O tom, že by Třinec mohl počtvrté vstoupit do prvoligové řeky, si vrabci na střeše začali cvrlikat ještě předtím, než v prosinci uhodily silné mrazy. První signály přišly současně se soubojem dvou nejlepších mužstev soutěže, Třince a Jeseníku. Když na sebe oba celky narazily podruhé (oba duely skončily 2:2), návrat Třince do elitní soutěže začínal nabírat reálné obrysy. A to i navzdory tomu, že první místo a právo účasti v lize si vyválčil Jeseník. Z důvodu nevyhovující haly se však nejvyšší soutěže zřekl.

„Požádal jsem předsedu Jeseníku Jiřího Gnidu, ať nám to dá písemně, kvůli vyjednávání s případnými sponzory. V minulém týdnu Jeseník oficiálně potvrdil, že do první ligy nejde, a tak jsme mohli podat přihlášku do futsalové ligy a uhradit patnáctitisícový poplatek. O den dříve jsem si svolal členy výboru, hráče a probral to s nimi," prozradil šéf třineckého klubu Josef Cieslar starší.

Jeho svěřenci ho na schůzce obrazně přitlačili ke zdi, a tak mu nezbylo nic jiného, než prvoligovou nabídku akceptovat. „Kluci řekli, že naše druholigové zápasy připomínají hru kočky s myší, že je to už nemotivuje, a proto druhou ligu hrát nechtějí. Mám jejich příslib, že udělají vše, co bude v jejich silách, abychom nejvyšší soutěž udrželi bez případného sponzora i posílení kádru. Hráči slíbili, že si budou na zápasy brát dovolenky a měnit směny, že se dokonce hodlají vzdát nároku na stravné, že si budou jídlo hradit ze svého! Kdybych jim přesto oznámil, že do toho nejdeme, mohlo by se stát, že úspěšné mužstvo se rozpadne a futsal v Třinci nadobro skončí," pokračoval Cieslar.

Třinec do nejvyšší soutěže nakoukl už třikrát, ale nezabydlel se v ní. V prvních dvou případech uhrál jen třináct bodů a skončil poslední. Před rokem to bylo o poznání lepší, ale nakonec skončil předposlední a spadl, do druhé ligy ho doprovodil Mělník. Cieslar, který stál před lety u zrodu futsalového klubu, další pád z ligy už nechce zažít. „Do nejvyšší soutěže se chceme vrátit i kvůli našim skvělým divákům, kteří navštěvovali naše zápasy v hojném počtu. Pokud bychom spadli i počtvrté, mám obavy, že už bych to nerozchodil, případný sestup bych nesl velice těžce," přiznal šéf třineckého futsalového klubu.

K tomu, aby Třinec nezažil další prvoligovou epizodu, byl svým soupeřům zcela vyrovnaným protivníkem a usadil se mezi elitou natrvalo, je zapotřebí mužstvo doplnit o několik kvalitních futsalistů. „Jsme si vědomi toho, že první liga to je velký skok, každý tým tam bude na úrovni Jeseníku, některé bude ještě lepší. V posledních letech jsme hráli výhradně s třineckými odchovanci, výjimkou je jen Polák Sierota z Bielska-Bialé. Pokusíme se stávající kádr posílit i rozšířit. V mužstvu máme řadu hráčů, kteří na první ligu mají, navíc všichni jsou starší a vyzrálejší. Nutně však potřebujeme mít širší soupisku, protože případná zranění z futsalu či velkého fotbalu by nás mohla přivést do pořádného maléru," upozornil Cieslar.

Návrat mezi elitu bude obnášet i změnu tréninkového plánu. Dva tréninky na ligu stačit nebudou, bude třeba trénovat třikrát a upřednostňovat futsal na nejvyšší úrovni před velkým fotbalem v nižších soutěžích – to je úkol pro hráče. Vedení klubu má starosti až nad hlavu, pracuje na rozšíření realizačního týmu. K mužstvu by měl přijít nový trenér, buďto jako hlavní kouč, nebo asistent stávajícího hrajícího trenéra Josefa Cieslara mladšího.

„Dalším úkolem, tím nejzásadnějším, jsou jednání s případnými sponzory. Musíme navýšit rozpočet, abychom byli stabilizovaným a zajištěným klubem. Chceme získat generálního partnera na delší dobu, ne pouze na jeden ligový ročník. Snažíme se oslovit co nejvíce případných sponzorů, jednání jsou v plném proudu, protože do 11. června musíme projít licenční komisí a doložit smlouvy v určité výši," prozradil Cieslar starší.

(rom)