sportovní detektivZdroj: Deník

A nedělní odpoledne bývají na hřišti v sousedství místního pivovaru vždy svátkem. Velkou výhodou zdejšího areálu je nádherný dětský koutek, kde si během zápasu děti doslova vyhrají. Maminky si tak mohou dopřát výborné kávy, tátové si u pivka naopak vychutnají zápasy místních hochů v okresním přeboru. Návštěvy kolem dvou stovek příznivců jsou v Nošovicích téměř pravidlem.

Při naší návštěvě jich ale zde bylo podstatně méně. Bodejť by ne, vždyť to bylo v době, kdy panovalo doslova aprílové počasí. Co ale v Nošovicích chybí, tak je zastřešená tribuna. Ne všichni fanoušci tak viděli v prvním poločase šest krásných branek, jelikož střídavě déšť, kroupy a padající sníh, některé fandy zahnal do místní hospůdky. Naštěstí se ve druhém poločase ukázalo sluníčko, takže diváci se na tribuny opět vrátili.

Ti místní si ale moc radostí neužili, poněvadž hosté z Oldřichovic přidali do jejich sítě další tři branky, takže výsledek 2:7 spíš zarmoutil, než rozveselil a zahřál. I přes tuto vysokou porážku v Nošovicích špatná nálada nepanovala. Ti, co se o místní fotbal starají, a to především předseda oddílu Lumír Vojkovský (ten během utkání sledoval pFotbalový inspektor zavítal také do Nošovic.Zdroj: Martin Blahutaozorně v sestavě domácího celku svého syna Jakuba), určitě nelitují času, který stráví přípravou nedělních domácích střetnutí. Kdo se kolem fotbalu pohybuje, tak ví, že příprava každého domácího utkání je časově dosti náročná. Své by o tom mohli povyprávět i místní sekretář oddílu Lukáš Nikl či pokladník Roman Čagala. Jedno je ale jisté, fotbal tady všichni dělají s láskou, což je vidět na každém kroku.

Také v Nošovicích se mohou pochlubit začínající hvězdičkou. Není to ale žádný místní klučina, nýbrž jde o nadějnou hráčku Nelu Škanderovou, která nyní válčí za tým U15 v MFK
Vítkovice. „V Nošovicích jsme všichni moc pyšní, že naše odchovankyně, která tady v přípravce pobíhala s našima klukama, hraje ve Vítkovicích. Věříme, že jí čeká velká kariéra,“ řekl bývalý mládežnický fotbalista Válcoven plechu Frýdek-Místek a bývalý předseda nošovického klubu Vlastimil Komenský. Talent Škanderové pochválil i její dosavadní trenér vítkovické U15 Michal Žárský. „Nela je pro mě v podstatě útočnicí číslo jedna. Vedl jsem jí již v Baníku Ostrava, ale loni v srpnu jsem si jí přetáhl do Vítkovic. Neskutečně na sobě umí pracovat, má obrovský potenciál, i proto není divu, že dostává pravidelné pozvánky do reprezentace,“ sdělil Žárský.

POHLED DO HISTORIE
Oficiální začátek Sportovního klubu Nošovice-Lhoty se datuje od roku 1940, kdy se jeho členové usnesli na názvu S.K. Lhoty–Raškovice se sídlem v Nižních Lhotách. Začátkem 50.let došlo k přejmenování klubu na Sokolská jednota Nižní Lhoty. Přes další název z roku 1963 TJ Sokol Nošovice-Lhoty se dostáváme konečně k názvu platnému do dnešních let a tím je od valné hromady v roce 1990 S.K. Nošovice-Lhoty. Od samého začátku až do roku 2007 bylo domovské hřiště Nošovic v Nižních Lhotách. Od sezony 2007/2008 hrají domácí utkání v novém sportovním areálu v Nošovicích za školou.

CENA VSTUPNÉHO - 1
Usměvavý pokladník klubu Roman Čagala vydával vstupenky na utkání za pouhých 15 Kč a slosovatelný bulletin za dvacku. Vstupné je jednotné, ale ženy i děti samozřejmě neplatí. Tentokrát se kasa příliš nenaplnila a slosovatelné bulletiny nešly na dračku. I proto se losovaly hodnotné ceny již v poločasové přestávce.

OBČERSTVENÍ - 1
Co se týče občerstvení, tak tady o jedničce nebylo pochyb, ta je naprosto zasloužená. Výbor oddílu má velmi usnadněnou starost o spokojenost fanoušků s občerstvením. V místní hospůdce na hřišti, jejíž majitelkou je Dagmar Molinová, si mohou fanoušci koupit pivo Radegast 10° za 23 Kč, dvanáctku za 26 Kč. Tentokráte se ale fronty na pivo netvořily, v kurzu byl především čaj a jeho výběr byl opravdu neskutečný. Krásné hrníčky na podávaný čaj jsou tady samozřejmostí. Několik druhů káv, nespočet sladkostí, slaných pochutin, nanuků, nealka – no prostě paráda. Koniferka za 10 Kč a rundy se tady jen točily. A grilované klobásky od Vlastimila Komenského za 40 Kč jsou vyhlášené a výborné.

ATMOSFÉRA UTKÁNÍ - 3
Komorní atmosféra byla ovlivněna malým počtem diváků a navíc první poločas strávila velká část diváků v hospůdce, jelikož počasí bylo opravdu aprílové. Jen dvě vstřelené branky Nošovic byly odměněny potleskem a při obdržených gólech v domácí síti byly slyšet zklamané povzdechy. Na kritiku domácích hráčů byste tady ale čekali marně, to se v Nošovicích prostě nedělá a občasné pokřiky na rozhodčí, to je už taková vesnická klasika.

Martin Blahuta