Frýdecký obránce v pozápasovém rozhovoru s fanouškem.Utkání domácích Valcířů s Kroměříží bylo pro tohoto zkušeného zadáka posledním v bílo-modrém drese. „Ve Frýdku končím, fotbal si už zahraji jen na nižší úrovni," prozradil Staněk.

Vzpomenete si ještě na své fotbalové začátky?

Samozřejmě si na vše pamatuji. S fotbalem jsem začínal v sedmi letech v Sobotíně, což byla vesnička vedle mého rodiště. S trochou štěstí jsem se dostal do výběru Olomouckého kraje, kde jsme hráli spoustu zápasů. Ve třinácti jsem pak zkusil štěstí v nedalekém Zábřehu na Moravě. Tam jsem ale vydržel jen rok, jelikož si mě všimli tehdejší trenéři ostravského Baníku Petr Janoušek s Petrem Huvarem. Od čtrnácti jsem vlastně hrál za Baník až po muže. Posledních pět let jsem už strávil tady ve Stovkách.

Na jaké trenéry si teď nejraději vzpomenete? Který vám dal fotbalově nejvíce?

Přiznám se, že tuhle otázku jsem už dostal několikrát. Víte, ono je to těžké, protože každý trenér vám něco dá, ale je jasné, že ne vždy se hráči trenérovy metody líbily. Já si ale stojím za tím, že mi nejvíce dali Petr Janoušek a po něm pak Pavel Malura, který mě vedl v dorosteneckém věku a poté i chvíli v mužích. Ten mě asi naučil nejvíce, a to jak fotbalově, tak i po stránce lidských vlastností. Jestli ale vezmu v potaz ligu v mužích, tak já neměl problém ani s panem Jarabinským. Uznával jsem i Pavla Hapala, který trénoval po něm, ten mi také v lize hodně dal. Na tyhle trenéry v Baníku budu určitě vzpomínat.

Utkáním s Kroměříží jste uzavřel svou fotbalovou kariéru na profesionální úrovni. Jak těžké bylo si říct, tak, a teď s fotbalem končím?

Je to zvláštní, ale jelikož já jsem si už vnitřně určil své hodnoty a řekl jsem si, co chci dál dělat, bylo to vše snazší. S fotbalem ale končit nechci, určitě budu ještě někde hrát. Vzhledem k tomu, že jsem si našel zaměstnání a na téhle úrovni se pouze v odpoledních hodinách netrénuje, neměl jsem jinou možnost.

Máte už nějakou konkrétní nabídku?

Nějaké nabídky jsem už obdržel, ale teď jsem ve fázi, kdy jsem tohle ještě vůbec neřešil. S frýdeckým vedením jsem měl dohodu, že do konce podzimu budu v mistrovských zápasech k dispozici. V práci se ještě stále zabydluji, takže bych to spíš chtěl vyřešit až někdy kolem prosince, tak, abych od ledna měl jasno, kde bych měl hrát. Už ale teď můžu říct, že jsem za všechny nabídky rád, ale musí se vše skloubit s mou prací.

Když rozhodčí Cieslar naposledy foukl do píšťalky, co vás v tu chvíli napadlo?

No hlavně doufám, že to nebylo naposledy (smích). Ale přiznám se, že mě fakt nic nenapadlo. Kluci si už sice ze mě dělali srandu, že je to můj poslední zápas, a tak…já to tak ale nebral. Já se na tuhle situaci chystal už delší dobu, takže jsem byl připraven. Možná to všechno přijde ještě časem, ale nějak zvlášť jsem to neprožíval.

Po skončeném domácím zápase s Kroměříží pověsil Staněk své kopačky na pověstný hřebík.

PO SKONČENÉM domácím zápase s Kroměříží pověsil Staněk své kopačky na pověstný hřebík. Foto: Deník/Robert Schedling

Když se řekne Frýdek-Místek, co se vám hned vybaví?

Možná to bude znít zvláštně, ale pro mě to byly asi nejlepší fotbalové chvíle, které jsem zažil. Od prvního momentu, co jsem tady přišel, tak se Frýdek stal mou srdcovou záležitostí. Podle mě tomu hodně pomohl předseda oddílu Radek Myška. S ním jsme se vždy bavili a řešili vše na rovinu. I proto jsem se tady cítil v pohodě. Určitě se mi odsud nebude lehko odcházet, ale na zdejší působení budu strašně rád vzpomínat.

Nechystáte se podobnou cestou jako váš bývalý spoluhráč Karel Maceček, který šel hrát fotbal do nižší soutěže a k tomu začal ve frýdecko-místeckém oddíle působit jako trenér mládeže?

Neříkám, že jsem v koutku duše o trenéřině jako takové nikdy neuvažoval, ale asi by pro mě nebylo to pravé ořechové trénovat někde ve vyšší soutěži. Práce s malými fotbalisty by mě určitě lákala víc, ale vše by záleželo také na faktu, jak by se vše dalo skloubit s mou prací. Pokud by však nějaká taková nabídka přišla, zabýval bych se jí, jelikož bych rád své nabyté zkušenosti někomu rád předal.

Zpráva o vašem konci ve Stovkách spoustu zdejších fanoušků zaskočí. Budou mít možnost vás i nadále vídat na zápasech Frýdku-Místku?

Tak to každopádně. Už i díky tomu, jaká je zde výborná parta kluků. A to je další důvod, proč se mi odsud bude těžko odcházet. Neříkám, že jinde super partu nemají, ale já si nějakým způsobem na tyhle kluky tady zvykl. Pokud mi to čas dovolí, tak se vždy rád na kluky přijdu podívat. I do práce budu vlastně jezdit kolem stadionu, takže o Frýdek se budu i nadále zajímat a podporovat jej. Není to tu nastartováno špatným směrem, možná, kdyby se postoupilo, mohlo by se vše ještě zlepšit a posunout výš. To se uvidí a rozhodne až na jaře.

Myslíte si, že frýdecký klub je připraven pro vstup do profesionálního fotbalu?

V téhle chvíli si myslím, že klub první krůčky dělá. Třeba dva roky zpátky jsem si myslel, že na to připraven ještě není. Postupem času se to tu ale všechno mění. Věřím, že kdyby se postup podařil, že by to zdejší klub ustál.

Vy jste nebyl vždy obráncem, že?

Máte pravdu, já byl v Zábřehu dokonce útočníkem. Tenhle post jsem si zahrál dokonce i v ostravské juniorce a mužích. Pak jsem dost zápasů odehrál i na postu středního záložníka. Toho obránce jsem začal hrávat až ve Frýdku, kde mě tam stavěl trenér Látal. Mě ale žádná pozice nikdy nevadila.

Vedete si nějakou kroniku? Víte vůbec, kolik jste dal branek?

Kroniku si nevedu, ale už táta mi schovával nějaké věci a články. Říkával mi, že bych si vše měl schovat a já jsem za tohle rád, že to mám.

Vy jste si ve své kariéře zahrál vedle takových fotbalistů, jakými byli například Slončík, Látal, Čížek, Drozd a další. Na které své spoluhráče budete nejraději vzpomínat?

Řeknu to takhle, všichni tihle hráči, se kterými jsem měl tu možnost si zahrát, mi po fotbalové stránce dali strašně moc. Pro mě byl ale absolutní ikonou Radek Slončík, a to není kvůli tomu, že pocházíme ze stejného kraje. Radek je skvělý člověk a jako fotbalista byl přímo neuvěřitelný. Ale já si strašně vážil i takových hráčů, jako Radek Látal či Martin Čížek. To jsou hráči, ke kterým jsem měl velký respekt, tihle kluci se ke mně nechovali nijak povýšeně a právě kvůli tomu jsem si jich vážil a obdivoval.