V loňské sezoně fotbalisté Třince dosáhli na lichotivou pátou příčku, která znamená nejlepší umístění za posledních patnáct let. Nebýt zbytečné prohry s Mostem v posledním zápase, družina kapitána Martina Lipčáka, který zůstává brankářskou jedničkou Třineckých, by skončila čtvrtá.

„Hráči mě tenkrát celý týden utvrzovali v tom, že chtějí zvítězit, ale na trávníku to tak vůbec nevypadalo, čímž mě pořádně naštvali. Pokud se někomu z fotbalistů zdá, že třicáté kolo není jako první a už se v něm o nic nehraje, velmi se mýlí. Pokaždé se o něco hraje, o vítězství, o umístění. Teď v létě se hráči prosazovali díky poctivé práci a píli. Doufám, že v tom budou pokračovat i v druholigové soutěži,“ přeje si trenér Třince Ľubomír Luhový.

Během letní přestávky prošlo třinecké mužstvo obměnou. Profesionální kariéru ukončil obránce Jaroslav Chlebek, po vypršení smlouvy odešel útočník Ebus Onuchukwu, hostování skončilo obránci Martinu Minarčíkovi ze Žiliny a záložníkovi Patricku Oboyovi z Mostu. Dva hráče Třinec v létě vypůjčil - forvarda Tomáše Mrázka Opavě a záložníka Ondřeje Byrtuse Frýdku-Místku.

Vedení přivedlo střelce Tomáše Gavláka z Moldavy nad Bodvou, útočníka Radka Szmeka ze Slovácka, který tam z Třince přestoupil a dalšího hrotového hráče Petra Nekudu z Olomouce. Konkurenci na brankářském postu zvýší Filip Klepek z Vítkovic a v zadních řadách defenzivně laděný Tomáš Matoušek z Kroměříže. Střed pole posílili Martin Pospíšil ze Sigmy Olomouc a Jiří Pešek z Vítkovic, jenž naposledy kopal v Lískovci.

„Máme poměrně úzký, ale velmi kvalitní a vyrovnaný kádr. Kdokoliv z hráčů může zaskočit prakticky za kohokoliv. Rozhodli jsme se jít touto cestou, proto ani nepotřebujeme farmu,“ podotýká generální ředitel klubu Edvard Huczala.

Třinecký tým byl nejen obměněn, ale především omlazen, jeho věkový průměr se výrazně snížil. „Do kádru přišli mladí a rychlí hráči, čímž se nám podařilo oživit a zrychlit hru a zlepšit práci s míčem. Náš přechod do útoku bude rychlejší a snad už budeme v zakončení efektivnější. Zjistili jsme, že ti hráči, které vedeme už deset měsíců, mají ještě určité rezervy, výkonnostně se mohou posunout ještě výš. Budeme mít na ně větší nároky, aby se vytvořilo správné konkurenční prostředí,“ pokračuje kouč Luhový. K první fázi obměny přistoupil už v zimní přestávce.

„V zimě jsme se rozloučili s pěti fotbalisty, teď s dalšími pěti. Získali jsme nové hráče, kteří jsou kvalitativně na vyšší úrovni, což je pro nás přínosné. Pořád se snažíme posouvat mužstvo dopředu, ale k tomu je zapotřebí spousta času a prostoru. Jsem přesvědčen o tom, že jsme se vydali správným směrem,“ míní Luhový.

Letní příprava se Třinci povedla. V šesti odehraných střetnutích nepoznal pachuť porážky a pouze jednou remizoval, a to přitom hrál s prvoligovými týmy: Baníkem, Olomoucí, Trenčínem a druholigovými Gliwicemi pošilhávajícími po postupu mezi polskou elitu.

V poháru tým kouče Luhovým snadno přešel přes divizní Slavičín. Spokojený kouč si přeje, aby jeho svěřenci přenesli dobrou formu i do druholigových zápasů. Ten první je čeká na stadionu Zlína. „Přestože v utkání dvou solidních celků budou domácí hráči favoritem, my se pokusíme neprohrát,“ uzavírá trenér.

(rom)