„Trenér Kufa působil u mužstva již osmým rokem, takže se výbor fotbalového oddílu rozhodl pro změnu. Zkrátka jsme chtěli, jak se říká, nový impuls,“ řekl k výměně kouče organizační pracovník Radek Procházka. Novým trenérem Smilovic se tedy stal Pavel Smatana, který je znám ze svého dřívějšího působení ve Frýdku-Místku, Dobré, Frýdlantu a naposledy v Nošovicích.

Pavle, s Nošovicemi jste hráli v okresním přeboru. V tak nízké soutěži jste ještě netrénoval. Jak tedy hodnotíte svou půlroční anabázi v přeboru?

I okresní přebor je soutěží, která má svou kvalitu. Musím se ale přiznat, že celkovou úrovní této soutěže jsem zklamán. Je to asi především tím, že jsem se spíš pohyboval ve vyšších soutěžích, takže jsem na tyto podmínky nebyl vůbec zvyklý. Je to čistě amatérská soutěž se vším všudy. V některých oddílech sice najdete pár dobrých fotbalistů, ale mně to připadalo tak, že ti kluci už nemají zájem na sobě pracovat tak, aby se dostali výše. I v Nošovicích je pár hráčů, kteří by mohli hrát vyšší soutěže, ale jejich přístup k fotbalu není až tak ideální. Na to vše jsem si zkrátka za tu chvíli nezvykl.

Od nové sezony odcházíte trénovat do Smilovic, které hrají druhou sezonu v I. A třídě. Kdy vás představitelé klubu poprvé oslovili?

Bylo to zhruba před třemi týdny.

Překvapila vás jejich nabídka?

Víceméně ano. Prozatím jsem směrem od Frýdku na Třinecko nikdy netrénoval. Tedy kromě Dobré. Samozřejmě, že Smilovice jsou ambiciózním týmem, který má zázemí na velice dobré úrovni. Myslím si, že v tomhle týmu bude má trenérská práce úplně jiná, než byla dosud v Nošovicích.

Měl jste i jiné nabídky?

Měl, ale nechtěl bych je blíže specifikovat. Domluva se Smilovicemi byla velice rychlá a korektní.

Stačil jste se již seznámit se smilovickým kádrem?

Byl jsem se podívat na utkání, které hráli kluci proti hokejistům Třince. Jednalo se v podstatě o závěr loňské sezony, ještě než kluci odjeli na dovolenou. Některé hráče ale znám i z dřívější doby. Například útočníka Ganczarczyka z jeho působení v Českém Těšíně. I s Vlastou Klarem se známe delší dobu.

Přivedete si do Smilovic některé fotbalisty, které jste před časem trénoval?

To je věc, o kterou se budu jak já, tak i vedení klubu pokoušet. Ve Smilovicích hraje spousta hráčů z Těšínska či Třinecka. Budu se snažit, aby se do Smilovic dostali i frýdecko-místečtí fotbalisté. Některé hráče mám již vyhlédnuté. Momentálně s nimi jednáme, ale z logických důvodů samozřejmě jména ještě udávat nebudu.

Určilo vám vedení klubu již nějaký cíl, který musíte splnit?

Cíle prozatím ještě nemáme stanovené. Vše se upeklo narychlo. Jak jsem již řekl, Smilovice jsou velice ambiciózním mužstvem. Věřím, že se v klubu budou chtít pohybovat v horní polovině tabulky. A časem by se zde mohlo bojovat o krajský přebor.