V posledním duelu proti Karviné jste soupeři zbytečnou chybou nabídli vyrovnání, navíc jste neproměnili penaltu. Naštvalo vás to?

Základní věcí bylo vyzkoušení dvou systému hry, v prvním poločase jeden, ve druhém dějství druhý. Bylo to vědomě plánováno bez ohledu na výsledek. V mistrovských zápasech nastanou různé varianty či herní situace a my musíme být připravení na všechny a to po všech stránkách. Neznepokojuje mě vůbec nic, protože ke všemu dochází v přípravě, kdy hráči vyjma zápasů balon příliš často nevidí. Ještě pořád pracujeme především na kondici.

Za jak dlouho začnete klást důraz na herní činnost?

V příštím týdnu. Teď není podstatné, kdo nedá penaltu, kdo udělá chybu nebo nepromění šanci. Důležité je, abychom byli co možná nejlépe připravení na hlavní období, tedy mistrovskou soutěž. U někoho to přijde dříve, u jiného zase později. Mám z toho dobrý pocit, protože sestava se krystalizuje jako diamant ve světle. Utvrzuji se v mnoha věcech, postupně vše směřuje k základním poznatkům a ke kvalitě, kterou chceme mít. Chyba Jardy Matěje je jasným příkladem toho, jak to má vypadat na kraji obrany. Že se zkrátka nemá dělat klička útočníkovi, ale má se přihrát nebo jít do volného prostoru. Penalta byla zase ukázkou toho, jak se nemá kopat. Honza Berger tady kopal penaltu naposledy. To jsou věci, které postupně někam směřují a všechno zlé v přípravě je k něčemu dobré.

Ale podobná zaváháni by jim v mistrovském zápase asi jen tak neprošla, viďte?

To je samozřejmé. Každý je svého štěstí strůjcem a hrát budou jen ti nejlepší. Ať se každý ukáže v dobrém i špatném světle, čas zhodnotí každého hráče. Již brzy budu mít jasno, kterým směrem jít, budu vědět, kdo ano a kdo bohužel ne. Jen si přeji, abychom byli po všech stránkách dobře vyladění na mistrovskou soutěž.

Říkáte, že už začínáte mít jasno. Ale nezamotal vám trochu hlavu třeba levý záložník Miroslav Ceplák, kterého jste postavil na opačnou stranu?

Vedl si tam paradoxně lépe než na své levé straně, ale pokud se nestane něco mimořádného, vpravo je neohrozitelný Pavel Malíř. Ten patří k našim nejlepším hráčům, bojovníkům a tahounům, momentálně má neotřesitelnou pozici. Ačkoliv je fakt, že Mirkovi (pozn. red. Ceplákovi) jde konečně solidně odehraná partie k duhu. Věřím, že taktéž jeho výkony budou mít stoupající tendenci.

Jak se vám zamlouval výkon čerstvých posil Filipa Lukšíka a Zdeňka Konečníka?

V Třinci se neobjevili náhodou, já jsem je tady chtěl a to je podstatné. Jak jsem už jednou řekl, v našich podmínkách nejsme schopni sehnat vynikající hotové hráče z první ligy. Takoví do Třince v této situaci nepůjdou. Nikdo se sem nehrne. No a z těch zbývajících možností jsme získali ty nejlepší, mezi které tito dva hráči patří. Oba mají svou kvalitu, přičemž tam není otazník, ale vykřičník. Není to pro mě žádné překvapení, jsou lepší, než fotbalisté, které jsme v mužstvu měli dřív.

A co testovaný útočník Martin Doubek? Přesvědčil vás o svých kvalitách?

Martin přišel bez zimní přípravy a v zanedbaném stavu, je potřeba dát ho do pořádku. Ještě je na to dostatek času. Teď jde jen o to, zda budou moci v Třinci zůstat oba dva (druhým adeptem je totiž Richard Veselý, jehož přestup nebyl v době vzniku rozhovoru ještě dotažen – pozn. aut.), nebo jen jeden. Nejraději bych si je nechal oba dva. Je mi jasné, že kádr není nafukovací. Uvidíme, co mi výbor oddílu dovolí.

Vypadá to, že mezi pravidelně nastupujícími fotbalisty a hráči z lavičky je znatelný rozdíl. Souhlasíte?

Je to tak, jak říkáte. Chci dát šanci všem a utvrdit sebe i ostatní o své správné cestě. Počet utkání je dostatečně velký na to, abych každého odhalil. Taky není dobré příliš brzy hodnotit někoho negativně nebo pozitivně, je třeba počkat až do závěrečné fáze přípravy a pak tam dát toho, kdo se jeví nejlépe. Někdo může za dva týdny vypadat úplně jinak než teď, je to přirozený výkon. Žádné závěry nedělám, jen vše sleduji a vyhodnocuji. Jsem rád, že jsme odehráli zápas s velmi kvalitním soupeřem, jenž odehrál solidní partii, a že jsme to neměli jednoduché.

Co říkáte na výsledky a výkony mužstva v předchozích zápasech?

Není správné říkat, že to bylo špatné a teď se to zlepšuje. Zpočátku jsme hráli proti ligovým týmům, které jsou po stránce výkonnosti a taktéž i přípravy, úplně někde jinde, protože začínají už v polovině února. Mužstvo začíná plnit základní věci, které tam v tomto období chci vidět. To je pro mne podstatné, všechno ostatní je druhořadé. Příprava probíhá a pokračuje přesně tak, jak jsem si přál, na detaily se teď nedíváme. K ideálu to má daleko jen v tom smyslu, že kvalitní hráči, kteří sem postupně přicházejí, jsou u nás až od poloviny přípravného období. To je daň za druhou ligu a za situaci, v níž se Třinec zrovna nachází.

(rom)