Fotbalisty MFK Frýdek-Místek čeká dnes od 11 hodin druhé vystoupení na zimním turnaji Tipsport liga, ve kterém se střetnou v derby s Třincem. Do utkání by měl zasáhnout také zkušený obránce Martin Uvíra, o kterého Frýdečtí projevili v zimě zájem. Uvíra není pro fanoušky Frýdku-Místku neznámou, v klubu již působil na podzim roku 2008, kdy však po zranění v utkání s Břeclaví (natržená ledvina) ve Stovkách skončil. „Nejdu úplně do neznáma. Spousta kluků je tady stejných, jako například Švrček s Prepslem. Navíc se znám z opavského dorostu se Žiďasem (obránce Žídek, pozn. red.), ale i s Ondrou Cvernou či Dugem (přezdívka Tomáše Vrťa). Za tu dobu se ve Frýdku nezměnilo ani vedení, pouze trenér," poznamenal pětadvacetiletý fotbalista.

Na podzim jste působil v druholigové Karviné…

S Karvinou jsem se nedohodl na podmínkách, které byly dané. I když vím, že o mě trenéři měli zájem, tak to prostě nedopadlo. Já byl v té chvíli rád, že se zrovna ozval Frýdek, protože jednak ze svého předešlého působení znám tamní město, ale i spoustu hráčů. Vím, že se tam fotbal dělá dobře a je to tam takové, že pracují na těch hráčích, kteří tam jsou. Že každým půlrokem neobměňují deset hráčů, jako je tomu například v jiných týmech. Teď je už jen třeba tu nabídnutou šanci chytnout za pačesy.

Momentálně to vypadá na obrovskou konkurenci na místě stopera, kde jste poslední dobou hrával. Neobáváte se právě tohoto přetlaku, který ve Frýdku je?

Samozřejmě jsem si všeho vědom, ale ta konkurence je dnes všude, nejenom ve Frýdku. Já jsem s tím ale tady šel. Když se přiznám, tak mé ambice jsou stále zahrát si ještě někdy ligu, takže udělám vše pro to, abych se do kádru Frýdku-Místku prosadil. Co se týče sestavy, tak zvládám vlastně tři posty, a to jak stopera, krajního beka či defenzivního záložníka. Od trenéra Duhana mám přislíbeno, že mě chce vyzkoušet na všech těchto místech. Tím by se vlastně ta má konkurence svým způsobem zvětšila, ale také i zmenšila, jelikož budu moci nastoupit na více postech. Snad to vše vyjde a probojuji se do základní sestavy.

MARTIN UVÍRANarozen: 4. dubna 1988
Post: obránce
Kariéra: SFC Opava, Fotbal Frýdek-Místek, SFC Opava, FK Jablonec
(1 ligový start), SFC Opava, MFK Karviná

Vy jste svůj první zápas ve Frýdku odehrál paradoxně proti Karviné, kde jste působil na podzim. Víte, že i první mistrovské utkání čeká Valcíře na hřišti tohoto soupeře?

Ten zápas byl takový specifický, to máte pravdu. Já už měl něco podobného i v létě, když jsem přišel do Karviné. To jsme zrovna nastoupili první utkání proti Opavě, takže mě to vlastně potkalo znovu. No a co se týče mistráku…v Karviné to nemá nikdo jednoduché. Tím, že jsou tam ty tribuny daleko, tak to hřiště na vás působí obrovsky. Navíc Karvinští hrají doma nátlakový fotbal, ale já nevidím jediný důvod, proč bychom tam to utkání neměli zvládnout.

Na svém kontě máte jeden prvoligový start, a to v jabloneckém dresu na hřišti Brna. Vzpomenete si ještě na to utkání?

Já tak nějak všeobecně na Jablonec vzpomínám jenom v dobrém, jelikož mi to tam hrozně moc dalo. Navíc jsem tam potkal hráče, kteří hráli ve své kariéře v zahraničí. Bylo dost těžké se tam prosadit do základu, jelikož Jablonec dva roky po sobě skončil na předních příčkách ligy. Trenér tak neměl moc důvodů zasahovat do sestavy. Bohužel jsem se tam více neprosadil, ale dostal jsem šanci až v tom posledním kole v Brně. Řekněme, že to bylo o tom si ligu zkrátka vyzkoušet. Ale do ligového fotbalu se dostanete už jen na tréninku, protože tam vám ti hráči vůbec nic nedarují. Jednak tam všichni bojují o místo v sestavě a jednak také o své peníze. Není tedy divu, že vám nikdo nedá, jak se říká, metr prostoru. Navíc ty přípravy byly vesměs proti ligovým zahraničním celkům, což každého fotbalistu posouvalo kupředu.

V případě, že se vše domluví a vy jarní část sezony strávíte ve Stovkách, co od svého angažmá budete očekávat?

Co já vím, tak ve Frýdku mají fantastické fanoušky. Když už jsem tam před těmi pěti lety hrál pohár proti Spartě, tak na stadion dorazilo přes deset tisíc lidí. Navíc jsou tam lidé, kteří chodí na fotbal a nemají v zájmu pouze na hráče nadávat. Pokud se domluvíme, tak já bych chtěl týmu hlavně pomoc během prvních úvodních kol se dostat z bojů o záchranu a umístit se v tabulce co nejvýše.