„Asi od nějakých 15 let mívám občas zvýšený tlak, ale srdce mám zdravé. Během jednoho letního tréninku, na kterém jsme běhali v Lesoparku, mě najednou začalo píchat u srdce, nemohl jsem se ani nadechnout. Hned jsem se posadil na lavičku a později pod dohledem trenéra zamířil do kabiny. Bolest neustupovala, přijela pro mě sanitka a odvezla mě do nemocnice. Bál jsem se, že je to infarkt, což se ale nepotvrdilo. Pozdější vyšetření vyloučilo i zánět srdce, podle lékařů ty potíže mohly souviset s páteří,“ vrátil se Sebastian Tomsa k děsivým okamžikům.

Mladý obránce se tedy ke kopané vrátil, ale nebylo to však na dlouho. Zapojil se do letní přípravy, ale po pár dnech ji musel opět přerušit. „Dva měsíce jsem měl klidový režim a pak jsem se začal trénovat. Po větší zátěži se mi však udělalo nevolno. Podstoupil jsem řadu vyšetření, která nic zásadního neodhalila, podle výsledků jsem byl v pořádku. Totéž mi řekl i doktor po zátěžovém testu na kole, který jsem dělal na Podlesí. Prý je moje srdce zdravé. Tlak mi však vyskočil nahoru, to stejné se mi přihodilo i při podobném testu, který jsem dělal během vyšetření v Brně. Tam jsem nemohl pokračovat, musel jsem zastavit. Lékař konstatoval, že mám na svůj mladý věk příliš vysoký tlak,“ pokračoval Tomsa.

U jeho slibně se vyvíjející kariéry se najednou začaly objevovat veliké otazníky. Zatím na ně nikdo nenašel odpověď. Talentovaný stoper neví, co s jeho kariérou bude dál.

"Před několika dny jsem byl na vyšetření v Ostravě, kde mi provedli biopsii. Je možné, že mám něco s ledvinami. Výsledky neznám, prozatím na ně čekám. Jisté je to, že další měsíc nemůžu sportovat. Bez fotbalu jsem už docela dlouho, ještě nikdy se mi to nestalo. Během léta jsem trénoval sotva týden. Lékař v Brně mi řekl, že s vysokým tlakem mohu na profesionální fotbal zapomenout, že bych ho možná mohl hrát výkonnostně nebo rekreačně. Nepotěšil mě, ale zdraví je samozřejmě přednější,“ uvědomuje si Tomsa.

Nadaný odchovanec Třince věří, že se dá zdravotně do pořádku a k fotbalu se opět vrátí. „Věřím, že se budu moct znovu hrát. Hodně lidí - rodiče, známí, kamarádi - mě podporují a drží mi palce. Chodím se dívat na domácí zápasy áčka i dorostu. Oběma týmům se daří, snad jim to takhle bude šlapat i nadále. Rad bych byl na hřišti mezi kluky, stejně jako každý hráč, který je zraněný. Doufám, že se můj zdravotní stav zlepší, a že se na trávník zase vrátím,“ nevzdává se Sebastian Tomsa. (rom)