sportovní detektivZdroj: Deník

Vesnice na severním úpatí známé hory Prašivé zažívá atmosféru krajské soutěže 1. A třídy třetím rokem. O fotbale se tady mluví v posledních letech často a kromě mužské populace zanechaly výraznou stopu v historii také dobratické ženy. Nyní dělají radost fanouškům jen muži, mládežnické celky procházejí generační výměnou. Dobratické fotbalisty povzbuzuje při mistrovských zápasech také skupinka dívek a žen oblečených do dresů tamního klubu.Zdroj: Karel Moškoř

Pro fotbal se tady udělalo hodně věcí. Hřiště prošlo pořádnou proměnou, před několika lety se udělala kompletní rekonstrukce hřiště včetně terénních úprav. Přibyla další zastřešená místa, která jsou využívána nejen při fotbale, ale slouží při různých akcích v obci. Dobratičtí při naší návštěvě porazili silné Sedliště a rázem se tehdy dostali do klidných vod středu tabulky. To určitě potěšilo všechny hráče, vedení klubu i diváky.

S Dobraticemi je s fotbalem spojeno hodně hráčů z domácí líhně. Zásluhu na tom mají ti, co se nebáli investovat svoje fotbalové nadání k osobnímu růstu a potom i do svých potomků. Když se v rodině rodí kluci a jejich talent nepadne daleko od stromu, jako v případě Causidisů, máme o dobrý fotbalový rozvoj postaráno. Je to zcela určitě nejvýraznější
příjmení na fotbalové scéně dobratického klubu. Ač už na zeleném pažitu v mistrovských utkáních ty nejzkušenější, Alexe a Borise, nevidíme, na fotbal nezanevřeli. Velkým povzbuzením je i to, jak se do sportovního dění zapojují tady i ženy a další dobrovolníci. Bez společného nadšení to ani nemůže fungovat. „Je dobře, že jsme měli v Dobraticích štěstí na kluky, kteří chtěli hrát fotbal. Byly tu silné ročníky, fotbal je chytil, a tak se jim začala dávat šance si zahrát velice záhy i v mužském výběru. I když se už neobejde vyšší soutěž bez posil, aby se vůbec dalo něco uhrát, máme v kádru ještě dost svých odchovanců, co tu hrají a nevedou si špatně,“ zavzpomínal po vítězném utkání předseda klubu Břetislav Bortlíček.

Pomyslným dvanáctým hráčem v každém střetnutí jsou místní diváci. Není mnoho vesnických klubů, které mají tak velikou podporu diváků. Na vzdálenější místa k zápasům do sousedních okresů zajišťuje výbor TJ autobus. „Ještě dnes vidím nevěřícné pohledy domácích, když se na tribunách u nich objeví třeba 50 až 60 fandů v našem kotli, kteří vytrvale povzbuzují, když se zrovna i nedaří. A těch, co dovedou naše hráče podpořit, je u nás dost a to nám dává sílu a motivaci pro budoucnost,“ doplnil Bortlíček.

POHLED DO HISTORIE
Prvopočátky organizovaného sportu a jeho vzniku v obci sahají do padesátých let minulého století. V obecní kronice je jen stručný zápis o tom, že dne 21. ledna 1951 byla založena Tělovýchovná jednota TOZ Sokol. Další zmínka hovoří o přidělení pozemku na farském obročí pro vybudování hřiště. Historie zaznamenává budování sportovního zázemí – hřiště a sokolovny. Vznikají první sportovní oddíly, kde v samotném počátku hraje prim fotbal. Brzy se přidal stolní tenis, volejbal a šachy. V roce 1967 se vytváří první družební kontakt s TJ Oravská Lesná a tato spolupráce trvá dodnes. Otevření zrekonstruované travnaté hrací plochy hřiště bylo součástí jubilea v roce 2011. Ve stejném roce postoupili muži z OP do 1.B třídy, o tři roky později pak do 1.A třídy.

CENA VSTUPNÉHO - 1
Už po příchodu k brance sportovního areálu v Dobraticích a pohledu na robustního Petra Vlčka se vám automaticky otvírá peněženka. Vstupné činí 25 korun. Ke vstupence se nabízel bulletin za dvacku i s vloženou fotkou domácího týmu. Šťastní vylosovaní si mohou zde odnést po každém zápase některou z cen. I tady přicházejí děti a ženy na fotbal zadarmo.

Dobratické fotbalisty povzbuzuje při mistrovských zápasech také skupinka dívek a žen oblečených do dresů tamního klubu.Zdroj: Karel MoškořOBČERSTVENÍ - 1
Výhodou zdejšího areálu je i poloha místa s občerstvením. Bufet s možností si sednout na připravené lavičky se stoly umožňují sledování fotbalu u čehokoliv, co si objednáte. Pochopitelně převládá pitný režim v podobě piva Radegast a Ryzák v cenových relacích 25 a 27 korun. Za klobáskou se musíte pár metrů projít. Udírna pěkně schovaná mezi stromy už plní svou nepostradatelnou úlohu několik let. Jak jsem zjistil, prodalo se kolem osmdesáti vynikajících klobás za přijatelnou cenu 40 Kč.

ATMOSFÉRA UTKÁNÍ - 1Dobratické fotbalisty povzbuzuje při mistrovských zápasech také skupinka dívek a žen oblečených do dresů tamního klubu.Zdroj: Karel Moškoř
Dnešní zápas měl všechny atributy toho, co může nabídnout vesnická kopaná. Ono se všeobecně ví, že dobratičtí fandové patří mezi nejvěrnější v okrese a svůj tým jezdí pravidelně podpořit i na venkovní zápasy. Za co dostávají Dobratice další výbornou známku? Konečně jsem slyšel na fotbale tolik žádoucí: „Do toho!“ Hlasivky dobratických fanoušků zdatně doprovází na buben Jan Březina. Díky zlepšenému počasí se atmosféra utkání „vybarvila“ v podobě 12 místních žen a dívek, které se přidaly k fandění svou vlastní choreografií. Modrožluté třásně v jejich rukou připomínaly klubové barvy.

Karel Moškoř