony nám ale vůbec nevyšel, úvodní tři duely jsme nezvládli. Velice rádi bychom navázali na jarní výkony a výsledky," přeje si Szmek. V posledním střetnutí jeho tým zabral a porazil 3:1 Chrudim.

(rom)