„Odvolal jsem se. Budu dál bojovat a hájit svou nevinu! Tak jako u soudu, kde jsem byl zproštěn všech obvinění,“ řekl mimo jiné v exkluzivním rozhovoru Deníku Michal Hladík.

„Trest mě šokoval. Přijde mi absurdní a spíše jako takový pokus o hledání obětního beránka,“ vnímá v historii české kopané nejpřísněji potrestaný fotbalista. „A pokud to porovnám s ostatními tresty, například těmi, které padaly v souvislosti s aférou pana bývalého místopředsedy FAČR Berbra a jsou dostupné na webových stránkách FAČR, tak ty tresty jsou až směšné v porovnání s mým,“ doplnil Hladík.

V rozhovoru, který si můžete přečíst jen v Deníku, hovoří o samotné kauze, průběhu fotbalového vyšetřování, vztahu s dalšími potrestanými hráči a další budoucnosti.

Michal Hladík ještě ve fotbalovém dresu
U soudu uspěl, FAČR mu napařil 15 let. Hledají obětního beránka, říká Hladík

Podle etické komise byl právě Hladík organizátorem ovlivňování. Hráči Frýdlantu nad Ostravicí byl udělen takto vysoký trest z toho důvodu, že šlo o dosud nejzávažnější případ, který etická komise řešila. Podle ní slíbil Hladík úplatek tehdejšímu hráči Hradce Králové Filipu Firbacherovi, aby zařídil ovlivnění zápasu mezi Rakovníkem a pražským Motorletem, který se hrál v říjnu 2021.

Hladík se podle etické komise prohřešil již dřív a to hned ve dvou utkáních. V srpnu měl nabídnout úplatek tehdejšímu brankáři Valašského Meziříčí Lukáši Pobořilovi ve snaze ovlivnit zápas MOL Cupu jeho Valmezu se Slavičínem. Dva týdny nato měl Pobořilovi nabídnout peníze za ovlivnění dalšího duelu MOL Cupu mezi Valašským Meziříčím a Třincem.

Jde o přelomový, rekordní trest. Tím dosud nejtvrdším byl v roce 2020 sedmiletý zákaz činnosti pro Lukáše Křečka z klubu SK Slaný. Hráč následně neuspěl s odvoláním a ukončil kariéru.

„Etická komise rozhodla o prakticky nejzávažnějším případu match-fixingu po dobu své činnosti. Udělila vysoký trest panu Hladíkovi, který byl organizátorem a k ovlivňování zápasů přemlouval další hráče, naléhal na ně,“ uvedl předseda etické komise Jan Eisenreich po vyhlášení trestu.

Michal Hladík v dresu Frýdlantu nad Ostravicí s číslem 17 v utkání proti Frýdku-Místku.Michal Hladík v dresu Frýdlantu nad Ostravicí s číslem 17 v utkání proti Frýdku-Místku.Zdroj: 1.BFK Frýdlant nad Ostravicí

Deníku se podařilo samotného Hladíka zkontaktovat a udělat s ním exkluzivní rozhovor, který si můžete přečíst od pondělí 5. února. „Odvolal jsem se. Budu dál bojovat a hájit svou nevinu, tak jako u soudu, kde jsem byl zproštěn všech obvinění,“ řekl mimo jiné Deníku Michal Hladík, který naposledy působil v třetiligovém Frýdlantu nad Ostravicí.

„Uvedené prošetřované skutky se měly odehrát v letech 2019 až 2021, tedy v době, kdy Michal Hladík neměl s našim klubem nic společného,“ reagovalo na zprávu o trestu vedení frýdlantského klubu. „I přesto, že ctíme presumpci neviny, rozhodli jsme se přerušit spolupráci s Michalem Hladíkem až do definitivního rozhodnutí,“ doplnili v prohlášení členové výkonného výboru 1. BFK Frýdlant nad Ostravicí.