Soupeři, mezi nimiž byl ještě loni rozdíl dvou pater, se proti sobě postavili po dlouhých dvaadvaceti letech. V podzimní části sezony 1990/1991 Třinec ve Žďáru remizoval 0:0, v jarní odvetě svého rivala zdolal 2:1. Celek vedený nynějším asistentem trenéra Lubomírem Vaškem, se tenkrát probojoval do druhé ligy. O totéž by se rád pokusil i v letošním ročníku MSFL, který bude podle expertů (i výsledků) nesmírně vyrovnaný.

Jeden z aspirantů na druhou ligu začal na vlastním stadionu tak, jak se sluší a patří. Po patnácti minutách už měl dvoubrankového „fóra." Nejdříve Eismann rychle hodil aut na Sporysze, ten odcentroval a Gavlák nadvakrát napálil míč do sítě. První pokus mu nevyšel, po jeho hlavičce zazvonila tyč. „Byl v tom kus štěstí, jenomže ten k fotbalu prostě potřebujete. Obránce míč neodkopl, balon se dostal ke mně a bylo to," popsal stručně třinecký útočník Tomáš Gavlák svůj čtvrtý letošní gól.

FK Fotbal Třinec – FC Žďas Žďár nad Sázavou 5:0

FK Fotbal Třinec – FC Žďas Žďár nad Sázavou 5:0

FK Fotbal Třinec – FC Žďas Žďár nad Sázavou 5:0

O deset minut později Třinec rozehrál po levé straně další postupný útok, tentokrát centroval Eismann a na zadní tyči pohodlně hlavičkoval nikým neobtěžovaný obránce Lisický. Zlomený nováček vůbec nevěděl, kam dříve skočit. Kupil chybu na chybu a stěží se dostával aspoň na půlku hřiště. Po prvním poločase mohl prohrávat ještě výrazněji, od dalších pohrom jej zachránila benevolence třineckých hráčů, kteří své loženky lehkovážně zahazovali. Eismann vypálil z voleje mimo, pak při přečíslení dal příliš prudkou přihrávku Gavlákovi, který nevyužil ani pobídku Hupky či hrubku jednoho ze zadáků.

„Vyznávám heslo, že zdechajícího koně je třeba jednoduše dobít a ne dovolit se mu postavit na nohy. V úvodním dějství jsme měli přidat další čtyři branky a hned by se nám hrálo lépe. Nedali jsme góly, za což jsme mohli pykat," řekl gólman Třince Martin Lipčák, který odchytal první zápas ve třetí lize bez obdržené branky.

Třineckému trenérovi Kouřilovi se počínání jeho svěřenců vůbec nezamlouvalo a zřejmě proto jim o poločase v kabině trochu promluvil do duše. „Ještě nikdy ode mě hráči za příznivého stavu 2:0 nedostali za uši tak, jako dnes. Hráči si o to zkrátka říkali," prozradil trenér Třince Miroslav Kouřil a dodal: „Žďár nad Sázavou v nynějším složení zřejmě bude patřit mezi týmy hrající spíše o udržení," odtušil kouč.

Jeho prognózu doložily události na hřišti – střídající Joukl zkraje druhého dějství naběhl na kolmé přihrávky Gavláka a Eismanna a v koncovce si počínal naprosto chladnokrevně – v prvním případě po svém sóle bezmocného Pospíchala obstřelil, ve druhém mazácky přeloboval. „Všiml jsem si, že soupeř hrál v prvním poločase hodně vysoko, proto jsem se snažil zabíhat za jeho obránce a vyšlo to. Oba spoluhráči mi poslali výborné přihrávky, stačilo jen běžet a dát gól," pochválil střelec Petr Joukl své parťáky. Při svém druhém gólu skvostným lobem pohladil na duši všechny fotbalové fajnšmekry. „Gólman vyběhl, už byl blízko. Už předem jsem věděl, že to takhle udělám," dodal.

Přes pět stovek diváků vidělo ještě jeden gól. Po Malířově dravém průniku, který brankář zastavil jen za cenu faulu v šestnáctce, se ani nemusela kopat penalta – míč se dostal k Vlachovičovi a ten střelou do prázdné brány slavil gólovou premiéru ve třetí lize. Trefit se mohl také Christu, byť byl v mnohem těžší pozici. Jeho střelu zpacifikoval Pospíchal.

„Pět nula, k tomu není ani co dodat. Soupeř byl jasně lepší, přehrál nás a zaslouženě vyhrál. Rozdíl mezi mužstvy byl jasně vidět," přiznal trenér Žďáru Petr Nedvěd a odkryl předzápasové taktické záměry. „Bylo nám jasné, že v prvních dvaceti minutách na nás soupeř vlétne, aby dal gól a uklidnil se. Tu branku v páté minutě jsme mu darovali sami po naší obrovské chybě, vzápětí přišel další gól. Za stavu 2:0 proti tak kvalitnímu soupeři moc velká šance na zvrat není. Přesto jsme si řekli, že se pokusíme s výsledkem ještě něco udělat. Jenomže jakmile jsme po pauze dostali třetí gól, bylo po zápase. Za stavu 4:0 nám soupeř svým volnějším tempem umožnil nějaké brejkové situace, my je ale nevyřešili správně."

V pořadí čtvrtý třetiligové střetnutí čeká třinecké fotbalisty v pátek. Svou neporazitelnost se pokusí udržet na hřišti nebezpečného Hulína. „To je úplně jiná sorta. Hulín je mužstvem, které domácí zápasy zvládá. Čeká nás nesmírně těžký zápas," upozorňuje trenér Kouřil.

FK FOTBAL TŘINEC – ŽĎÁR NAD SÁZAVOU 5:0 (2:0)

Branky: 47. a 52. Joukl, 4. Gavlák, 15. Lisický, 84. Vlachovič. Rozhodčí: Priesol, ŽK: Turek, Hlouš, Malínek. Diváci: 521

Třinec: Lipčák – Lisický, Švec (46. Joukl), Cigánek, Sporysz (57. Christu) – Motyčka, Hupka – Malíř, Kyselý (71. Vlachovič), Eismann – Gavlák. Trenér: Miroslav Kouřil

ROMAN BASELIDES