Narazit na Spartu ve čtvrtfinále domácího poháru se třineckým fotbalistům nepoštěstilo. S nejúspěšnějším českým týmem si tak zahráli aspoň v přípravě. Pokud nepočítáme druholigové zápasy Třince proti béčku Sparty a vzájemné souboje jedenadvacítek v juniorské lize, bylo to vůbec první vzájemné měření sil v historii samostatných českých soutěží.

„Byl to pro nás svátek, protože se Spartou by si chtěl v přípravném období zahrát snad každý celek," potvrdil zájem o prestižní konfrontaci s aktuálním vicemistrem kouč třineckého týmu Marek Kalivoda. „Tak složité to nebylo. Známe se s lidmi, kteří tam jsou. Sparta změnu soupeře uvítala, protože pořád hrávala s okolními kluby a přípravné utkání s námi pro ni bylo něco jiného," řekl už dříve generální manažer Fotbalu Třinec Karel Kula a prozradil: „Dělal jsem profesionální licenci s asistentem trenéra Zdeňkem Svobodou. Zavolal jsem mu a zeptal se ho, jestli by neměli zájem si s námi zahrát."

AC SPARTA PRAHA – FK FOTBAL TŘINEC 5:0 (4:0)

V prvním utkání nasadil Třinec do hry tři nové uchazeče a jeho dres – stopera Romana Turka a dva krajní obránce – Konrada Kochana a Tomáše Knötiga. Celek kouče Zdeňka Šťastného nastoupil v plné síle a na strahovském pažitu doslova kraloval. Zhruba v půlce úvodní části hry si o gólové zápisné řekl Nigerijec Fatai, o několik minut později ho napodobil Němec Steinhöfer. Ze strany domácích to nebylo všechno, Dočkal potvrdil pověst penaltového exekutora a o další šancí si řekl i Breznaník. Pátou branku uchazeče o Ligu mistrů vsítil Krejčí. Portugalec Paixao si na premiérový zářez musí počkat, neboť jeho dvěma zásahům předcházelo ofsajdové zvýhodnění. „Tým, který proti nám nastoupil, měl sílu účastníka Ligy mistrů, proto o našich gólových příležitostech nemůže být řeč, dostali jsme se pouze do pološancí. Tři z pěti inkasovaných gólů šly na vrub individuálních chyb těžkého kalibru, další dvě branky připisujeme kvalitě hráčů Sparty. Rozdíl v herních činnostech a v práci s míčem byl mezi oběma týmy markantní. Kluci k zápasu přistoupili velice zodpovědně, i v tom počasí si sáhli na dno svých sil," nalezl pozitivum trenér hostů Marek Kalivoda.

Branky: 25. Fatai, 37. Steinhöfer, 43. Dočkal (pk), 45. Breznaník, 84. Krejčí. Rozhodčí: Váňa – Curych, Petřík. Diváci: 450.

Sparta: Štěch – Mareček (46. Brabec), Polom, Costa – Steinhöfer (59. Chvátal), Vácha (46. Konaté), Hušbauer, Dočkal (46. Shala), Breznaník (46. Krejčí) – Litsingi (70. Mareček), Fatai (46. Paixao). Trenér: Zdeněk Šťastný.

Třinec: Paleček – Kochan (46. Velner), Turek, Hloch, Knötig – Málek, Salachna, Motyčka (72. Dedič), Janoščín (55. Tomeček) – Dočekal (72. Zimka), Malcharek. Trenér: Marek Kalivoda.

AC SPARTA PRAHA – FK FOTBAL TŘINEC 1:1 (1:0)

Ve druhém utkání se proti sobě postavily spíše slabší jedenáctky. V základní sestavě Třince se objevilo několik zkušených fotbalistů, Pražané dali příležitost mladíkům z juniorky, které na place usměrňovali členové širšího kádru – Miller, Chvátal, Shala, Konaté, Jánoš a Juliš. Posledně jmenovaný se probil po levé straně a přesnou střelou dostal Spartu do vedení. Gól podložený slušným výkonem vynesl Julišovi místo mezi vyvolenými, které si kouč Šťastný vzal na soustředění do Rakouska. Na druhé straně si řekl o místo v kádru Slovák Kamenčík, který po přihrávce Samiece z juniorky vyrovnal na konečných 1:1. „Mužstvo jsme rozdělili tak, aby všichni hráči podstoupili přibližně stejnou zátěž. Do utkání zasáhli jak zkušenější fotbalisté, tak také mladí. Musím je pochválit, opět prokázali, že si příležitost zaslouží. Rozhodně mají budoucnost, něco v nich je, mohou se posunout výš, a to je potěšitelné," pochvaloval si Kalivoda a doplnil: „Zimka už za áčko něco málo odehrál, proto mě příjemně překvapili Samiec s Martynkem. Na Kučerovi bylo patrné, že dohání kondiční deficit zapříčiněný zraněním ze závěru jara."

Branky: 20. Juliš – 78. Kamenčík.

Třinec: Brych (46. Bruk) – Velner (46. Joukl), Čelůstka, Hupka, Tomeček (46. Kalfas) – Ferenc (46. Kamenčík), Samiec, Kučera, Ceplák – Zimka (46. Gajdošík), Dedič (46. Martynek). Trenér: Marek Kalivoda.

(rom)