Ve středečním zápase třetího kola Poháru České pošty se fotbalistům Třince povedlo to, co si přeje každý oddíl z nižší soutěže, druhou ligou počínaje – nastoupit proti prvoligovému celku, přitáhnout do hlediště diváky, svést s ním vyrovnaný souboj a nakonec ho vyřadit.

Kvůli bezpečnostním opatřením se pohárový zápas s Baníkem nakonec nehrál na stadionu Rudolfa Labaje, kde Třinec nastupuje ke všem soutěžním utkáním už takřka deset let, ale vedle na rozlehlém Městském stadionu. „Pro náš region to bylo významné utkání. Po organizační stránce to byl fofr, ale rozhodně to stálo za to," potvrdil ředitel fotbalu Třinec Karel Kula a pokračoval: „Ukázali jsme, že fotbal hrát umíme a že naše mužstvo má svou tvář. Náš postup je zasloužený, těšíme se na Mladou Boleslav. Věřím, že fandové si opět najdou cestu do hlediště a podpoří nás."

Postupový gól vstřelil jedenáct minut před koncem střídající útočník Dennis Christu. Hrdina střetnutí patří do početné skupinky třineckých fotbalistů, kteří v minulosti prošli Baníkem. Mezi další patří zadáci Lisický s Cigánkem, středopolaři Kyselý s Jouklem a útočník Prokeš.

„Neměli jsme co ztratit. Do soupeře jsme se opřeli jako jeho rovnocenný partner, i když v prvním poločase se někteří méně zkušení hráči seznamovali s tempem, agresivitou a důrazem ligového týmu. O poločase jsme si řekli, že čas hraje s námi, a že z jedné situace udeříme. Kluci ztratili ostych a nakonec se to opravdu stalo. Těší mě, že jsme udrželi krok s ligovým soupeřem," vrátil se k utkání trenér Třince Miroslav Kouřil.

V prvním kole poháru Třinec vyřadil Havířov, ve druhém uspěl po penaltovém rozstřelu v Hlučíně a ve třetí rundě si vyšlápl na ligový Baník. V osmifinále hraném na dva zápasy Třinečtí narazí na Mladou Boleslav, kterou před pěti lety v poháru vyřadili. I tenkrát seděl na lavičce trenér Kouřil. V roce 2007 Třinec spláchl divizní Slavičín a následně si podal prvoligové celky Zlína, Slovácka (vyřadil je na penalty) a Mladé Boleslavi. Až ve čtvrtfinále fotbalisty Třince zastavil Liberec.

„Jsme sice o něco starší, ale z toho pohledu se zastavil čas a my pokračujeme ve stejném rytmu. Uvidíme, kam až dojdeme. Předně chceme proti každému týmu hrát dobrý fotbal. Nemohu říct, že liga má přednost. Záleží na momentální situaci, rozložení zápasů, zdravotním stavu hráčů, jejich formě. Pokud je mužstvo v dobré kondici, proč se do toho neopřít i v dalších utkáních," položil si řečnickou otázku trenér Kouřil.

Fotbalový svátek, neboli zápas roku, už je pryč. Třinečtí fotbalisté se vracejí ke svým třetiligovým povinnostem. Pokud se chtějí udržet v popředí tabulky, musí v neděli bezpodmínečně vyhrát v Rosicích, které ve třetím kole poháru přešly přes Jablonec nad Jizerou. Neprojeví se na hráčích Třince po výhře nad Baníkem ztráta koncentrace?

„Myslím, že už máme něco za sebou. Kdybych to dopustil, nejsem dobrým trenérem, to si pište," zdůraznil kouč Kouřil a dodal: „Hráči budou na zápas připraveni. Kdyby to tak nebylo, udělám velice rychlý zásah."

Rovněž šéf třineckého klubu věří, že se třinečtí fotbalisté nenechají dílčím pohárovým úspěchem uchlácholit a odevzdají na hřišti všechno. „Teď, když jsme porazili Baník, budeme pro každého favoritem, všichni se na nás budou chtít vytáhnout. Musíme pokračovat v nastoupené cestě a neusnout na vavřínech. Nemůžeme podlehnout euforii. Jeden zápas nic neznamená, podzim je třeba dokončit tak, jak jsme ho začali. Ve druhé polovině soutěže bude hrát proti silnějším týmům, takže se ukáže, jak na tom skutečně jsme. Snad postup přes Baník pozvedne hráčům sebevědomí a budou hrát ještě zodpovědněji," doufá Kula.

Dennis Christu: Je to zatím nejdůležitější gól mé kariéry

O nečekané vyřazení ostravského Baníku z Poháru České pošty na hřišti třetiligového Třince se zapříčinil 23letý útočník Dennis Christu, který pod Javorový zamířil v létě právě z Ostravy. Fotbalista, žijící v Bohumíně, vstřelil jeden z nejdůležitějších gólů své dosavadní kariéry.

Svým zásahem jste potopil klub, v němž jste fotbalově vyrostl.

Je to asi nejdůležitější gól, který jsem kdy vstřelil. Navíc můj první letošní, proto jsem za něho strašně rád. Velice mě těší, že jsem ho dal zrovna v zápase proti mužstvu, kde jsem strávil největší část kariéry.

Po příchodu do Třince jste na sebe prozradil, že váš odchod z Baníku nebyl zrovna idylický. Navýšilo to vaši motivaci?

Ano, patřičnou motivaci jsem samozřejmě měl. Proti svému bývalému týmu jsem se chtěl samozřejmě vytáhnout a ukázat se v příznivém světle.

To bylo vidět už od první chvíle, kdy jste vběhl na trávník. Kuráž před trefou vám dodaly povedené doteky s míčem, pokrytí, klička, přihrávka?

Určitě, přesně tímhle jsem se chytil. Potom už jsem si našel místo, naběhl si na výborný centr Pavla Eismanna. Míč se svezl po tyči, ale já věděl, že se odrazí do brány. Opravdu v ní skončil, za což jsem moc rád.

Trenér Kouřil si velice přál, abyste už konečně protrhl střeleckou smůlu. Je to ten gól, na který jste čekal?

Snad ano. Doposud jsem ve třetí lize nenastupoval od začátku, ale vždy spíše na chvíli. Střelecky jsem se nemohl chytnout. Někdy to tak je, jednou tam útočníkovi padá všechno, jindy zase nic. Mám radost z toho, že branky dává Gavlis (Tomáš Gavlák – pozn. aut.) a táhne naše mužstvo. Já budu trpělivě čekat na svou šanci. Každý gól je pro mě plus a pozvednutí.

Po příchodu vyhlášeného kanonýra Hynka Prokeše se vaše vyhlídky na místo ve výchozí jedenáctce rázem zase zhoršily.

To je pravda. Ale pro mě je to jen dobře, každý hráč potřebuje konkurenci. Jsem rád, že přišel zrovna Hynek. Působili jsme spolu v Baníku Ostrava. Známe se, jsme kamarádi. Je dobře, že Hynek je tu s námi.

V osmifinále poháru narazíte na Mladou Boleslav, dalšího atraktivního soupeře z nejvyšší soutěže.

Postup přes Baník je skvělý v tom, že budeme mít více zápasů a nebudeme muset pouze trénovat. Možná dostanou další šanci fotbalisté, kteří tolik nehrávají. Zápasy pomohou nám všem, hráči v nich sbírají nové zkušenosti.

Pohárového soupeře musíte na nějakou dobu pustit z hlavy, protože už v neděli vás čeká utkání na trávníku Rosic.

To je pravda. Na pohár musíme zapomenout a přichystat se na Rosice. Na oslavu postupu se vhodná chvíle určitě ještě najde.

Slavit budou příznivci, kterých oproti zápasům v MSFL nepřišlo čtyř sta, ale přes dva tisíce. Jak se vám líbila divácká kulisa?

Byla výborná. Těší nás, že jsme fanoušky přitáhli. Snad nás přijdou podpořit i na Mladou Boleslav. Třeba jich přijde ještě víc. Za jejich podporu se jim budeme chtít odvděčit kvalitním výkonem na trávníku.

Vaše fotbalová minulost byla trochu pohnutá. Nacházíte v Třinci to, co jste jinde postrádal?

Ano. V Třinci jsem se zabydlel. Je tu výborná parta, jde nám to na hřišti, proto jsem rád, že tady můžu být. Už jen proto, že chceme vykopat zpět postup do druhé ligy a vrátit Třinec tam, kam patří. 

ROMAN BASELIDES