Jenomže stačilo málo a Tomášovi se zhroutil svět. Přišla vážná zlomenina nohy a mladý fotbalista padl na dno. A aby toho nebylo málo, Tomáš dostal další těžký direkt, zemřela mu maminka. Nakonec přestoupil na Žižkov, kam si ho vybral odborník na mládež Pavel Malura, ovšem ten pod žižkovskou televizní věží brzy skončil a tím i ochranná ruka nad Tomášem Mrázkem.

Další životní kotrmelec zažil mladý fotbalista na hostování v Bystrci – byl zapleten do korupční aféry. V té chvíli se zdálo, že byl pohřben další fotbalový talent. Mrázek se ale dokázal postavit na nohy, přes nižší slovenské soutěže se dere nahoru.

Nyní se mu rýsuje jedná velká šance, možná poslední, a to v dresu Opavy, klubu, ze kterého se vydal do světa.

Tomáši, jste zpátky v Opavě…

Zažívám zvláštní pocity. Vracím se po šesti letech do klubu, který hraje druhou ligu. Opava od mého odchodu prošla celou řadou změn. Svým způsobem si to užívám, momentálně se snažím zapracovat do mužstva, chci být pro Slezský FC platným hráčem.

Nechal jste se slyšet, že kdyby se neozvala Opava, tak do jiného týmu druhé ligy byste z Třince nešel…

V Opavě jsem, dá se říci, fotbalově vyrostl. Hrál jsem tady od šesté třídy, to vychází od nějakých dvanácti do dvaceti let. Neměl jsem důvod z Třince za každou cenu utíkat. Ozval se mi ale Dan Kutty, kterého si pamatuji ještě z kabiny opavského áčka.

Domluvili jsme se, navíc to mám kousek domů, Opava hraje druhou ligu, má vynikající zázemí a k tomu nejlepší fotbalové prostředí v celé druhé lize. Každý hráč si hru před takovýmto publikem užívá. To bylo také jedno velké plus, proč jsem se rozhodl, že to v Opavě zkusím.

Když se podíváme nějaký ten rok zpátky, měl jste kariéru skvěle rozjetou. Pravidelně jste dostával pozvánky do mládežnických reprezentací, jenomže pak se staly různé věci a Tomáš Mrázek z velkého fotbalu zmizel…

Jeden z velkých zlomů v mé kariéře přišel, když jsem si zlomil nohu. Hrál jsem s dvacítkou kvalifikaci o postup na mistrovství světa, mohl jsem tam jet. Jenomže přišla vážná zlomenina a já byl jedenáct měsíců bez fotbalu. Pak přišly problémy v rodině, umřela mi máma a já v devatenácti řešil řadu jiných problémů. Přemýšlel jsem o tom, zda budu fotbal vůbec hrát. Zlomenina nohy byla komplikovaná, nakonec jsem byl rád, že jsem se dal dohromady.

I přesto, že jste rok nehrál, dočkal jste se přestupu na Žižkov a zdálo se, že Tomáš Mrázek opět žije…

Zdálo se to. Měl jsem domluvu s trenérem Malurou, že si mě vezme na Žižkov a během roku si mě dá dohromady, protože přece jen pauzu jsem měl velkou. Bohužel pana Maluru po dvou měsících propustili a přišel jiný trenér a celá situace se změnila.

Následovalo hostování v druholigové Bystrci, korupční aféra, ve které figurovalo i vaše jméno…

Ať si o tom každý myslí, co chce. Já o tom vím svoje, jak vše probíhalo a podobně. Pokud bych se chtěl dovolávat spravedlnosti, tak se ji stejně nedovolám. Je už to za mnou, já mám svědomí čisté, žádné utkání jsem neprodal. Navíc já v tom inkriminovaném zápase hrál patnáct minut a nic jsem rozhodně neovlivnil.

Ale potrestán jste nakonec byl. Nejdříve se mluvilo o třech rocích bez fotbalu…

Dostal jsem tři roky, ale vyhrál jsem odvolání u revizní a odvolací komise s tím, že v zahraničí mohu hrát, a já zamířil na Slovensko, kde jsem hrál nejdříve za Púchov a potom v Nových Zámcích.

Ještě předtím jste si ale střihl angažmá v německém Wiedenu…

Měl jsem tam namířeno z Bystrce. S klubem jsem byl domluvený, ale skrze trest jsme se v průběhu mého působení domluvili na ukončení spolupráce. Ale to byl jen jeden z důvodů. V Německu docházelo k reorganizaci nižších soutěží a my jsme museli skončit do čtvrtého místa, ale po jarní části to tak nevypadalo, odvolali trenéra a skončit museli i čtyři hráči, mezi nimi i já.

Z Německa jste se stěhoval na Slovensko. Přišlo ale období, kdy jste byl úplně bez fotbalu…

Po návratu z Německa jsem půl roku nehrál. Byl jsem v trestu, a než se sešla odvolací a revizní komise, nějaký čas to trvalo. Hrát jsem nemohl, ale normálně jsem trénoval, protože se počítalo, že se vrátím. Mně nemohli zastavit v podstatě činnost za něco, co jsem neudělal.

Jak jste se vůbec dostal na Slovensko? V Púchově dal o sobě vědět i váš bývalý opavský spoluhráč Jakub Plánička…

První rok ve druhé slovenské lize se mi povedl. Ve čtyřiadvaceti zápasech jsem dal šestnáct branek a týmu pomohl postoupit do první ligy. Přitom to bylo v době, kdy jsem měl za sebou půlroční pauzu a prakticky jsem jenom trénoval.

A co úroveň slovenských fotbalových soutěží?

Ono se to podceňuje. Vezměte si Trenčín, má výborné mužstvo. Postoupil do nejvyšší soutěže a třeba v Česku by hrál střed tabulky. Samozřejmě, že vše je odvislé od ekonomické situace, ne všechny týmy jsou na tom dobře. Třeba takový Púchov sestoupil z první ligy a doslova jenom přežívá.

Co následovalo poté? Na slovenských internetových portálech se psalo o tom, že jste měl přestoupit do Moldavy…

Udělal jsem chybu. Když jsem dal těch šestnáct gólů, pan Luhový trénoval v Moldavě a já byl s nimi domluvený na podmínkách, ale nějak jsem si to nakonec rozmyslel. A to byla ta největší chyba, kterou jsem v poslední době udělal.

Púchov začal mít finanční problémy, šest sedm měsíců jsme byli bez výplaty a s klubem to šlo z kopce a já jsem dal výpověď.

Poté jste ale z fotbalového prostředí znovu zmizel…

Situace v Púchově byla neúnosná. V únoru, kdy končilo přestupové období, vše vygradovalo, slíbili nám, že všechno vyplatí, avšak tak se nestalo. Neměli jsme na placení bytu a já dal výpověď. Nemohl jsem hrát fotbal, odjel jsem na tři měsíce do Ameriky, kde jsem pracoval, cestoval i odpočíval. Vrátil jsem se poté zpět na Slovensko, kde jsem odehrál třináct zápasu v Nových Zámcích s tím, že v zimní přestávce půjdu někde na testy. Nakonec z toho byl Třinec.

Nyní jste zpátky v Opavě. Můžeme se bavit o vašich cílech?

Když jsem byl v mládežnické reprezentaci, cíle jsem si dával velké, chtěl jsem se někde posunout. Jenomže přišla zlomenina nohy, dlouho jsem se dával dohromady a nebylo to tak jednoduché. Nyní se chci stát platným článkem opavského mužstva a zkusit se vykopat. Ještě nejsem tak starý, udělám vše pro to, abych ve fotbale ještě něco dokázal. Dostat se zpátky na profesionální úroveň nebylo jednoduché, já chci ale ještě výše.

A poslední otázka: Na co podle vás Opava ve druhé lize má?

Těžko soudit po týdnu. Jsou tu ale šikovní mladí kluci, z čehož jsem sám překvapený. Nechybí tu zkušení borci, hlavně vůdce kabiny Lumír Sedláček nebo další, Zdena Partyš s René Formánkem a Láďou Čápem. Tak fungovat by to mohlo. Musíme hlavně chytit začátek, protože co jsem měl možnost vidět já, druhá liga byla loni celkem našlapaná.