Dvěstěsedmdesátdevět! Tolik ligových startů nasbíral v české nejvyšší soutěži. Pokud se nestane nic mimořádného, brzy začnou Radimu Kučerovi skákat další. „Zatím jsem absolvoval všechny tréninky,“ hlásil z Rakouska až s dětskou hrdostí. Olomoucký klub tam byl na soustředění v městečku Söchau. Kučera nastoupil pětkrát v základu, z toho čtyřikrát ve stoperské dvojici s Alešem Škerlem a jednou s Tomášem Kalasem, sedmnáctiletým olomouckým talentem, který už patří londýnské Chelsea.

Svým způsobem specifický byl zápas proti vídeňskému Rapidu, byť šlo o přípravu, sledoval ho plný stadion. „Jde vidět, že v Rakousku je Rapid populární klub a že má obrovské množství fanoušků. Ten stadion byl hodně roztáhlý a vešlo se jich tam opravdu hodně. Byla to velká podpora pro Rapid, který se jim navíc chtěl ukázat,“ komentoval utkání s rakouským velkoklubem bývalý frýdecko-místecký obránce. Sigma v něm po čtvrté prohrála.

Hanáci se týden připravovali v rakouském městečku Söchau. „S Bielefeldem jsme rovněž jezdívali do Rakouska, takže vím, že podmínky jsou tu všeobecně vynikající. I tréninkové hřiště je tady na velice dobré úrovni, za chvíli zase odjíždíme do rehabilitačního centra. Takže si nemůžeme na nic stěžovat, soustředění splnilo svůj účel,“ hodnotil pobyt v Rakousku rodák z Vigantic.

Pro Radima Kučeru nejsou rakouské přípravy žádnou novinkou. „Každý rok, co jsem byl v Německu, předtím i se Sigmou, takže šestkrát nebo sedmkrát určitě. Do Rakouska jezdí vesměs všechny mužstva Evropy, je tu celkem chladno a ta hřiště jsou tu doopravdy perfektně připravená,“ pokračuje zkušený bek.

Fotbalový univerzál, kterého pro profi fotbal objevila ve Frýdku-Místku Opava si po návratu na Hanou zvyká na jiný režim. Přece jen rozdíl mezi Bielefeldem a Olomoucí je cítit. „Musím říct, že pro mě je to velký rozdíl. Protože v Německu je to naopak, v zimě byla příprava jenom čtrnáct dní a v létě byla dva měsíce. I letos začíná německá liga o měsíc později. V tomhle je to velký rozdíl. V samotných trénincích to vždy záleží na trenérovi. Když přijde kouč jako Magath, tak je to dřina. Když přijde jiný, je to jiné. Zdeněk Psotka to dělá výborně a příprava má všechno, co má mít. S tímhle nemám problém, vím, že musím všechno odběhat,“ srovnává Radim Kučera.

Radim Kučera

Narozen: 1. 3. 1974
Post: střední obránce
Výška/váha: 188cm/83kg
Kariéra: Vigantice, Dukla Hranice, Frýdek–Místek, Opava, Sigma Olomouc, Arminia Bielefeld, Sigma Olomouc
Statistika v 1. lize: 279 utkání/25 branek
Statistika v bundeslize: 102/7
Statistika ve 2. bundeslize: 18/1
Zajímavost: Pochází z Vigantic, „zázračné“ valašské vesnice (850 obyvatel) u Rožnova pod Radhoštěm, stejně jako další zkušený obránce René Bolf (Baník Ostrava) nebo útočník Milan Baroš (Galatasaray Istanbul).

(dos, rob)