Tak to je pro mnohé fotbalové odborníky šok. Nebývá totiž zvykem, aby se trenéři měnili krátce před zahájením mistrovských soutěží. Ve Frýdku-Místku k tomuto kroku ale sáhli. Dle vyjádření klubu se stávající kouč Milan Duhan nedohodl s novými akcionáři MFK na podmínkách, a tak dal klubu ze Stovek po třech letech vale. Na jeho místo byl velice rychle dosazen slovenský trenér Vladimír Goffa, který čerstvě převzal na Slovensku druholigový celek Duslo Šaľa. „Byl jsem tam sotva tři týdny. Když přišla nabídka Frýdku, požádal jsem tamní vedení o velkorysé gesto, aby mě do Čech uvolnili. Nebyli zrovna dvakrát nadšení, ale pustili mě," nechal se slyšet nový trenér Valcířů, který v roce 2008 spolupracoval v MŠK Žilina s trenérem Pavlem Vrbou.

Jaké jsou první dojmy z prvního tréninku, který jste ve Frýdku-Místku vedl?

Ptáte se na mé první dojmy? Jedním slovem, skvělé. Pohyboval jsem se v útrobách stadionu, nikdo o mě ještě nevěděl a neznal mě. I přesto mě všichni zdejší dorostenci a žáci, kteří právě docházeli na trénink, pozdravili. To byl úžasný pocit, že jsem přišel do slušeného prostředí, kde jsou všechna družstva, funkcionáři, zaměstnanci i fanouškové jedna velká rodina.

Co rozhodlo, že jste nakonec Šaľu vyměnil za druholigový Frýdek?

Tak v druholigové Šali jsem byl novým trenérem. Přípravu jsem tam vedl pouhé tři týdny. Cítil jsem se tam ale výborně, hráči úžasně pracovali a motivovali mě. V létě navíc klub přivedl dobré posily. Já však několik roků sním o tom, dostat se na českou či polskou ligovou scénu. Zatím jsem v zahraničí trénoval jen tři sezony na Maledivách a jako hráč pět let v Rakousku. Když však přišla nabídka z Frýdku-Místku, požádal jsem vedení o velkorysé gesto, aby mě do Čech uvolnili. V klubu z toho dvakrát nadšení nebyli, ale nakonec mě pustili. A moje motivace? Pamatuji si, že tak někdy před rokem jsem žasnul, když jsem se dočetl, že na zápas Frýdku s Třincem přišlo okolo šesti a půl tisíc diváků. Tak to musí být paráda hrát před takovou famózní návštěvou, řekl jsem si tehdy. A to jsem vůbec netušil, že se tady někdy dostanu. Splnil se mi sen, jsem za to šťastný.

Jakým herním stylem se budete chtít s týmem ve FNL prezentovat?

Tak nejdříve musím poznat typologii zdejších hráčů, jejich mentalitu a současně respektovat i kvalitu našich soupeřů. Nejsem populista, abych měl velké řeči, že nabídneme divákům atraktivní fotbal. Výsledek 0:0 ale pro mě není. V každém případě budeme chtít hrát na vítězství. Přímočaře, kolmě, rychle a agresivně. Nechci rozhodně hrát fotbalovou házenou na množství přihrávek, ale rychlý přechod z defenzívy do ofenzívy a naopak. Zápasy nevyhrávají nejlepší hráči, ale vítězné typy, dobrá parta, správná chemie v kabině, správně namixované posty a především modrobílé srdce, které musí bít pro klub. Fotbal je zábava, ale na prvním místě kladu zodpovědnost vůči městu, sponzorům a fanouškům.

Začátek sezony ale jednoduchý nebude. Doma hrajete s Opavou, pak jedete na Sigmu a hostíte Táborsko. To bude doslova křest ohněm…

Určitě je to respekt vůči soupeřům, ale já se držím hesla, že každé vítězství začíná odvahou.

Jak vzpomínáte na vaši spolupráci s trenérem Vrbou?

Byl jsem jeho asistentem v Žilině v roce 2008. Je to úžasně charismatický trenér, zkrátka člověk s velkým Č. Skromný, kamarádský a férový. Na nic si nehrál, respektoval i cizí názory. Mnoho jsem se od něj naučil. Velmi mu fandím v jeho funkci trenéra České reprezentace a udělám vše pro to, aby se jako čestný host objevil i na zápase Lipiny.

VLADIMÍR GOFFA

Narozen: 1. prosince 1959

Hráčská kariéra: Žilina, Bánská Bystrica, Martin, Neusiedl am See (Rakousko)

V lize odehrál: 105 utkání (16 branek)

Trenérská kariéra: Žilina (asistent trenéra Vrby), Slovan Bratislava, Dubnica, Prievidza, Rimavská Sobota, Dolný Kubín, ŠKP Devín, Kysucký Lieskovec, FC Hurriyya (Maledivy), New Radiant (Maledivy), Liptovský Mikuláš, Duslo Šaľa. V letech 2000 a 2001 byl asistentem trenéra Stanislava Grigy u slovenské reprezentace do 21 let.

Úspěchy: Získal dva mistrovské tituly na Maledivách, je účastníkem asijské Ligy mistrů