Nejstarší dorostenci Valcířů dokonce dosáhli ještě na stupínek vyšší, když poprvé v novodobé historii klubu postoupili do celostátní ligy dorostu.

„Myslím, že loňský rok vyšel snad po všech možných stránkách, které jsme si vytyčili. Víme ale, že zlepšit se dá vždycky všechno. Muži postoupili do druhé ligy, dorost postoupil do celostátní ligy a díky sloučení s Lískovcem se podařilo pro náš mužský rezervní celek zajistit divizi, což je zase o jeden stupínek vyšší soutěž, než jsme měli v předešlé sezoně. Teď už bude záležet pouze na nás, jak v této konkurenci dopadneme," řekl na začátku rozhovoru předseda frýdecko-místeckého klubu Radomír Myška.

Frýdecký klub se dlouhou dobu snažil o postup do druhé nejvyšší republikové soutěže. Vám to po skončení uplynulé sezony vyšlo, ale bylo to na úkor odstoupení týmu Holice ze soutěže. Jak půlroční působení valcířů ve FNL hodnotíte?

O ten vytoužený postup jsme se v jarních odvetách chtěli porvat. Nakonec se nám to nepodařilo, jelikož Třinec se ukázal v lepší formě. Postoupil zcela po právu. Nám se po skončení soutěže naskytla možnost po odstoupení holického klubu hrát druhou ligu a to naše rozhodování bylo vcelku rychlé. Dlouhou dobu jsme o tuto soutěž v klubu usilovali, takže jsme nabídku ihned akceptovali. Pak přišly dva hektické měsíce, kdy jsme museli připravovat veškeré podklady licenčního manuálu, abychom mohli vůbec profesionální soutěž hrát. Za pochodu se vlastně řešil i náš kádr, ale na poslední chvíli se nám vše podařilo.

O ten postup jste sice bojovali, ale byl klub na vstup do druhé nejvyšší soutěže finančně připraven?

Finanční situace je vždy ošemetné téma. Není tajemstvím, že nás krize postihla z kraje loňského roku, kdy jsme během několika dní přišli o tři významné partnery a nám tak v rozpočtu vznikla finanční propadlina. My jsme se však dokázali otřepat a sháněním dalších sponzorů se snažili tu díru v rozpočtu doplnit. Pak přišlo léto a postup do druhé ligy. V té chvíli jsme oslovili město Frýdek-Místek o jednorázový třimiliónový příspěvek nad rámec 7,1 milionů, které od města každoročně na mládež, muže a provoz stadionu dostáváme a ten nám byl následně schválen. Za to bych chtěl městu jménem fotbalu strašně moc poděkovat. Víte, my jsme měli od různých firem naslibováno, že vstupem do vyšší soutěže se jejich finanční podpora navýší. Ne všechny ale své sliby dodržely. I proto jsme za pomoc města byli hlavně v počátcích moc rádi. Podle mě je sezona finančně stabilizována, teď jí musíme stabilizovat i po stránce hráčské. Klub teď navíc čeká vstup do akciové společnosti, která je podmínkou pro účast v profesionálním fotbale. To vše musíme doladit ještě před vstupem do jarních odvet a v této chvíli jsme v jednání s partnery, kteří by do akciovky měli vstoupit,

Říkáte, že klub se musí změnit na akciovou společnost. Jaké největší změny vás tedy tímto přechodem čekají?

Prozatímní občanské sdružení, jako takové, zůstává, jen se díky novému občanskému zákoníku přejmenuje od nového roku na spolek. Tento spolek bude v našem klubu zabezpečovat chod všech našich mládežnických oddílů, ale také i provoz zdejšího areálu ve Stovkách. Akciová společnost bude vytvořena čistě jen pro mužské týmy.

Pojďme teď k samotnému fotbalu. Klubu obnovená druholigová premiéra vyšla náramně, vždyť po pár kolech jste se ocitli dokonce v čele tabulky. Navíc do Stovek začali opět chodit fanoušci, návštěvy dosahovaly několika tisíců. S tím vším je asi velká spokojenost?

Začátek sezony byl něco neskutečného. Vše šlapalo jak herně, tak hlavně i výsledkově. Bylo nádherné vidět, jak se lidé ve Stovkách baví. Po stadionu běhaly mexické vlny, opravdu něco parádního a nezapomenutelného. Já nejvíce vzpomínám na vydařené derby s Karvinou (Frýdek vyhrál doma 4:1, pozn. red.) a Třincem. Druhé utkání nám sice výsledkově nevyšlo, ale oba zápasy se hrály před nádhernou fotbalovou kulisou. Pak ale přišly zápasy, ve kterých jsme na body nedosáhli, ale kromě Českých Budějovic nás žádné týmy opravdu vyloženě nepřehrály. Nejvíce mě z podzimu mrzí nezvládnuté střetnutí ve Varnsdorfu, kdy domácí hráli od druhé minuty v oslabení. My jsme své tutovky proměnit nedokázali a pak vinou individuální chyby nakonec inkasovali. A právě těch zbytečných individuálních chyb bylo na podzim trochu více. Některé nás bohužel pak stály body. I přesto zisk dvaceti bodů považujeme v klubu za spokojenost. Měly by být dobrou výchozí pozicí pro jarní odvety. Cíl týmu zůstává stále nezměněn. V prvním roce chceme soutěž hlavně zachránit.

Vzpomenul jste návštěvy ve Stovkách, které byly nadstandardní dokonce i k těm prvoligovým. Co pro své fanoušky chystáte na jarní sezonu, aby nadále na frýdecko-místecký fotbal chodili?

My jsme si v klubu vědomi, že ne vše je pro naše fanoušky ideální. Nevymlouváme se na to, že vše se tvořilo vlastně za pochodu. Největší rezervy máme hlavně v marketingové části. Od nového roku bychom chtěli proto zřídit úsek marketingu, který by se staral jak o větší propagaci místního fotbalu, tak samozřejmě i o lepší pohodlí našeho diváka na stadionu. Nechceme, aby to bylo pouze o fotbalu, chceme pro fanoušky zřídit různé soutěže a podobně. Chceme, aby ten zápas byl zkrátka velkou společenskou událostí. Na podzim se nám například výborně osvědčila při derby s Třincem dobročinná akce s ADRA. A v této spolupráci bychom velice rádi pokračovali i nadále. Hlavně jde ale o to, abychom fanouška bavili fotbalem. A právě na jaře k nám zavítá mnoho atraktivních soupeřů, ať už to budou Hradec Králové, České Budějovice nebo Viktorka Žižkov. Našim úkolem je přilákat do ochozů ještě více fanoušků. Tím, že jich do Stovek chodí spousta, tak se o Frýdku-Místku povídá po celé republice. To je nejen pro klub, ale hlavně pro zdejší město, obrovská reklama.

Při pohledu na tabulky profesionálních soutěží zjistíme, že tam figurují už pouze čtyři kluby z našeho regionu. Navíc všechny čtyři se pohybují v dolních patrech tabulek. Čím si vše vysvětlujete?

Co se týče nás, tak my jsme v druhé lize nováčkem. V prvním půlroce to bylo takové rozkoukávání se. Se vší pokorou chceme soutěž zachránit. Já bych byl samozřejmě rád, kdyby i další kluby z regionu soutěž zachránili, neboť místní derby jsou vždy atraktivní jak pro hráče, tak hlavně pro diváky.

Ve Stovkách se v těchto měsících dělíte o prostory s frýdecko-místeckými hokejisty. Jak vůbec funguje tahle spolupráce?

Od chvíle, kdy jsme se dozvěděli, že na parkovišti ve Stovkách vyroste provizorní hokejový stánek, tak proběhla spousta jednání s představiteli hokejového klubu prezidentem Lukášem Víchem a generálním manažerem Martinem Kurajským a mužů říct, že vše probíhalo na té nejlepší úrovni. Spolupráce se musela samozřejmě sladit, ale já vám to povím jinak. Jde vlastně o šest měsíců a pomoc zdejším hokejistům byla pro nás samozřejmost.

Není chybou, že se kádr A mužů v posledních letech neustále mění?

Je jasné, že snem každého klubu, je, aby se vychovalo co nejvíce místních fotbalistů. Aby byl A tým poskládán především z domácích fotbalistů. Máte pravdu v tom, že z týmu, který bojoval vloni ve třetí lize, zde zůstalo pouze šest hráčů. Z výkonnostních důvodů jsme ale tým museli pro působení ve druhé lize doplnit. Vše je také i otázkou financí, jaké hráče si vůbec můžeme dovolit. Já si samozřejmě přeji, abychom teď, když v dorostenecké kategorii hrajeme nejvyšší soutěž, mohli do mužského kádru zapojit co nejvíce našich odchovanců. Je však otázkou, jak to na jaře bude, jelikož v kategorii U19 je to nastaveno tak, že poslední tři celky půjdou do baráže s vítězi ligových soutěží. A my se této baráži chceme určitě vyhnout a také dorosteneckou ligu pro Frýdek-Místek udržet.

Co vám v uplynulém roce udělalo po fotbalové stránce největší radost?

Určitě to byly ty úvodní zápasy ve druhé lize. Pak mi udělalo radost zvládnutí barážových střetnutí naší devatenáctky, což jen podtrhlo fakt, že se ve Frýdku-Místku s mládeží pracuje na opravdu velké úrovni. Ale nalijeme si i čistého vína, jelikož víme, že se na nejvyšší úrovni můžeme s některými celky v klidu porovnávat, ale jsou tam však také týmy, které jsou úplně někde jinde, než jsme momentálně my. I proto chceme zkvalitnit práci v kategoriích U17 a U16, kde cítíme určité rezervy a již delší dobu se nám nedaří zvládnout přechod ze žákovské do dorostenecké kategorie. Pak mi ještě velkou radost dělají naše kategorie žáků a přípravek. Vezměte si jen, že poprvé v naší historii máme ve všech kategoriích žáků týmy mezi nejlepší trojicí. Ročník 2002 dokonce podzimní část sezony vyhrál bez jediné ztráty kytičky, což se v minulé sezoně už na jaře povedlo klukům z ročníku 2001. Přípravky na svých turnajích vzorně reprezentují náš klub ať u nás nebo v zahraničí To je obrovský potenciál frýdecko-místeckého fotbalu.

V letošním roce by měla ve Stovkách proběhnout třetí část přestavby stadionu. Můžete prozradit, čeho všeho se přestavba bude týkat?

Já musím v prvé řadě představitelům našeho města moc poděkovat, a to nejen za neustálou podporu našeho klubu, ale i za schválení dotace na třetí část přestavby stadionu ve Stovkách. K druholigovému fotbalu zkrátka patří určité licenční podmínky, takže pokud chceme soutěž hrát, musíme spoustu věcí splňovat. I proto dojde k celkové rekonstrukci vnitřní části hlavní tribuny, kdy se zvětší a upraví povrch místní tělocvičny. Vyrostou zde také dvě šatny, které rozměrově budou odpovídat licenčním parametrům. Bude zde také i tolik potřebná rehabilitace, která nám moc chybí a upraví se rovněž i VIP prostory včetně místní restaurace. Když to pak shrneme, tak v klubu budeme mít tři travnatá hřiště, jednu umělou trávu, tělocvičnu, rehabilitaci a velice kvalitní zázemí pro zdejší mládež i mužské týmy. To byl v podstatě náš cíl, který jsme si před léty s vedením města vytyčili.

Je naopak něco, s čím jste v uplynulém roce spokojen nebyl? Nebo vás něco naopak zklamalo?

K dokonalosti vždy pár věcí chybí. Kdyby vše bylo dokonalé, tak hrajeme určitě výše než nyní. To zklamání není ani tak po sportovní stránce, jak spíš po té lidské, ale o nesplněných slibech jsem se zmiňoval již dříve. I proto musím poděkovat všem lidem, kteří jakýmkoliv způsobem zdejšímu klubu pomáhají. Ať už to jsou všichni stávající sponzoři, ale také lidé v klubu, kteří svou práci dělají opravdu srdcem! V neposlední řadě musím ocenit práci všech našich trenérů. Těch devět let ukázalo, že každodenní mravenčí práce je tím správným krokem, kterým jsme se rozhodli vydat. MFK Frýdek-Místek dnes již patří ke špičce zdejší regionální kopané.