Smilovice, hrající tři roky pod vedením trenéra Pavla Smatany, vstoupily do sezony poněkud ospale. Na podzim střídaly slabší okamžiky s lepšími, ale o něco více bylo těch méně radostných. V polovině soutěže se Smilovice držely v dolní polovině tabulky.

S příchodem jara jakoby se tým probudil a výsledkově i výkonnostně pookřál. Začal pravidelně sbírat body a svou stíhací jízdu nakonec završil čtvrtým místem, které celý oddíl akceptuje.

„Za cíl jsme si dali skončit do pátého místa, takže plán byl splněn. I díky tomu, že jsme na jaře prohráli všehovšudy jen třikrát. Velkou radost mám z toho, že mladí hráči, kteří se pravidelně objevovali v sestavě, to ve spolupráci s tahouny zvládli a ukázali, že jednou budou dobrými hráči,“ pochválil trenér Smatana perspektivní skupinku Barteczek, Balvar, Bolf, Cupek, Rajnoch a pokračoval: „Mladíkům občas scházela zkušenost a fotbalovost, ale jejich zbraněmi se staly pohyb, snaha a dobrá kondice. Mohu říct, že zkušené borce nahradili.“

V létě projde mužstvo Smilovic nutnou obměnou. Kariéru ukončili obránci Sikora a Kocur, Slušný, Klár a M. Topiarz si ji možná ještě prodlouží. „Zkoušíme několik mladých hráčů, kádr ovšem chceme doplnit jak mladými, tak i zkušenými fotbalisty. Některé věci musíme zlepšit. Nelíbí se mi náš nedůraz, musíme zapracovat na tom, aby naše hra byla tvrdší a agresivnější,“ pravil Smatana.

Fotbalová Bystřice byla opakem Smilovic. Na podzim byla černým koněm, pravidelně brala body favoritům a nakonec se mezi ně zařadila. Pár kol bylo mužstvo trenéra Baumana dokonce překvapivým lídrem I. A třídy. Po podzimu mělo na první pozici nevelkou ztrátu, takže na jaře mohlo postupové aspiranty pořádně prohnat. Mohlo, ale neudělalo to.

V zimní přestávce Bystřici opustilo hned několik stěžejních hráčů (Mrozek, Turoň, Kajfosz, Slíva a Jaworski), přišel pouze útočník Noga ze Smilovic a pár mladíků z dorostu. To však nestačilo a tým se začal propadat tabulkou. Šel od porážky k porážce a tři kola před koncem poklesl na jedenáctou příčku. Nakonec si o tři místa polepšil a skončil celkově osmý.

To už u mužstva nebyl trenér Bauman, kterého vedení tři kola před koncem odvolalo. „Osmé místo je přijatelné, ale i tak u nás převládá nespokojenost. Na podzim to bylo výborné, ale na jaře přímo katastrofální. Nedovedu si vysvětlit, co se stalo, každopádně se mi příliš nelíbil přístup některých hráčů. Takhle by to dál nešlo, s takovou bychom sestoupili,“ zlobil se předseda klubu Zdeněk Gabzdyl.

Novou sezonou bude Bystřické provázet Pavel Vavřač (naposledy Mosty), který už dříve v Bystřici trénoval. Změní se i hráčský kádr, vedení klubu ho plánuje trochu omladit. „Věříme, že sázka na místního trenéra Vavřače byla správná. Do mužstva chceme zabudovat kluky z našeho dorostu - Kantora, Zahradnika a Labaje. Na hostování z Třince jsme přivedli Gaszczyka, Samka a Sniegoně.

Na testech jsou u nás dva mladí fotbalisté z Nýdku, z hostování se vrátili Staniek a Kuczera. Na hostování do Nýdku jsme uvolnili brankáře Mrozka a útočníka Kluze, stoper Turoň zůstane v Hrádku. Pevně věřím, že mladí hráči nahradí nedostatek zkušeností snahou i bojovností a v nové sezoně uhrajeme klidný střed tabulky,“ dodal předseda bystřického oddílu.

(rom)