close zoom_in Pohled do historie jim jistě dodá sílu! Fotbalisté Frýdku-Místku se ve čtvrtek pokusí oprášit jednatřicet let starou pověst týmu, který v ligové sezoně (1976–1977) dokázal hned dvakrát Spartu porazit.

Lipina, jak se klubu ze Stovek od nepaměti přezdívá, se ve své jediné ligové sezoně sice nezachránila, ale přesto zanechala velmi sympatický dojem. A právě dvě výhry nad Spartou jsou navždy zapsány zlatým písmem v historii klubu. „Hodně rád vzpomínám hlavně na domácí zápas, který jsme vyhráli ve Stovkách 3:2,“ uvedl bývalý hráč klubu Ivan Kopecký, který si už nevzpomněl, že se jeho tým radoval po dvou brankách Levinského a trefě kanonýra Marchevského. „Je to přece jen už dávno. Utkání se hrálo na sněhu, okolo hřiště byly sněhové bariéry,“ vybavil si Kopecký.

S nostalgií vzpomíná na báječnou atmosféru, která 10. dubna 1977 ve Stovkách panovala. „Zápas sledovalo deset tisíc fanoušků, kteří nás nakonec dohnali k výhře,“ poznamenal Kopecký, jehož tým dokázal vyhrát (1:0) i podzimní zápas na Letné. „Pro mě osobně to byly se Spartou vždycky hodně vyhecované duely. Jako odchovanec Slavie jsem proti ní měl vždycky velkou motivaci. V sešívaném dresu jsem si při vzájemných zápasech se Spartou moc radosti neužil, ale v tom frýdecko-místeckém jsem si vše vynahradil,“ usmál se Kopecký.

Frýdek-Místek změřil se Spartou síly dvakrát i rok předtím ve druhé lize, kdy doma remizoval 0:0 a na Letné prohrál 0:3. „Tehdy jsme do první ligy postoupili z prvního místa, Sparta byla o bod druhá,“ řekl Kopecký.

close zoom_in

Ze stávající funkce čestného předsedy Frýdku-Místku těší, že se po dlouhých letech nejúspěšnější tuzemský fotbalový klub ve Stovkách představí. „Sice to neprožívám tak intenzivně jako fanoušci, ale v každém případě to je pro celé město velký svátek. Vždyť k nám přijede lídr ligy s řadou reprezentantů,“ podotkl Kopecký, který věří, že si utkání užijí diváci, hráči, trenéři i všichni funkcionáři klubu. „Je to pro všechny velká odměna. Není to totiž tak dávno, kdy to s fotbalem ve Frýdku-Místku nevypadalo dvakrát růžově,“ připomněl i smutné období fotbalového klubu z Frýdku-Místku.

Pod vedením trenéra Radka Látala ale tým herně pookřál a kromě slušných výsledků ve třetí lize i podruhé v řadě trápí favority v Poháru ČMFS. Loni ve Stovkách vypadl Baník a hodně se trápil Jablonec. Jak na tom bude pražská Sparta?

Lístků na Spartu je stále dost

V předprodeji zmizelo již kolem 8000 vstupenek. Hlavní tribuna (2300 diváků) je zcela vyprodána, v prodeji zůstává zhruba 2500 lístků do ochozů. Lístky stojí 80 Kč a brány stadionu se otevřou ve 14 hodin. Utkání začíná dnes v 16.30 hodin. (sch)

VP Frýdek-Místek v první lize (1976–1977):

Skončil na předposledním 15. místě, když vybojoval 23 bodů. Na čtrnáctou Trnavu ztrácel tři body.

Soupiska: A. Jurásek, J. Pasyk – J. Barčák, V. Coufal, J. Čermák, T. Duda, Fabík, Z. Gál, L. Juřica, P .Kokeš, I. Kopecký, L. Kubalák, M. Levinský, M. Lovíšek, J. Marchevský, J. Markusek, M. Mička, J. Mrázek, V. Pěcháček, J. Šeděnka, M. Targoš, D. Zbončák. Trenér: Ján Zachar

Sparta se už zajímá o zápas ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek/ Sobotní utkání Frýdku-Místku s rezervou Olomouce sledoval také Daniel Drahokoupil, pozorovatel pražské Sparty, která se ve Stovkách představí už ve čtvrtek (16.30 hodin) v utkání 3. kola Poháru ČMFS

Co jste říkal výkonu Frýdku-Místku?

Těžko hodnotit. Je to zkreslené, protože Olomoučtí sem přijeli se šesti hráči širšího prvoligového kádru. Frýdek-Místek měl dobré věci směrem dopředu, ale hodně chyboval v defenzívě.

Kudy tedy povede cesta na snadné zdolání třetiligového soupeře?

O žádném snadném postupu nemůže být ani řeč (rezolutně). Nic nepodcenit, připravit se na utkání, být v něm aktivní a nehrát profesorský fotbal, to je jediná cesta, jak v zápase s Frýdkem vyhrát.

Víte, že Frýdek v minulém ročníku poháru vyřadil ostravský Baník a namále měl v dalším kole i Jablonce?

Víme o tom. A právě kvůli toho nesmíme nic podcenit. V našem nabitém programu kdy v pondělí hrajeme s Teplicemi, potom nás čeká Liberec a následně doma v derby Slávie. K tomu ještě odveta Poháru UEFA s Dinamem Záhřeb. Pro hráče je pohár dalším únavným cestováním a navíc se bude jednat o další těžké utkání. Asi zde dorazí i hodně diváků, nebude to snadné. Trenér Lavička nechce nic podcenit, pro postup do dalšího kola uděláme maximum. (sch)

ALEŠ UHER,

ROBERT SCHEDLING