sportovní detektiv

V obci, kde žije přes tři tisícovky obyvatel, chodí sportovní fanoušci v současném fotbalovém ročníku na zápasy mužů v I. A třídě. Před samotným zahájením jarní sezony nastala v Dobré jedna veliká nepříjemnost. Neznámý vandal jim vozidlem poničil hřiště. Tehdy předseda klubu Kamil Zícha nedokázal odhadnout, jestli měl čin na svědomí někdo přímo z obce. „Těžko říct, klidně se mohlo jednat o někoho přespolního. Pravděpodobně nebude jednoduché ho dopadnout. Navíc areál pod kamerou nemáme. Podle policistů se jednalo o vozidlo s náhonem na všechna čtyři kola,“ řekl tehdy.

V době naší návštěvy už ale nebylo na fotbalovém plácku téměř poznat, kde k události došlo. O Bílé sobotě ve velikonočním období přijel do Dobré velice ambiciózní tým, který na jaře například nečekaně vyhrál na hřišti vedoucího Starého Města. Už před utkáním avizoval domácí trenér Dalibor Damek, že to bude se Stonavou hodně těžké. Od počátečních minut bylo znát na domácích fotbalistech respekt ke svému soupeři. Hosty si s přehledem dirigoval Dittrich, domácí jedenáctku pro změnu vedl Dušan Šmahaj. Zlom v utkání i v plánech domácího trenéra určitě nastal těsně před přestávkou. To si nedovoleně počínal kapitán Šmahaj a rozhodčí jej poslal předčasně pod sprchy. V oslabení se Dobré podařilo jít do vedení, o které pak bohužel přišli v samém závěru střetnutí.

Snažil jsem se vyzpovídat některé muže z doberské líhně a zjistit, kdo je pro ně důležitým článkem fotbalového dění. Podstatnou část svého života už kroutí na hřišti Dušan Šmahaj. Být věrný jednomu klubu více jak dvacet let stojí za projevení úcty. S fotbalem jsou doslova spojeni dlouhodobě i další hráči, jen namátkou jmenujme Pavla Barana a Kamila Zíchu. Zůstat věrný barvám jednoho celku zaslouží obdiv, jinou kapitolou je také mít někoho, kdo proslavil klub i mimo něj. „Náš odchovanec Simon Křižák přestoupil loni na podzim do Mladé Boleslavi. Tento šestnáctiletý talent na sobě tvrdě maká a přejeme mu, ať dojde s fotbalem co nejdále. Když se kolem hráče točí i týmy z bundesligy, je to dobré znamení,“ dodal s hrdostí předseda doberské kopané Kamil Zícha. Pro něho osobně je velkou radostí i loňský postup do I. A třídy.

POHLED DO HISTORIE
Už v roce 1926 několik nadšených studentů vytvořilo klub a nazvali jej AC Sparta Dobrá, později přejmenovaný na SK Sparta Dobrá. Ustavující valná hromada Sportovního klubu Sparta Dobrá se konala v březnu 1932. Po začlenění do Sokola fungoval jen fotbalový odbor jako nezávislé sdružení v rámci Sokola. Definitivní tečkou za existencí SK Sparta Dobrá byl výmaz ze spolkového katastru v červnu roku 1950. Tolik krátce z historie klubu z webu. Jaká je novodobá stopa fotbalu v Dobré již zaznamenáno není.

CENA VSTUPNÉHO - 1-
Oproti minule hodnoceným místům je cena fotbalové podívané v Dobré o pětikorunu vyšší, stojí 25 korun. Vstupné se vybíralo až v průběhu prvního poločasu obcházením kolem hřiště a zkasírováním jen dospělé mužské populace. Děti a ženy jsou i zde na fotbale zadarmo. Mírně zhoršená známka je jen za tu výši vstupného.

OBČERSTVENÍ - 1Fotbalový inspektor zavítal do Dobré.
Už zdaleka bylo vidět mírný kouř a linula se vůně z míst, kde se udily klobásky. Překvapila mne jejich velikost. Klobáska s mírně pálivou příchutí chutnala výborně. Za 40 korun jste měli možnost dát si k ní křen či hořčici a podle svých možností si sednout vedle na připravené lavičky se stoly. Jen o kousek dál stačilo vystoupat pár schodů k výčepu, dát si správně vychlazenou desítku nebo dvanáctku Radegastu. Jinou značku piva tady nehledejte, pivovar Radegast je jen pár stovek metrů od hřiště.

ATMOSFÉRA UTKÁNÍ - 2-
Zápasu ta pravá divácká kulisa bohužel chyběla. Ani v Dobré fanoušky slyšet nebylo, byť se jich tady sešlo poměrně dost. Diváci v Dobré mohou sledovat fotbal prakticky ze dvou míst. Jedna skupina vzala zavděk balkónu po celé délce správní budovy a mohli sledovat zápas z pěkného nadhledu. Další desítky fandů obsadí lavičky u postranní čáry nebo sledují fotbalisty ve stoje. K vidění byl oboustranně zajímavý fotbal. Hosté převyšovali domácí výběr technickými finesami. Dobrá naopak převyšovala svého protivníka v bojovnosti. Konečná remíza byla asi správným vyjádřením toho, co se na hřišti odehrálo. Vždycky zarmoutí tým, když dostane gól v posledních sekundách. Tak to máme ve sportu odjakživa, stačí maličký okamžik a máme na jedné straně radost a tu druhou zakryje zklamání.

KAREL MOŠKOŘ